Samsung tuo takaisin klassisen Galaxy Watch -malliston Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung tuo takaisin klassisen Galaxy Watch -malliston

Samsung on paljastanut tuovansa takaisin suositun pyörivällä kehällä varustetun Galaxy Watch Classic -mallin. Viime vuonna julkaistut Galaxy Watch7 ja Galaxy Watch Ultra eivät sisältäneet Classic-mallia, mutta tänä vuonna Samsung aikoo esitellä Galaxy Watch 8:n ja Galaxy Watch 8 Classicin, joiden odotetaan saapuvan myyntiin heinäkuussa samassa yhteydessä Galaxy Z Fold 7:n ja Z Flip 7:n kanssa.

Galaxy Watch 8 Classicin malli SM-L505U on jo saanut Bluetooth SIG -sertifikaatin, mikä vahvistaa sen nimen ja mallinumeron. Vahvistettu tieto kertoo myös, että Galaxy Watch 8 -mallissa on hieman suurempi akku verrattuna edelliseen Watch 7-malliin, ja samaa odotetaan myös Classic-versiolta.

Vaikka lisätiedot puuttuvat vielä, on odotettavissa lisää vuotoja ja huhuja lähemmäs julkaisupäivää, joten kannattaa pysyä kuulolla!

Samsung esittelee uudet Sound Tower -kaiuttimet IFA 2025 -messuilla Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung esittelee uudet Sound Tower -kaiuttimet IFA 2025 -messuilla

Samsung on paljastanut uudet Sound Tower -kaiuttimet (mallit ST50F ja ST40F) IFA 2025 -messuilla, lupauksena tehokas äänikokemus niin sisä- kuin ulkotiloihin. Kaiuttimissa yhdistyvät edistynyt akustiikkateknologia, räätälöitävä valaistus ja pitkä soittoaika, joten ne sopivat niin kotibileisiin kuin ulkoilmatapahtumiin.

ST50F-malli tarjoaa 240 W:n äänen, jopa 18 tunnin akunkeston, kaksinkertaiset bassoelementit ja IPX4-suojauksen, kun taas ST40F tarjoaa 160 W:n äänen ja 12 tunnin akunkeston hieman kompaktimmassa paketissa. Molemmat mallit tukevat Auracast™ Group Play -ominaisuutta useiden kaiuttimien yhdistämiseen ja True Wireless Stereo -paritusta aidon stereoäänen luomiseksi.

Kaiuttimien Party Lights + -valaistusjärjestelmä reagoi musiikin rytmiin, luoden viisi tunnelmatilaa ja kuusi dynaamista valokuvioefektiä, kuten Wave, Spark ja Flow. Käyttäjät voivat siis helposti muuttaa tunnelmaa Festival-bileistä rentoon ”Chill”-tilaan.

Lisäksi kaiuttimista löytyy DJ Booth- ja Karaoke-tila sekä kitaraliitäntä, jotka muuttavat minkä tahansa tilan hetkessä esiintymislavaksi. ST50F-mallissa on pyörät ja teleskooppikahva, ST40F-mallissa integroitu kantokahva, joten liikuteltavuus on taattu.

Uudet Samsung Sound Tower -kaiuttimet tulevat saataville Pohjoismaissa marraskuussa. Suositushinnat ovat 599 € (ST50F) ja 429 € (ST40F)

Samsung Galaxy F17 tulossa – tuttua tekniikkaa pelaajille ja somea varten Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy F17 tulossa – tuttua tekniikkaa pelaajille ja somea varten

Samsungin uusi Galaxy F17 on paljastumassa verkossa vuotaneiden tietojen myötä, ja se näyttää tarjoavan tutun yhdistelmän ominaisuuksia Galaxy A17:stä. Uutuuspuhelin saa 6,7-tuumaisen FHD+ Super AMOLED -näytön, jonka virkistystaajuus on 90 Hz ja pinta suojattu Gorilla Glass Victus -lasilla. Laite on ohut, vain 7,5 millimetriä, ja IP54-luokitus suojaa pölyltä ja roiskeilta.

F17 saa tehonsa Exynos 1330 -järjestelmäpiiriltä ja se tulee 4 tai 6 gigatavun RAM-muistilla sekä 128 gigatavun tallennustilalla. Takakamera koostuu 50 megapikselin pääkamerasta OIS-tuesta, 5 megapikselin ultralaajakulmasta ja 2 megapikselin makrokamerasta. Etukamerana toimii 13 megapikselin selfie-linssi.

Akun kapasiteetti on 5 000 mAh ja se tukee 25 watin langallista pikalatausta, mutta laturia ei tule pakkauksen mukana. F17:n käyttöjärjestelmänä toimii Android 15 One UI 7 -käyttöliittymällä, ja Samsung lupaa kuusi suurta Android-päivitystä laitteen elinkaaren ajaksi.

Hintatietojen mukaan 4GB/128GB-versio maksaa Intiassa noin 14 499 rupiaa eli noin 180 euroa ja 6GB-versio noin 15 999 rupiaa eli noin 200 euroa. Suurin osa teknisistä ominaisuuksista on identtisiä Galaxy A17:n kanssa, joten kyse on pikemminkin tutusta ja turvallisesta päivityksestä kuin radikaalista uutuudesta.