Sarjakuvasankarit Asterix ja Obelix valtaavat jälleen pelikoneet marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Sarjakuvasankarit Asterix ja Obelix valtaavat jälleen pelikoneet marraskuussa

PAN Visionin jakelema ja Microïdsin julkaisema Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir julkaistaan pelikonsoleille ja tietokoneille sekä perusversiona että upeana keräilijänversiona.

Maailman suosituimmat gallialaissankarit Asterix ja Obelix tunnetaan erityisesti roomalaisten mahtia vastustavasta taistelutaidostaan. Samalla tämä vekkuli kaksikko on tullut tutuksi pienen, mutta pippurisen Asterixin neuvokkuudesta ja käyttämästään taikajuomasta. Apuna on väkivahva Obelix, joka ei ehkä tee suuria päätöksiä, mutta tarjoaa sitäkin väkevämmän vastuksen roomalaisten loputtomalta tuntuvalle armeijalle.

Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir -toimintaseikkailussa sankarit ajautuvat uuden seikkailun pyörteisiin, kun kotikylän druidi Akvavitix saa oudon kirjeen. Sen myötä sankarikaksikko päätyy eriskummalliselle aarteenmetsästysmatkalle, joka on täynnä vaaroja ja outoja tapahtumapaikkoja sekä tietenkin villisikoja. Tapahtuman keskiössä on outo kristallipaasi, joka johdattaa gallialaishahmomme ainutlaatuiselle matkalle läpi tuntemattomien maiden.

on peli, joka sopii lähes kaikenikäisille Asterix- ja Obelix-faneille.

Peli on yhdistelmä hullunkurisia taisteluita, tutkimista, ongelmanratkontaa ja keräilyä. Lukemattomat sivutehtävät tarjoavat runsaasti tekemistä ja haastavat pelaajan todistamaan gallialaisen uteliaisuuden.

Samalla ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir sisältää yhteistyömuotoisen pelitilan. Sen ansiosta peli tarjoaa unohtumattoman kaksinpelikokemuksen samalla pelilaitteella. Seikkailun aikana nähdään myös tukkukaupalla sarjakuvista tuttuja hahmoja, jotka ilahduttavat pelaajaa hurtilla huumorilla ja hauskoilla kommelluksilla.

Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir tulee myyntiin sekä perusversiona että ainutlaatuisena keräilijänversiona. Keräilijänversio sisältää pelin lisäksi 15 senttimetriä korkeat Obelix- ja Idefix-figuurit sekä pienet Asterix- ja Obelix-figuurit.

Asterix & Obelix XXL3: The Crystal Menhir julkaistaan 21. marraskuuta sekä Nintendo -, – ja -pelikonsoleille että :lle.

Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen Kommentit pois päältä artikkelissa Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen

Indiestudio on paljastanut Rehauntedin, uuden ensimmäisen persoonan psykologisen kauhupelin, jossa pelaaja astuu etsivä Connor Rainesin saappaisiin selvittämään synkkää tapausta salaperäisessä talossa. Kaikki tutkimuksen aikana löytyvät johtolangat vaikuttavat olevan tavalla tai toisella pielessä ja juuri siitä pelin painostava mysteeri rakentuu. on tulossa :lle, mutta julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu.

Tutkinta keskittyy rikospaikan yksityiskohtaiseen läpikäymiseen. Pelaajat etsivät verijälkiä, sormenjälkiä, piilotettuja äänitallenteita ja muita todisteita hyödyntäen UV-valoa, kameraa, suurennuslasia sekä todistetaulua. Vaikka tutkimusretki tehdään yksin, yhteyttä pidetään jatkuvasti toiseen etsivään radion välityksellä, mikä tuo tarinaan lisäulottuvuutta.

Ensimmäinen traileri vihjaa, ettei kyse ole tavallisesta rikostutkinnasta. Talon tapahtumat muuttuvat vähitellen yhä oudommiksi ja psykologinen kauhu alkaa sekoittua etsivätyöhön tavalla, joka pitää pelaajan jatkuvasti varpaillaan.

Rehaunted on jo lisättävissä Steamin toivelistalle. Jos pidät peleistä, joissa hitaasti rakentuva jännitys ja yliluonnollinen mysteeri kulkevat käsi kädessä, tämä saattaa olla yksi seurattavista kauhujulkaisuista.

Call of Duty: Modern Warfare 4 -beta sai päivämäärät Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 -beta sai päivämäärät

ja ovat vahvistaneet :n betatestien aikataulun. Ennakkotilaajat pääsevät kokeilemaan peliä ensimmäisinä 21.–25. elokuuta, kun taas avoin beta järjestetään 28. elokuuta – 1. syyskuuta. Avoin testi on saatavilla :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle sekä ensimmäistä kertaa myös :lle.

Betan käynnistää Call of Duty Next -lähetys 21. elokuuta, jossa esitellään pelin moninpeliä, kehittäjien näkemyksiä sekä uusia julkistuksia ennen testijakson alkua. Kaikkia betassa mukana olevia karttoja, pelimuotoja ja aseita ei ole vielä paljastettu, mutta Infinity Ward lupaa tarjolle jopa 19 asetta, pienimuotoisia 3 vastaan 3 -otteluita, panssarivaunuja sekä täysin uuden Kill Block -pelimuodon.

Betassa pääsee myös kokeilemaan uutta Gunny-järjestelmää, jonka avulla pelaajat voivat rakentaa omia varustekokonaisuuksiaan. Vault Editionin ennakkotilaajat saavat lisäksi käyttöönsä erikoisoperaattoreita, kuten Pricen, Ghostin, Valerian ja Blixin jo testivaiheessa.

Call of Duty: Modern Warfare 4 julkaistaan 23. lokakuuta 2026 PC:lle, PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo 2:lle. Samalla pelisarja tekee pitkän tauon jälkeen paluun myös Nintendon konsoleille ja tällä kertaa mukaan pääsee jo betavaiheessa.