Samsungin Galaxy S26 saattaa jäädä kokonaan julkaisematta, tuleeko tilalle uusi ”Pro”-mallisto? Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin Galaxy S26 saattaa jäädä kokonaan julkaisematta, tuleeko tilalle uusi ”Pro”-mallisto?

Samsungin tulevat lippulaivapuhelimet saattavat kokea täyden mullistuksen ensi vuonna, mikäli tuoreita huhuja on uskominen. Galaxy S26 -mallistoa ei ehkä koskaan nähdä sellaisenaan, ainakaan perinteisessä muodossaan.

Huhujen mukaan on korvaamassa Galaxy S26+:n uudella, ohuemmalla S26 Edge -mallilla, aivan kuten on huhujen mukaan tekemässä -mallinsa kanssa. Mutta nyt spekulaatiot menevät vielä pidemmälle: vuonna 2026 Samsungin S-sarjaan saattaa kuulua vain Galaxy S26 Pro, S26 Edge ja S26 Ultra, eikä enää perusmallia lainkaan.

Vuoto perustuu sisäiseen One UI 8 -ohjelmistoversioon, josta nämä nimet on bongattu. Arvelujen mukaan nykyinen perusmalli nimetään uudelleen Pro-malliksi, Plus katoaa Edge-version tieltä, ja Ultra pysyy entisellään, toistaiseksi.

Tämä voisi tarkoittaa, että Samsung haluaa profiloida S-sarjan entistä premium-henkisemmäksi. Pro-nimi vihjaa parempiin ominaisuuksiin, mutta jää nähtäväksi, saadaanko todellisuudessa enemmän vastinetta rahalle vai vain uusi nimi ja korkeampi hintalappu.

Hintojen mahdollinen nousu onkin huhun hiljainen kumppani, Pro kuulostaa kalliimmalta, ja Samsung saattaa käyttää nimeämismuutosta hinnankorotusten perusteluun. Tässä vaiheessa mikään ei ole varmaa, joten kannattaa pitää silmät auki lisävuotojen varalta.

Sisusta äänellä ja kuvalla – Samsungin uudet Music Studio -kaiuttimet saapuvat toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Sisusta äänellä ja kuvalla – Samsungin uudet Music Studio -kaiuttimet saapuvat toukokuussa

on julkistanut vuoden 2026 lifestyle-mallistonsa Suomen markkinoille. Uutuudet painottavat kodin sisustukseen sulautuvaa muotoilua, ja malliston kärkenä nähdään päivitetyt -televisiot sekä täysin uudet, muotoilija Erwan Bouroullecin kehittämät Music Studio -kaiuttimet.

Samsungin uusimmat innovaatiot rantautuvat Suomeen 11. toukokuuta 2026. Malliston tavoitteena on hämärtää rajaa teknologian ja sisustuselementtien välillä tarjoamalla laitteita, jotka toimivat osana kodin estetiikkaa myös silloin, kun niitä ei käytetä aktiivisesti.

The Frame – Enemmän kuin televisio

The Frame -sarja on saanut merkittävän päivityksen Glare Free -teknologian myötä. Heijastuksia vähentävä pinta tekee ruudulla näkyvästä taiteesta ja elokuvista selkeämpiä myös erittäin valoisissa huoneissa.

  • The Frame Pro: Malliston huippuversio hyödyntää Neo QLED Mini LED -tekniikkaa, joka tarjoaa paremman kirkkauden ja kontrastin. Pro-mallissa on myös Langaton One Connect, joka mahdollistaa liitäntöjen sijoittamisen jopa 10 metrin päähän itse näytöstä.
  • NQ4 AI Gen3 -prosessori: Tekoälypohjainen prosessori optimoi kuvaa ja ääntä reaaliajassa.
  • Art Store: Käyttäjät pääsevät käsiksi valtavaan digitaaliseen taidearkistoon klassikoista nykytaiteeseen.

Uutuus: Music Studio -kaiuttimet

Äänentoiston puolella Samsung esittelee Music Studio 5- ja Music Studio 7 -kaiuttimet. Kaiuttimien muotoilusta vastaa tunnettu Erwan Bouroullec, ja niissä on ajaton ”Dot-design”.

Kaiuttimet tukevat parannettua Q-Symphony-tekniikkaa, jonka avulla ne toimivat saumattomasti yhteen muiden Samsung-laitteiden kanssa luoden rikkaan ja kerroksellisen äänimaailman. Kaiuttimia on saatavilla sekä mustana että valkoisena.

Suositushinnat ja saatavuus

Myynti alkaa 11. toukokuuta 2026. Esimerkkihintoja:

TuoteKokoSuositushinta
The Frame55″ / 65″1 399 € / 2 099 €
The Frame Pro55″ / 65″1 499 € / 2 299 €
Music Studio 5379 €
Music Studio 7599 €

iPhone 18 saattaa viivästyä ja muuttua “kevyemmäksi” – Apple hakee säästöjä kulisseissa Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 18 saattaa viivästyä ja muuttua “kevyemmäksi” – Apple hakee säästöjä kulisseissa

-fanien seuraava puhelinpäivitys ei ehkä tulekaan aivan tutulla aikataululla. Uusien vuotojen mukaan 18 -perusmalli on siirtymässä myöhemmäksi kuin yleensä, mahdollisesti jopa keväälle 2027, eikä syynä ole mikään tekninen vallankumous vaan hyvin arkinen sana: säästäminen.

Leakerin mukaan Apple suunnittelee muuttavansa :n valmistusta niin, että se olisi lähempänä edullisempaa 18e-mallia. Käytännössä tämä voi tarkoittaa muutoksia esimerkiksi komponentteihin, siruihin ja muistin ratkaisuihin, eli ei välttämättä mitään, mikä näkyisi heti ulospäin, mutta voisi tuntua käytössä.

Kuva: TechRadar

Samalla Apple näyttäisi jatkavan trendiä, jossa “perus-iPhone” ja “halvempi e-malli” lähestyvät toisiaan. Tämä voi tehdä mallistosta yksinkertaisemman yhtiölle, mutta kuluttajan näkökulmasta ero eri versioiden välillä saattaa alkaa hämärtyä – vähän kuin kaksi samannäköistä ovea, joista toinen johtaa premiumiin ja toinen “ihan hyvään peruspakettiin”.

Lisämaustetta soppaan tuo myös se, että iPhone 18 -perusmalli ei välttämättä edes ilmesty syksyn julkaisujen mukana, vaan vasta myöhemmin erillisessä aikataulussa. Samaan aikaan Pro-mallit ja mahdolliset uudet erikoisversiot jatkavat omaa lanseerausrytmiään.

Jos vuotoihin on uskominen, Apple ei ole niinkään tekemässä isoa harppausta eteenpäin, vaan pikemminkin hienosäätöä ja kustannusoptimointia.