Samsungin Galaxy S26 saattaa jäädä kokonaan julkaisematta, tuleeko tilalle uusi ”Pro”-mallisto? Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin Galaxy S26 saattaa jäädä kokonaan julkaisematta, tuleeko tilalle uusi ”Pro”-mallisto?

Samsungin tulevat lippulaivapuhelimet saattavat kokea täyden mullistuksen ensi vuonna, mikäli tuoreita huhuja on uskominen. Galaxy S26 -mallistoa ei ehkä koskaan nähdä sellaisenaan, ainakaan perinteisessä muodossaan.

Huhujen mukaan on korvaamassa Galaxy S26+:n uudella, ohuemmalla S26 Edge -mallilla, aivan kuten on huhujen mukaan tekemässä -mallinsa kanssa. Mutta nyt spekulaatiot menevät vielä pidemmälle: vuonna 2026 Samsungin S-sarjaan saattaa kuulua vain Galaxy S26 Pro, S26 Edge ja S26 Ultra, eikä enää perusmallia lainkaan.

Vuoto perustuu sisäiseen One UI 8 -ohjelmistoversioon, josta nämä nimet on bongattu. Arvelujen mukaan nykyinen perusmalli nimetään uudelleen Pro-malliksi, Plus katoaa Edge-version tieltä, ja Ultra pysyy entisellään, toistaiseksi.

Tämä voisi tarkoittaa, että Samsung haluaa profiloida S-sarjan entistä premium-henkisemmäksi. Pro-nimi vihjaa parempiin ominaisuuksiin, mutta jää nähtäväksi, saadaanko todellisuudessa enemmän vastinetta rahalle vai vain uusi nimi ja korkeampi hintalappu.

Hintojen mahdollinen nousu onkin huhun hiljainen kumppani, Pro kuulostaa kalliimmalta, ja Samsung saattaa käyttää nimeämismuutosta hinnankorotusten perusteluun. Tässä vaiheessa mikään ei ole varmaa, joten kannattaa pitää silmät auki lisävuotojen varalta.

Samsungin uusi SSD on suunnattu raskaan datan käyttäjille – jopa 8 Tt ja 4 000 Mt/s Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin uusi SSD on suunnattu raskaan datan käyttäjille – jopa 8 Tt ja 4 000 Mt/s

on esitellyt -tapahtumassa uuden P-sarjan kannettavat -asemat. P9- ja P7-mallit hyödyntävät USB4-liitäntää, ja lippulaivamalli P9 yltää parhaimmillaan peräti 4 000 megatavun sekuntinopeuteen. Samsungin mukaan nopeus on noin kaksinkertainen edelliseen sukupolveen verrattuna.

P9 on suunnattu erityisesti ammattilaisille ja muille käyttäjille, joille tiedostokoot eivät ole aivan sieltä pienimmästä päästä. Aseman peräkkäinen kirjoitusnopeus yltää 3 800 Mt/s:iin, ja pitkäkestoisen kirjoitussuorituskyvyn ansiosta sillä voidaan tallentaa suoraan jopa 12K-videomateriaalia. Tallennustilaa on tarjolla aina 8 teratavuun asti, mikä tekee P9:stä Samsungin mukaan maailman ensimmäisen 8 Tt:n USB4-kannettavan SSD-aseman.

Edullisemmaksi vaihtoehdoksi sijoittuva P7 tarjoaa niin ikään USB4-liitännän ja laajan yhteensopivuuden. Asemaa voi käyttää esimerkiksi tietokoneiden, älypuhelinten, pelikonsolien ja kameroiden kanssa. Reissukäyttöä ajatellen P7 kestää myös pudotuksen kahden metrin korkeudesta sekä iskuja ja tärinää.

Molemmat mallit tulevat saataville 1, 2, 4 ja 8 teratavun kapasiteeteilla, joskin valikoima voi vaihdella markkinoittain. Maailmanlaajuinen myynti alkaa 31. elokuuta. P9:n hinnat alkavat noin 383 eurosta ja nousevat 8 teratavun mallissa yli 3 000 euroon, kun taas P7:n hinnat alkavat noin 322 eurosta. Tässä kohtaa kannettavan SSD:n hintalappu saattaa siis olla jo melkoisen iso tiedosto itsessään.

Amazon ja Twitch oikeuteen: Striimaajien sisältöä käytetty tekoälyn kouluttamiseen luvatta Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon ja Twitch oikeuteen: Striimaajien sisältöä käytetty tekoälyn kouluttamiseen luvatta

ja ovat joutuneet oikeuskiistan keskelle, kun striimaaja Warren Pandiscia on nostanut yhtiöitä vastaan ryhmäkanteen. Connecticutissa toimiva striimaaja väittää, että Twitchin sisältöä on käytetty Amazonin tekoälymallien kouluttamiseen ilman striimaajilta saatua lupaa tai erillistä lisenssiä.

Kanteen mukaan Amazon ja Twitch ovat käyttäneet striimaajien videoita ja lähetyksiä tekoälymallien tarvitsemana aineistona ilman asianmukaista suostumusta. Pandiscia syyttää yhtiöitä muun muassa sopimusrikkomuksesta ja väittää, että striimaajien sisältöä on hyödynnetty kaupallisten tekoälytuotteiden kehittämiseen ilman korvausta.

Kohua lisää Twitchin aiemmin tässä kuussa tekemä muutos, jonka myötä käyttäjille lisättiin mahdollisuus kieltäytyä kanavansa sisällön käyttämisestä Amazonin generatiivisten tekoälymallien kouluttamiseen. Asetus on kuitenkin oletuksena päällä. Twitchin tuotepäällikkö Mike Minton kommentoi asiaa Patch Notes -lähetyksessä varsin suorasukaisesti: jos toiminto olisi opt-in eli vapaaehtoinen, kukaan ei hänen mukaansa liittyisi mukaan.

Ryhmäkanteessa väitetään, että Twitchin ja Amazonin toiminta on aiheuttanut sisällöntuottajille taloudellista haittaa samalla, kun yhtiöt ovat saaneet heidän sisällöstään hyötyä. Tapaus liittyy laajempaan keskusteluun siitä, missä menee tekoälyn kouluttamiseen käytettävän aineiston ja sisällöntuottajien oikeuksien raja.

Amazon ei ole ainoa teknologiajätti, joka on joutunut vastaavan syytöksen kohteeksi. Aiemmin tänä vuonna kolme -sisällöntuottajaa haastoi Applen oikeuteen väitetystä tekijänoikeudella suojatun sisällön käyttämisestä tekoälyn kouluttamiseen. Twitch-tapauksessa seuraavaksi nähdään, kuinka oikeus suhtautuu striimaajien sisältöjen käyttöön tekoälyn polttoaineena.