Samuraiseikkailu Ghost of Tsushima ilmestyy tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Samuraiseikkailu Ghost of Tsushima ilmestyy tänään

Ghost of Tsushima

Samuraiseikkailu saapuu tänään yksinoikeudella -konsolille. Vanhan ajan samuraielokuvista tyylillisesti inspiroitunut toimintapeli on julkaisussaan kerännyt kiitettäviä arvioita kriitikoilta eri puolilla maailmaa.

https://www.youtube.com/watch?v=Vt-8RG1jxzg

Ghost of Tsushiman takana on Sly Cooper- ja Infamous-pelisarjoista tunnettu Sucker Punch Productions. Peli sijoittuu vuoteen 1274 keskelle yhtä japanilaisen historian tärkeimmistä ajanjaksoista. Kymmenet tuhannet mongolialaiset sotilaat saapuivat tuolloin Tsushiman saarelle vain yksi tavoite mielessään: liittää Japani osaksi Mongolian valtakuntaa.

Pelissä ohjataan Jin Sakai -nimistä soturia, joka on yksi viimeisistä eloonjääneistä samuraista Tsushiman saarella. Kukistaakseen valloittajan, Jinin täytyy siirtää syrjään vuosisatoja vanha samuraiden kunniakoodisto, ja käyttää viekkautta ja varjoja suurimpana aseenaan Japanin itsenäisyyden suojelemiseksi.

Japaniin suuntautunutta mongoli-invaasiota käsittelevää peliä on jo ennakoitu yhdeksi vuoden parhaista peleistä. Julkaisuviikolla peliarvostelijat eri puolilla maailmaa ovat hehkuttaneet pelin audiovisuaalista kokemusta, joka vie pelaajat virtuaaliselle aikamatkalle samuraiden maailmaan.

“Ghost of Tsushiman visuaalinen ilmaisu on toteutettu tavalla, jota harvemmin näkee peleissä. Olemme todella innoissamme voidessamme viimein tuoda Ghost of Tsushiman pelaajien käsiin meillä ja maailmalla. Arvostelut ovat olleet uskomattomia, ja toivon, että pelaajat kokevat Ghost of Tsushiman ainutlaatuisen matkan samalla tavalla”, kertoo PlayStation Nordicin markkinointipäällikkö Valtteri Hyttinen.

Kunnianosoitus Akira Kurosawalle

Ghost of Tsushima on saanut vaikutteita japanilaisesta taiteesta ja ikonisista samurai-lajityypin elokuvista, minkä myötä pelaajat voivat halutessaan kokea pelin pelitilassa, joka muistuttaa 1950-luvun samuraielokuvaa. Erikoisfiltteri muuttaa koko pelin mustavalkoiseksi ja lisää vanhoista elokuvista tuttua rakeisuutta sekä tunnelmaa luovia tuulenpuuskia peliin vieden kokemuksen lähelle vanhan ajan elokuvia. Autenttisuuden lisäämiseksi pelin voi pelata alusta loppuun japaninkielisellä ääninäyttelyllä.

Pelin tekijät antavat erityismaininnan legendaariselle elokuvantekijälle Akira Kurosawalle, jonka elokuvat Seitsemän Samuraita, RAN sekä Yojimbo ovat eräitä aikamme mieleenpainuvimmista elokuvista. Sucker Punchin taiteelliselle johtajalle Nate Foxille Seitsemän Samuraita oli yksi ehdottomista esikuvista peliä tehdessä.

“On mahdotonta ajatella samuraita ilman, että ajattelee niitä sotureita, jotka tämä elokuva kuvasi niin elävästi. Kaikki taistelivat kunnialla ja suurella sydämellä tavalla, jota en itse ollut koskaan nähnyt. Heistä tuli ikoninen ideaali, jota kohti me kaikki pyrimme”, Fox toteaa.

Ghost of Tsushima ilmestyy yksinoikeudella PlayStation 4 -konsolille tänään heinäkuun 17. päivä.

Unohda FIFA – Rematch on jalkapallon ja samuraitaitojen hurja hybridi Kommentit pois päältä artikkelissa Unohda FIFA – Rematch on jalkapallon ja samuraitaitojen hurja hybridi

, ranskalainen pelistudio tunnettu tyylikkäästä kung-fu-seikkailustaan , on päättänyt kertoa maailmalle, että heidän uusi pelinsä ei olekaan vain futista. Ei, kyseessä on heidän mukaansa samuraipeli, vaikka se näyttää ja kuulostaa viisi vastaan viisi -jalkapallolta.

Kuulostaa ehkä siltä, että joku olisi katsonut liikaa Ghost of Tsushimaa ennen kehityspäivää, mutta Sloclap vakuuttaa olevansa tosissaan. Pelissä ei niinkään keskitytä taktiikkataulukoihin tai VAR-tuomioihin, vaan nopeisiin, ratkaiseviin liikkeisiin, aivan kuten katananiskussa.

Yksi virhe tai taitava siirto voi muuttaa koko pelin suunnan. – Studio selittää.

Aiemmin Sifua kutsuttiin kung-fu-peliksi, mutta kehittäjien mielestä se oli enemmän, ehkä jopa rytmipeli. Samalla logiikalla Rematch ei ole -haastaja tai -kopio, vaan oman tiensä kulkija, jossa pallon potkiminen tuntuu melkein duelilta. Sloclap myös korostaa, ettei heitä kiinnosta tehdä satojen miljoonien eurojen jättipelejä, koska se tappaa luovuuden.

Olipa kyseessä zen-henkinen urheiluvalaistus tai markkinointihokema, Rematch ainakin herättää huomiota, eikä aivan syyttä.

Borderlands-hahmot tuovat kaaosta Rainbow Six Siege X -kentille Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands-hahmot tuovat kaaosta Rainbow Six Siege X -kentille

on polkaissut käyntiin uuden ilmaistapahtuman X -pelissä, ja mukana on tuttuja kasvoja -universumista. Firehawk ja Psycho liittyvät nyt mukaan toimintaan, tuoden mukanaan ripauksen anarkiaa taktisten taistelujen keskelle.

Yhteistyö on hieman yllättävä mutta kiinnostava yhdistelmä. Rainbow Six tunnetaan tarkkaan hiotusta tiimityöstä ja taktisesta pelaamisesta, kun taas Borderlands luottaa värikkääseen kaaokseen ja vauhdikkaaseen yksinpeliin. Nyt nämä kaksi maailmaa törmäävät – eikä taistelusta varmasti puutu meininkiä.

Psychon lookki on saatavilla Mozzielle ja Firehawkin tyyli puolestaan IQ:lle. Molemmat saavat uuden visuaalisen ilmeen, mutta pysyvät pelillisesti tuttuna ja turvallisena. Asut löytyvät pelin omasta kaupasta.

Ilmainen pelattavuus ja monipuolinen sisältö

Rainbow Six Siege X:n perusversio on pelattavissa ilmaiseksi. Uusilla pelaajilla on vapaa pääsy muun muassa Dual Front-, Unranked- ja Quick Play -pelimuotoihin, ja pelin edetessä voi avata käyttöönsä jopa 26 erilaista operaattoria. Peli yhdistää nopeatempoisen toiminnan ja taktisen suunnittelun, mikä tekee siitä myös suositun valinnan e-urheilun parissa.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege X on saatavilla ilmaiseksi -, -, |S- ja -konsoleille sekä :lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja: PEGI 18.