Samsung on julkistanut kolme uutta Galaxy A -sarjan älypuhelinta Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung on julkistanut kolme uutta Galaxy A -sarjan älypuhelinta

on julkistanut kolme uutta Galaxy A -sarjan älypuhelinta. Galaxy A56 5G, Galaxy A36 5G ja Galaxy A26 5G – tuovat kehittyneet tekoälyominaisuudet entistä edullisempaan hintaluokkaan. Uudet laitteet edustavat merkittävää askelta Samsungin tavoitteessa demokratisoida tekoälyn käyttö.

Uutuuspuhelimet esittelevät Awesome Intelligence -ominaisuudet, jotka tuovat monipuolisia tekoälytyökaluja tavallisen kuluttajan ulottuville. Googlen Circle to Search -toiminto on nyt entistä tehokkaampi, mahdollistaen esimerkiksi puhelinnumeroiden, sähköpostiosoitteiden ja URL-osoitteiden nopean tunnistamisen.

Kameraosasto on saanut merkittäviä parannuksia:

  • Kaikissa malleissa on 50 MP:n pääkamera
  • Galaxy A56 5G:ssä on uusi Best Face -ominaisuus, joka osaa yhdistää ryhmäkuvasta parhaat ilmeet
  • Object Eraser -työkalu mahdollistaa ei-toivottujen elementtien poistamisen kuvista
  • Filters-ominaisuus sallii mukautettujen suodattimien luomisen

Kestävyys ja päivitystuki

Samsung panostaa entistä vahvemmin laitteiden pitkäikäisyyteen:

  • Kuuden sukupolven -päivitykset
  • Kuuden vuoden tietoturvapäivitykset
  • IP67-vesitiiviysluokitus (Galaxy A26 5G ja A36 5G)
  • 5 000 mAh:n akku
  • 45 W:n pikalataus

Uudet Galaxy A -puhelimet tulevat myyntiin 17. maaliskuuta. Hinnat ovat:

  • Galaxy A56 5G: 499-549 €
  • Galaxy A36 5G: 399-449 €
  • Galaxy A26 5G: 299-369 €

Samsung tuo markkinoille myös Galaxy A56 5G Enterprise Edition -version yrityskäyttäjille, sisältäen seitsemän vuoden päivitystuen ja laajan tietoturvakokonaisuuden.

”Nämä uudet A-sarjan laitteet ovat tärkeä askel kohti tavoitettamme tuoda tekoäly kaikkien saataville”, toteaa Samsungin Suomen maajohtaja Mika Engblom.

Uudet Galaxy A -puhelimet näyttävät lupaavilta yhdistäessään edullisen hintaluokan, kehittyneet tekoälyominaisuudet ja pitkän päivitystuen.

Samsungin tutkimus paljastaa suomalaisten lipsumiset digiturvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin tutkimus paljastaa suomalaisten lipsumiset digiturvassa

Samsungin tuore kyselytutkimus nostaa esiin yllättävän piirteen suomalaisten digikäyttäytymisessä: vaikka älypuhelinten ja läppärien tietoturva kiinnostaa, älytelevisiot jäävät helposti digisuojauksen katveeseen. Lähes 44 prosenttia suomalaisista ei mieti tietoturvaa uutta TV:tä ostaessaan, vaikka televisio on nykyään yhtä verkottunut laite kuin mikä tahansa muu ruudullinen kodinkone.

Erityisesti 45–54-vuotiaat suhtautuvat tietoturvaan varsin huolettomasti televisiokaupoilla. Samsungin TV- ja audiotuotteiden myyntipäällikkö Markus Nummisalo muistuttaa, että älytelevisio on käytännössä pieni tietokone, joka kaipaa suojaa siinä missä puhelin tai läppärikin. Samsungin omat mallit sisältävät Knox-tietoturvajärjestelmän ja lupaavat jopa 7 vuoden käyttöjärjestelmäpäivityksiä, mikä ei ole aivan itsestäänselvyys viihde-elektroniikassa.

Tutkimuksessa paljastuu myös toinen kiinnostava puoli suomalaisten tietoturva-arjesta: noin 13 prosenttia vastaajista myöntää jättäneensä tietokoneensa ilman valvontaa julkisella paikalla, kuten kahvilassa tai bussissa. Erityisen luottavaisia ovat 18–24-vuotiaat, joista jopa 8 prosenttia jättää koneen säännöllisesti yksin. Noin 5 prosenttia myöntää, ettei edes lukitse laitettaan poistuessaan paikalta.

Samsungin maajohtaja Mika Engblomin mukaan kyse ei ole pelkästä huolimattomuudesta, vaarana voi olla esimerkiksi identiteettivarkaus tai tietojen kalastelu, joiden seuraukset voivat ulottua pitkälle tulevaisuuteen.

Kysely toteutettiin huhtikuussa 2025 ja siihen vastasi 1 000 suomalaista. Tulokset antavat hyvän muistutuksen siitä, että tietoturva ei ole vain työelämän huoli, vaan osa jokapäiväistä arkea myös kotisohvalla ja kahvilan kulmapöydässä.

Googlen uusi tekoälyhaku rantautuu Intiaan – maailmanlaajuinen julkaisu alkaa Kommentit pois päältä artikkelissa Googlen uusi tekoälyhaku rantautuu Intiaan – maailmanlaajuinen julkaisu alkaa

Googlen maaliskuussa Yhdysvalloissa lanseeraama AI Mode -hakutoiminto on vihdoin aloittanut maailmanvalloituksensa, ja ensimmäisenä kunnian saa Intia. Tämä tarkoittaa samalla, että ominaisuus on pian saatavilla myös muissa maissa, Suomi mukaan lukien.

Toisin kuin perinteiset AI Overviews -vastaukset, AI Mode osaa toimia hieman pidemmälle. Se perustuu Gemini 2.5 -tekoälymalliin ja käyttää niin sanottua fan-out-menetelmää, joka jakaa kysymyksesi pienempiin osiin, suorittaa useita hakuja puolestasi ja kokoaa vastauksen lähteineen.

Uutta on myös kyky käsitellä 2–3 kertaa pidempiä kysymyksiä, tuki äänikomennoille ja kuvien lisääminen hakuun Lensin kautta. Toiminto toimii sekä Androidilla että :lla ja on käytettävissä suoraan Googlen hakupalkista myös selaimessa.

Googlen AI Mode ei ole enää vain testikenttä vaan askel kohti älykkäämpää hakukonetta, joka ei vain vastaa, vaan yrittää ymmärtää. Seuraavaksi jää nähtäväksi, milloin Suomi pääsee mukaan tekoälyhakujen kärkikastiin.