Sateenkaaret saapuvat Rainbow Six Siege -moninpeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Sateenkaaret saapuvat Rainbow Six Siege -moninpeliin

Rainbow Six Siege

levittää söpöyden ilosanomaa -pelissä rajoitetun ajan Rainbow is Magic -pelitapahtumassa, joka on täynnä pehmeitä ja karvaisia otuksia.

Rainbow is Magic -pelitapahtuma valtaa suositun Rainbow Six Siege -verkkopelin kentät jo kolmannen kerran. Mukana ovat niin yksisarviset, pehmonallet kuin söpöyttä hehkuvat ääniefektitkin. Rajoitetun ajan pelitapahtuma on pelattavissa 29. maaliskuuta ja 19. huhtikuuta välisen ajan eli vaaleanpunaiseen hehkun saattelemiin koitoksiin voi syöksyä heti.

Uudessa Bop the Teddy -pelitilassa pelaajat haastetaan suojelemaan ystävällistä herra Karhua. Samalla pelaajien pitäisi onnistua eliminoimaan kilpailevan joukkueen Karhu ja selvitä otteluista voittajina. Pelaajien ohjaamat operaattorit on jaettu omiin arkkityyppeihinsä, joista jokaisella on omat erikoiskykynsä ja kranaattinsa. Käytössä on lukematon määrä uudelleensyntymiä ja taistelukenttänä on koominen versio Presidential Plane -pelikartasta.

Kirjautumalla peliin tapahtuman aikana pelaaja palkitaan Magic Collection -paketilla. Näitä saa myös lisää suorittamalla pelin viikkohaasteita.

Pelin operaattorit on tämän taianomaisen tapahtuman aikana jaettu kolmeen hahmoluokkaan. Näitä ovat vauhdikas ja tainnutuskranaateilla varustettu Speedy, kilpeä ja savukranaatteja hyödyntävä Stronk sekä Flexy, jolla on käytössään adrenaliinitehoste ja poksahtavat kranaatit.

Rainbow is Magic -varustekokoelma sisältää uusia maagisen kosmeettisia varusteita, joilla taianomaista tunnelmaa voi ylläpitää vaikka läpi vuoden. Ilmaispakettien lisäksi pelaaja voi käyttää pelin sisäistä valuuttaa kosmeettisten päivitysten ostamiseen sekä uusille että vanhoille operaattoreille.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että :lle. Lisäksi peli on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelusta. Rainbow is Magic -tapahtuma on pelattavissa 29. maaliskuuta ja 19. huhtikuuta välisen ajan.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä |S -konsoleille.

Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta

Destruction AllStars

sai tällä viikolla melkoisen loppuratkaisun, kun poisti pelin myynnistä ja sulki moninpelipalvelimet käytännössä yhdessä silmänräpäyksessä. Pelaajille ei annettu pitkää varoitusaikaa eikä asiasta julkaistu edes kunnollista blogitiedotetta, peli vain katosi PlayStation Storesta kuin auto romurallissa savupilveen.

Pelin moninpeli on nyt kokonaan poissa käytöstä, mutta yksinpelisisällöt pysyvät saatavilla vielä 28. marraskuuta 2026 asti. Sen jälkeen pelattavaksi jää enää arcade-haasteita sisältävä offline-tila, ja Sony varoittaa jo valmiiksi, että pelikokemus voi kärsiä palvelimien sulkemisen jälkeen.

Destruction AllStarsin taival ei muutenkaan ollut aivan satukirjojen sankaritarina. Pelin piti alun perin olla yksi :n näyttävistä julkaisupeleistä, mutta se viivästyi vuoteen 2021 asti. Julkaisun jälkeen kiinnostus jäi vaisuksi, vaikka peli jaettiin myös -tilaajille. Hinta romahti nopeasti noin 65 eurosta alle 20 euroon, mikä kertoi aika suoraan siitä, ettei yleisöä löytynyt odotetulla tavalla.

Vaikka pelillä oli pieni uskollinen fanikuntansa, Sony vaikutti siirtäneen katseensa muihin projekteihin jo vuosia sitten. Pelin virallinen some-tili hiljeni jo vuonna 2022, eikä uutta sisältöä juuri enää nähty. Nyt Destruction AllStars liittyy samaan epäonnisten live service -pelien joukkoon kuin . Nämä ovat olleet kunnianhimoisia hankkeita, jotka eivät koskaan löytäneet kunnolla paikkaansa pelaajien sydämissä.