San Diego Comic-Conin parhaat palat: 5 huippujuttua suoratoistosta ja tulevista tv-sarjoista Kommentit pois päältä artikkelissa San Diego Comic-Conin parhaat palat: 5 huippujuttua suoratoistosta ja tulevista tv-sarjoista

Comic-Con

San Diego 2024 on nyt takanapäin, mutta tapahtuman jännitys on yhä ilmassa. Vaikka Hollywoodin lakot vaikuttivat joihinkin suuriin paljastuksiin, oli tarjolla silti runsaasti jännittäviä uutisia televisiosta ja suoratoistosta.

Tässä viisi jännittävintä paljastusta tämän vuoden Comic-Conista:

1. Percy Jackson ja Olymposlaiset

Faneille oli iloinen uutinen, että Daniel Diemer esittää ikonista sykloppia, Tystonia, tulevassa toisessa tuotantokaudella. Vieläkin jännittävämpää oli, että kuvaukset alkavat odotettua aikaisemmin, jo muutaman viikon päästä.

2. The Lord Of The Rings: The Rings Of Power

Amazonin eeppisen sarjan toisen kauden uusi, laajennettu traileri julkaistiin Comic-Conissa, ja se tarjosi faneille vilauksen kasvavasta pimeydestä ja sitä vastaan taistelevasta toivosta. Traileri on herättänyt paljon huomiota ja innostusta tulevaa kautta kohtaan.

3. The Boysin spin-off: Vought Rising

1950-luvulle sijoittuva prequelsarja Vought Rising syventyy pahamaineisen Vought Internationalin alkuperään. Fanien suosikkien Stormfrontin ja Soldier Boyn paluun myötä sarjasta on tulossa jännittävä lisäys -universumiin.

4. Interview with the Vampire: Season 3

Vampyyridraama yllätti fanit julkaisemalla musiikillisen teaserin kaudelle 3, jossa esitellään rocktähti-henkinen Lestat. Kauden 3 uusiminen vahvisti entisestään sarjan suosiota.

5. Hazbin Hotel

Rakastettu animaatiosarja, joka tunnetaan ainutlaatuisesta tyylistään ja mukaansatempaavasta tarinastaan, on virallisesti uusittu kahdeksi kaudeksi lisää. Tämä on suuri voitto faneille, jotka ovat innolla odottaneet uusia jaksoja.

Niin paljon odotettavaa edessä, että televisio ja suoratoisto näyttävät tulevaisuudessa kirkkaammalta kuin koskaan! Yritetään malttaa?

Mortal Kombat II ilmestyy HBO:n valikoimaan ensi viikosta alkaen Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat II ilmestyy HBO:n valikoimaan ensi viikosta alkaen

Verinen kamppailu siirtyy valkokankailta suoraan kotikatsomoihin. Suoratoistopalvelu HBO Max on ilmoittanut, että Simon McQuoidin ohjaama toimintajatko-osa  II saapuu tilaajien katsottavaksi perjantaina 24. heinäkuuta. Samaan aikaan elokuvasta julkaistaan erityinen ASL-versio, joka hyödyntää visuaalista viittomakieltä, mimiikkaa sekä ilmeitä tarinan kerronnassa. Televisiokanavan puolella elokuva saa ensi-iltansa heti seuraavana lauantaina 25. heinäkuuta.

Ed Boonin ja John Tobiaksen luomaan pelisarjaan pohjautuva uutuus on suoraa jatkoa vuoden 2021 elokuvalle. Brändin aiempi live-action-historia muistetaan Paul W.S. Andersonin vuoden 1995 versiosta sekä vuoden 1997 Mortal Kombat: Annihilation -jatko-osasta, jota pidetään toisinaan yhtenä historian huonoimmista pelifilmatisoinneista.

Karl Urbanin Johnny Cage pelastaa päivän? Mortal Kombat II sai kriitikoilta ”tuoreen” leiman Kommentit pois päältä artikkelissa Karl Urbanin Johnny Cage pelastaa päivän? Mortal Kombat II sai kriitikoilta ”tuoreen” leiman

Arvostelujen embargo murtui keskiviikkona, ja tulos on positiivinen yllätys: elokuva on saanut 75 % ”fresh” -arvosanan Rotten Tomatoes -sivustolla (perustuen 51 arvosteluun). Vertailun vuoksi vuoden 2021 ensimmäinen osa jäi 55 prosenttiin.

Mitä kriitikot ylistävät?

Suurin osa kriitikoista on yhtä mieltä siitä, että elokuva on oppinut virheistään ja syleilee nyt täysillä pelisarjan älyvapaata luonnetta.

  • Parempi kaikessa: Liz Shannon Miller (Consequence) toivoo, että mahdollinen kolmas osa jatkaa samalla linjalla: ”Parantaa aiemmasta, ottaa itseään niskasta kiinni ja muistaa, miksi ihmiset haluavat näitä elokuvia katsoa.”
  • Viihdearvo: Frank Scheck (The Hollywood Reporter) huomauttaa, että vaikka dialogi on juustoista, taistelukohtaukset tulevat ”nopeasti ja raivokkaasti”, tarjoten loistavaa viihdettä vaikkapa juomapelien tueksi.
  • Faneille suunnattu: Linda Marric (HeyUGuys) muistuttaa, että elokuva on suunnattu nimenomaan faneille. Uusille tulokkaille meno saattaa tuntua kuin astuisi keskelle keskustelua, josta ei ymmärrä mitään.

Soraäänet: ”Videopeleihin perustuvaa roskaa”

Kaikki eivät kuitenkaan ole vakuuttuneita Simon McQuoidin ohjauksesta. Kriittisimmät äänet sivaltavat elokuvaa tarinan puutteesta ja liiallisesta fanien kosiskelusta.

  • Lievä pettymys: Owen Gleiberman (Variety) kutsuu elokuvaa ”vanhan koulukunnan videopeliroskaksi”, jossa on paljon melua ja lentäviä kehoja, mutta huterasti rakennettu tarina.
  • Fanipalvelun yliannostus: Alison Wilmore (Vulture) syyttää ohjaaja McQuoidia siitä, että tämä vain kääntää ”fanipalvelu-nappulaa” kaakkoon ja tarkkailee testiyleisön reaktioita ilman omaa visiota.
  • Epätasainen tunnelma: Globe and Mailin Barry Hertz toteaa, että vaikka Karl Urban on loistava, ohjaajan epätasainen tyyli nakertaa näyttelijän suoritusta.

Onko turnaus katsomisen arvoinen?

Vaikka tarina ei ehkä voita Oscareita, 75 % kriitikkosuositus on videopelielokuvalle kova suoritus. Jos nautit verisistä lopetusliikkeistä, 90-luvun toimintaleffojen tunnelmasta ja haluat nähdä, miten -tähti Karl Urban ottaa haltuun ikonisen Johnny Cagen roolin, tämä viikonloppu on pyhitetty mätkinnälle.