Samsungin odotetut uutuudet saapuivat kotimaisille jälleenmyyjille Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin odotetut uutuudet saapuivat kotimaisille jälleenmyyjille

Samsungin odotetut Galaxy Z, ja Galaxy Buds3 -sarjan tuotteet ovat nyt saatavilla Suomessa valituilla jälleenmyyjillä.

Uusimmat mallit, kuten Galaxy Z Flip6 ja Galaxy Z Fold6, tarjoavat innovatiivista teknologiaa ja huippuluokan suorituskykyä. Sarjan muut tuotteet, kuten Galaxy Watch7, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Buds3 ja Galaxy Buds3 Pro, täydentävät Samsungin monipuolista tuotevalikoimaa.

Galaxy Z Flip6:n lähtöhinta on 1259€, kun taas tehokkaampi Galaxy Z Fold6 alkaa 2099 eurosta. Uudet älykellot, Galaxy Watch7 ja premium-malli Galaxy Watch Ultra, ovat hintaluokassa 349€ ja 699€. Kuulokemallien hinnat ovat kilpailukykyiset: Galaxy Buds3 maksaa 179€ ja Galaxy Buds3 Pro 249€.

Samsungin laitevalikoima laajenee edelleen, sillä odotettu Galaxy Ringin Suomen julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin.

Pysykäämme siis kuulolla!

Samsungin The Frame Pro tuo taiteen ja teknologian saumattomammin yhteen – nyt ennakkotilattavissa Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin The Frame Pro tuo taiteen ja teknologian saumattomammin yhteen – nyt ennakkotilattavissa Suomessa

Samsungin ikoninen taidetelevisio The Frame saa uuden huippuluokan päivityksen, kun The Frame Pro saapuu Suomeen. Vuonna 2017 esitelty The Frame mullisti sen, miltä televisio voi näyttää osana sisustusta. Nyt tuoteperhe ottaa ison harppauksen eteenpäin sekä kuvanlaadussa että käytettävyydessä.

CES 2025 -tapahtumassa esitelty The Frame Pro on teknisesti vaikuttava ilmestys, mutta samalla uskollinen alkuperäiselle konseptilleen: se on televisio, joka näyttää taideteokselta ja istuu saumattomasti kodin sisustukseen. Uutuusmalli saapuu markkinoille kolmessa koossa – 65, 75 ja 85 tuumaa – ja sen ennakkomyynti alkaa toukokuussa. Hinnat alkavat 2 499 eurosta.

Suurin tekninen uudistus on Wireless One Connect, langaton liitäntäjärjestelmä, joka siirtää kuvasignaalin langattomasti itse televisioon. Liitäntäyksikkö ja siihen kytketyt laitteet voi nyt sijoittaa jopa kymmenen metrin päähän näytöstä – olipa kyseessä sitten mediatoistin, pelikonsoli tai muu elektroniikka. Lopputuloksena on siistimpi seinä ja helpompi sisustusratkaisu.

The Frame Pro:n tunnusomaisena elementtinä on UL-sertifioitu mattapintainen näyttöpaneeli, joka vähentää heijastuksia ja muistuttaa tekstuuriltaan taidekanvasta. Kehyksiä voi vaihtaa mielensä mukaan eri väreissä ja tyyleissä, ja mukana toimitetaan sekä seinäkiinnike että pöytäteline.

Näyttötekniikassa siirrytään seuraavalle tasolle Neo QLED 4K -paneelilla, joka hyödyntää Mini LEDteknologiaa kirkkaamman värintoiston, syvemmän kontrastin ja tarkan paikallisen himmennyksen (local dimming) muodossa. Lisäksi PANTONE-validoidut värit tekevät taideteoksista ja elokuvista visuaalisesti entistä vakuuttavampia. Pelaajia ilahduttaa puolestaan HDMI-liitäntöjen ja näytön 144 Hz:n virkistystaajuus, joka takaa sulavan pelikokemuksen.

The Frame Pron käyttöliittymä pohjautuu edeltäjänsä perintöön, ja sen sydämessä on yhä Art Store, josta löytyy nyt yli 3 000 taideteosta maailman huipulta. Tarjolla on kaikkea impressionistien mestaritöistä Keith Haringin popkulttuuriin ja kotimaisiin Marimekko-kuoseihin. Samsung on myös solminut yhteistyön Art Basel -taidemessujen kanssa, ja The Frame toimii tapahtuman virallisena taidenäyttönä.

Ekologisesta näkökulmasta televisio hyödyntää älykkäitä energiansäästöominaisuuksia. Art Mode alentaa virkistystaajuutta automaattisesti, ja liike- ja kirkkaussensorit optimoivat näytön kirkkauden ja sammuttavat näytön huoneen tyhjentyessä – tinkimättä käyttökokemuksesta tai kuvan laadusta.

The Frame Pro osoittaa jälleen, miten kodinteknologia voi olla sekä älykästä että esteettistä – ja tarjota samalla huipputasoista kuvanlaatua, joka tekee oikeutta niin klassiselle taiteelle kuin modernille mediasisällölle.

Samsung julkaisi One UI 7:n Android 15:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung julkaisi One UI 7:n Android 15:lle

Samsungin odotettu -päivitys :lle on saapunut vihdoin vuoden 2022 taittuville puhelimille, kuten ja Z Flip4. Päivitys on alkanut Koreassa hieman aikaisemmin kuin oli alun perin suunniteltu, ja sen odotetaan leviävän muualle maailmaan lähiviikkoina.

One UI 7 tuo mukanaan parannuksia ja uusia ominaisuuksia, mutta virallisia muutoslokeja ei ole vielä julkaistu, sillä nämä puhelimet eivät olleet mukana beta-ohjelmassa. Päivityksessä on myös huhtikuun tietoturvapäivitys, ja sen kokonaistiedostokoko on noin 5 GB. Lisäksi , Z Flip5 ja S23 FE saavat päivityksen, mutta toistaiseksi ne ovat saatavilla vain Intiassa ja Koreassa.

näyttää vihdoin kiihdyttävän päivitystahtiaan, mikä herättää toiveita laajemmasta ja nopeammasta One UI 7:n julkaisusta.