San Diego Comic-Conin parhaat palat: 5 huippujuttua suoratoistosta ja tulevista tv-sarjoista Kommentit pois päältä artikkelissa San Diego Comic-Conin parhaat palat: 5 huippujuttua suoratoistosta ja tulevista tv-sarjoista

Comic-Con

San Diego 2024 on nyt takanapäin, mutta tapahtuman jännitys on yhä ilmassa. Vaikka Hollywoodin lakot vaikuttivat joihinkin suuriin paljastuksiin, oli tarjolla silti runsaasti jännittäviä uutisia televisiosta ja suoratoistosta.

Tässä viisi jännittävintä paljastusta tämän vuoden Comic-Conista:

1. Percy Jackson ja Olymposlaiset

Faneille oli iloinen uutinen, että Daniel Diemer esittää ikonista sykloppia, Tystonia, tulevassa toisessa tuotantokaudella. Vieläkin jännittävämpää oli, että kuvaukset alkavat odotettua aikaisemmin, jo muutaman viikon päästä.

2. The Lord Of The Rings: The Rings Of Power

Amazonin eeppisen sarjan toisen kauden uusi, laajennettu traileri julkaistiin Comic-Conissa, ja se tarjosi faneille vilauksen kasvavasta pimeydestä ja sitä vastaan taistelevasta toivosta. Traileri on herättänyt paljon huomiota ja innostusta tulevaa kautta kohtaan.

3. The Boysin spin-off: Vought Rising

1950-luvulle sijoittuva prequelsarja Vought Rising syventyy pahamaineisen Vought Internationalin alkuperään. Fanien suosikkien Stormfrontin ja Soldier Boyn paluun myötä sarjasta on tulossa jännittävä lisäys -universumiin.

4. Interview with the Vampire: Season 3

Vampyyridraama yllätti fanit julkaisemalla musiikillisen teaserin kaudelle 3, jossa esitellään rocktähti-henkinen Lestat. Kauden 3 uusiminen vahvisti entisestään sarjan suosiota.

5. Hazbin Hotel

Rakastettu animaatiosarja, joka tunnetaan ainutlaatuisesta tyylistään ja mukaansatempaavasta tarinastaan, on virallisesti uusittu kahdeksi kaudeksi lisää. Tämä on suuri voitto faneille, jotka ovat innolla odottaneet uusia jaksoja.

Niin paljon odotettavaa edessä, että televisio ja suoratoisto näyttävät tulevaisuudessa kirkkaammalta kuin koskaan! Yritetään malttaa?

Chris Carterin alkuperäinen K18-visio toteutuu Disney+:ssa – The X-Files: I Want to Believe saa leikkaamattoman Director’s Cut -version Kommentit pois päältä artikkelissa Chris Carterin alkuperäinen K18-visio toteutuu Disney+:ssa – The X-Files: I Want to Believe saa leikkaamattoman Director’s Cut -version

Chris Carterin odotettu : I Want to Believe – Vrach Frankenshteyn saa ensi-iltansa 14. elokuuta yksinoikeudella Disney+ -suoratoistopalvelussa. Kyseessä on elokuvan alkuperäisestä versiosta poikkeava K18-ikärajallinen Director’s Cut, jonka Carter kuvailee olevan juuri sellainen versio, jonka hän halusi alun perin tuoda valkokankaille.

Disney julkaisi samalla elokuvan ensimmäisen virallisen trailerin sekä uuden julisteen.

Tarina vie Fox Mulderin ja Dana Scullyn takaisin tutkimaan mystistä tapausta vuosia FBI:stä lähtemisen jälkeen. Kun joukko naisia katoaa jäljettömiin ja liittovaltion agentti häviää salaperäisesti, kaksikko joutuu jälleen kohtaamaan selittämättömiä ilmiöitä. Ainoa johtolanka on virastaan erotettu pappi, joka väittää näkevänsä rikoksista hyytäviä näkyjä.

Director’s Cut painottaa aiempaa enemmän psykologista kauhua ja synkkää tunnelmaa. Disneyn mukaan uusi versio on huomattavasti alkuperäistä elokuvaa raaempi ja käsittelee tarinaa todellisen ”tohtori Frankensteinin” näkökulmasta. Samalla fanit pääsevät näkemään materiaalia ja kokonaisuuden, jota ei ole aiemmin julkaistu.

Samana päivänä Disney+ -palveluun saapuu katsottavaksi myös vuoden 2008 alkuperäinen The X-Files: I Want to Believe -elokuva, joten katsojat voivat halutessaan vertailla kahta versiota keskenään.

The X-Files: I Want to Believe – Vrach Frankenshteyn saa ensi-iltansa 14. elokuuta Disney+:ssa. Traileri ja virallinen juliste on julkaistu ennakkoon.

Mortal Kombat II ilmestyy HBO:n valikoimaan ensi viikosta alkaen Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat II ilmestyy HBO:n valikoimaan ensi viikosta alkaen

Verinen kamppailu siirtyy valkokankailta suoraan kotikatsomoihin. Suoratoistopalvelu HBO Max on ilmoittanut, että Simon McQuoidin ohjaama toimintajatko-osa  II saapuu tilaajien katsottavaksi perjantaina 24. heinäkuuta. Samaan aikaan elokuvasta julkaistaan erityinen ASL-versio, joka hyödyntää visuaalista viittomakieltä, mimiikkaa sekä ilmeitä tarinan kerronnassa. Televisiokanavan puolella elokuva saa ensi-iltansa heti seuraavana lauantaina 25. heinäkuuta.

Ed Boonin ja John Tobiaksen luomaan pelisarjaan pohjautuva uutuus on suoraa jatkoa vuoden 2021 elokuvalle. Brändin aiempi live-action-historia muistetaan Paul W.S. Andersonin vuoden 1995 versiosta sekä vuoden 1997 Mortal Kombat: Annihilation -jatko-osasta, jota pidetään toisinaan yhtenä historian huonoimmista pelifilmatisoinneista.