Sateenkaaret saapuvat Rainbow Six Siege -moninpeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Sateenkaaret saapuvat Rainbow Six Siege -moninpeliin

Rainbow Six Siege

Ubisoft levittää söpöyden ilosanomaa Rainbow Six Siege -pelissä rajoitetun ajan Rainbow is Magic -pelitapahtumassa, joka on täynnä pehmeitä ja karvaisia otuksia.

Rainbow is Magic -pelitapahtuma valtaa suositun Rainbow Six Siege -verkkopelin kentät jo kolmannen kerran. Mukana ovat niin yksisarviset, pehmonallet kuin söpöyttä hehkuvat ääniefektitkin. Rajoitetun ajan pelitapahtuma on pelattavissa 29. maaliskuuta ja 19. huhtikuuta välisen ajan eli vaaleanpunaiseen hehkun saattelemiin koitoksiin voi syöksyä heti.

Uudessa Bop the Teddy -pelitilassa pelaajat haastetaan suojelemaan ystävällistä herra Karhua. Samalla pelaajien pitäisi onnistua eliminoimaan kilpailevan joukkueen Karhu ja selvitä otteluista voittajina. Pelaajien ohjaamat operaattorit on jaettu omiin arkkityyppeihinsä, joista jokaisella on omat erikoiskykynsä ja kranaattinsa. Käytössä on lukematon määrä uudelleensyntymiä ja taistelukenttänä on koominen versio Presidential Plane -pelikartasta.

Kirjautumalla peliin tapahtuman aikana pelaaja palkitaan Magic Collection -paketilla. Näitä saa myös lisää suorittamalla pelin viikkohaasteita.

Pelin operaattorit on tämän taianomaisen tapahtuman aikana jaettu kolmeen hahmoluokkaan. Näitä ovat vauhdikas ja tainnutuskranaateilla varustettu Speedy, kilpeä ja savukranaatteja hyödyntävä Stronk sekä Flexy, jolla on käytössään adrenaliinitehoste ja poksahtavat kranaatit.

Rainbow is Magic -varustekokoelma sisältää uusia maagisen kosmeettisia varusteita, joilla taianomaista tunnelmaa voi ylläpitää vaikka läpi vuoden. Ilmaispakettien lisäksi pelaaja voi käyttää pelin sisäistä valuuttaa kosmeettisten päivitysten ostamiseen sekä uusille että vanhoille operaattoreille.

Rainbow Six Siege on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta. Rainbow is Magic -tapahtuma on pelattavissa 29. maaliskuuta ja 19. huhtikuuta välisen ajan.

Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys

Vuoden 2026 alku on ollut Ubisoftille myrskyisä, irtisanomisia, studioiden sulkemisia, peruttuja projekteja ja silti yksi huhu ei suostu katoamaan. Assassin’s Creed: Black Flag -remake pysyy sitkeästi otsikoissa, vaikka peliä ei ole vieläkään virallisesti julkistettu.

Tällä kertaa vuodon keskiössä on täysin uusi Edward Kenway -patsas, joka bongattiin yllättäen Vinted-sovelluksessa. 35-senttinen figuuri esittää Kenwayta istumassa aarrearkun päällä, kultakolikot jalkojen alla, pistooli ja ikoninen sapeli käsissä, selkä nojaten laivan ruoriin. Mukana on myös Black Flag -lippu, jossa yhdistyvät merirosvokallo ja Assassin’s Creed -symboli. Juuri sitä visuaalista fanipalvelua, jota Black Flag -fanit rakastavat.

Erityisen kiinnostavaa on se, että patsaan jalustasta löytyvät Ubisoftin ja PureArtsin logot sekä tekijänoikeusmerkintä vuodelle 2026. Listauksen mukaan figuuri julkaistaan virallisesti myöhemmin tänä vuonna, eikä kyse vaikuta vanhalta keräilyesineeltä vaan uudelta promomateriaalilta.

Kun tähän yhdistetään aiemmat vuodot, brändiyhteistyöt ja vihjailut, Black Flag -remake näyttää yhä vähemmän huhulta ja yhä enemmän aikataulukysymykseltä. Virallista vahvistusta ei vieläkään ole, mutta merkit viittaavat siihen, että Edward Kenwayn paluu on ennemmin milloin kuin jos. Nyt vain toivotaan, että kun purjeet viimein nostetaan, matka on enemmän eeppinen seikkailu kuin karille ajanut remake-hylky.

Klassiset Alone in the Dark -pelit ladattavissa ilmaiseksi PC:lle rajoitetun ajan Kommentit pois päältä artikkelissa Klassiset Alone in the Dark -pelit ladattavissa ilmaiseksi PC:lle rajoitetun ajan

Alone in the Dark

GOG-pelikauppa jakaa parhaillaan Alone in the Dark -pelisarjan kolmea ensimmäistä osaa ilmaiseksi. Nämä klassikot kannattaa napata talteen, sillä tarjous päättyy 5. helmikuuta.

Kolme peliä, kolme erilaista kauhureissua

Ensimmäinen osa, Alone in the Dark (1992), vie sinut 1920-luvun Louisianaan. Tutkit kummittelevaa kartanoa ja yrität selvitä ulos. Pelin rytmi nojaa tutkimiseen ja jatkuvaan epävarmuuteen.

Toinen osa, Alone in the Dark 2 (1993), tekee tempun ja vaihtaa sävyä. Pääosassa on taas Edward Carnby. Vastassa on rikollisia ja merirosvomeininkiä, mutta mukana kulkee yliluonnollinen kierros.

Kolmannessa pelissä, Alone in the Dark 3 (1994), Carnby selvittää elokuvaryhmän katoamista. Tapaus johtaa kirottuun kaupunkiin. Tunnelma rakentuu hiljalleen, ja peli tykkää kiusata pelaajaa pienillä yllätyksillä.

Ilmainen kauhutrilogia odottaa

GOG tarjoaa ladattavaksi maksutta kolme alkuperäistä Alone in the Dark -peliä. Lunastus hoituu kaupan etusivun Giveaway-osiosta. Klikkaat vain “Add to library”, ja pelit jäävät kirjastoosi pysyvästi.

Miksi nämä pelit ovat iso juttu kauhupelaajille

Kun puhutaan selviytymiskauhusta, moni ajattelee heti Resident Eviliä tai Silent Hilliä. Alone in the Dark ehti kuitenkin ensin.

Sarja auttoi muotoilemaan 3D-kauhupelien perusidean. Kamera, tilanhallinta ja painostava tutkinta ajoivat pelaajaa eteenpäin. Lisäksi peli todisti, että pelkkä tunnelma voi olla ase.

Pelisarjan uudelleenkäynnistys floppasi

Pelisarjaa yritettiin myös herättää henkiin, mutta vuoden 2024 uudelleenjulkaisu ei kuitenkaan saanut toivottua vastaanottoa. Mukana olivat Jodie Comer ja David Harbour.

Myynnit jäivät kauaksi odotuksista ja julkaisija THQ Nordic kertoi pettymyksestään. Myöhemmin pelin kehittänyt Pieces Interactive suljettiin.

Ilmaiset Alone in the Dark -pelit voi lunastaa GOG:n Giveaway-kohdasta. Tarjous päättyy 5. helmikuuta 2026 kello 16.00.