Samsung on julkistanut kolme uutta Galaxy A -sarjan älypuhelinta Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung on julkistanut kolme uutta Galaxy A -sarjan älypuhelinta

on julkistanut kolme uutta Galaxy A -sarjan älypuhelinta. Galaxy A56 5G, Galaxy A36 5G ja Galaxy A26 5G – tuovat kehittyneet tekoälyominaisuudet entistä edullisempaan hintaluokkaan. Uudet laitteet edustavat merkittävää askelta Samsungin tavoitteessa demokratisoida tekoälyn käyttö.

Uutuuspuhelimet esittelevät Awesome Intelligence -ominaisuudet, jotka tuovat monipuolisia tekoälytyökaluja tavallisen kuluttajan ulottuville. Googlen Circle to Search -toiminto on nyt entistä tehokkaampi, mahdollistaen esimerkiksi puhelinnumeroiden, sähköpostiosoitteiden ja URL-osoitteiden nopean tunnistamisen.

Kameraosasto on saanut merkittäviä parannuksia:

  • Kaikissa malleissa on 50 MP:n pääkamera
  • Galaxy A56 5G:ssä on uusi Best Face -ominaisuus, joka osaa yhdistää ryhmäkuvasta parhaat ilmeet
  • Object Eraser -työkalu mahdollistaa ei-toivottujen elementtien poistamisen kuvista
  • Filters-ominaisuus sallii mukautettujen suodattimien luomisen

Kestävyys ja päivitystuki

Samsung panostaa entistä vahvemmin laitteiden pitkäikäisyyteen:

  • Kuuden sukupolven -päivitykset
  • Kuuden vuoden tietoturvapäivitykset
  • IP67-vesitiiviysluokitus (Galaxy A26 5G ja A36 5G)
  • 5 000 mAh:n akku
  • 45 W:n pikalataus

Uudet Galaxy A -puhelimet tulevat myyntiin 17. maaliskuuta. Hinnat ovat:

  • Galaxy A56 5G: 499-549 €
  • Galaxy A36 5G: 399-449 €
  • Galaxy A26 5G: 299-369 €

Samsung tuo markkinoille myös Galaxy A56 5G Enterprise Edition -version yrityskäyttäjille, sisältäen seitsemän vuoden päivitystuen ja laajan tietoturvakokonaisuuden.

”Nämä uudet A-sarjan laitteet ovat tärkeä askel kohti tavoitettamme tuoda tekoäly kaikkien saataville”, toteaa Samsungin Suomen maajohtaja Mika Engblom.

Uudet Galaxy A -puhelimet näyttävät lupaavilta yhdistäessään edullisen hintaluokan, kehittyneet tekoälyominaisuudet ja pitkän päivitystuen.

Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan

Samsungin keskihintainen Galaxy A56 5G nousi DNA:n kuluttaja-asiakkaiden maaliskuun ylivoimaisesti myydyimmäksi puhelimeksi. Vaikka kärki on tuttua Samsungia ja Applea, tilastojen mielenkiintoisin ilmiö on Honorin vahva nousukiito useassa eri kategoriassa.

Honor kirii edullisissa ja keskihintaisissa

DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi huomioi, että Honor kasvattaa jatkuvasti jalansijaa erityisesti hintatietoisten kuluttajien keskuudessa.

Kymmenen myydyimmän joukkoon mahtuivat kestosuosikit Honor 400 Smart 5G ja Honor X5c Plus, mutta listalle rynni nyt myös uunituore Honor Magic8 Lite 5G. Tämä osoittaa, että Honor on onnistunut vakuuttamaan suomalaiset hinta-laatusuhteellaan.

Apple hallitsee yrityksiä, Samsung huippumalleja

Vaikka Honor kirii, ja jakavat edelleen kalleimpien laitteiden markkinat:

  • Huippumallit: -sarja valloitti kuluttajalistalla sijat 2–4. Samsungin uusi Galaxy S26 Ultra 5G nousi suoraan kahdeksanneksi.
  • Yritysmyynti: Apple on edelleen yritysten ykkönen; 5G pitää kärkipaikkaa.
  • Käytetyt: Käytettyjen listalla 13 on suosituin, mutta Samsung Galaxy S24 Ultra nousi yllättäen kakkoseksi.

Älykellot ja tietokoneet: Apple ja Acer kärjessä

Älykelloissa valta pysyi Applella, kun Apple Watch Series 11 (GPS) sijoittui listan kärkeen. Tietokoneissa vuoden 2026 ensimmäisen kvartaalin myydyin malli oli Acer Aspire Lite 14. DNA huomioi myös kuluttajien varautuneen komponenttien hinnannousuun aikaistamalla tietokonehankintojaan.

Tietoturva-aukko uhkaa jopa 875 miljoonaa Android-puhelinta – lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa Kommentit pois päältä artikkelissa Tietoturva-aukko uhkaa jopa 875 miljoonaa Android-puhelinta – lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa

Tuore tietoturvalöydös herättää huolta -käyttäjien keskuudessa. Tutkijoiden mukaan jopa 875 miljoonaa puhelinta saattaa olla haavoittuvia kriittiselle virheelle, jonka avulla lukittu laite voidaan murtaa alle minuutissa – jopa silloin, kun puhelin on sammutettuna. Haavoittuvuus koskee monia laitteita, joissa on MediaTek-valmistajan järjestelmäpiiri.

Tietoturva-aukko, tunnukseltaan CVE-2025-20435, löytyi tutkijoilta Ledgerin Donjon-hakkerilaboratoriosta. Hyökkäys kohdistuu puhelimen käynnistysketjuun ennen kuin Android-järjestelmä ehtii edes latautua. USB-yhteyden kautta hyökkääjä voi teoriassa kaivaa esiin salausavaimia, murtaa PIN-koodin ja päästä käsiksi esimerkiksi viesteihin, kuviin tai kryptolompakon siemenlauseisiin.

Haavoittuvuus koskee laajaa joukkoa MediaTekin järjestelmäpiirejä, joita käytetään erityisesti keskihintaisissa ja edullisemmissa Android-puhelimissa. Tällaisia laitteita löytyy esimerkiksi valmistajilta kuten Xiaomi, Oppo, Vivo ja Realme. Yksi tutkimuksessa käytetyistä testilaitteista oli Nothing CMF Phone 1.

Hyviäkin uutisia on: MediaTek on jo julkaissut korjauksen valmistajille tammikuussa. Ongelmana on kuitenkin Android-ekosysteemin hajanaisuus – päivitykset eivät saavu kaikkiin laitteisiin nopeasti, jos ollenkaan. Siksi käyttäjien kannattaa tarkistaa, että puhelimessa on vähintään maaliskuun tietoturvapäivitykset.

Tutkijoiden mukaan tapaus muistuttaa karulla tavalla yhdestä asiasta: älypuhelimia ei ole alun perin suunniteltu digitaalisten salaisuuksien holveiksi. Jos puhelimeen on tallennettu esimerkiksi kryptovaroihin liittyviä avaimia, ne kannattaa siirtää turvallisempaan laitteeseen – ainakin siihen asti, että päivitykset ovat varmasti kunnossa.