Sci-fi aiheinen Citizen Sleeper -roolipeli ilmestyy toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Sci-fi aiheinen Citizen Sleeper -roolipeli ilmestyy toukokuussa

Citizen Sleeper

Indie-julkaisija Fellow Traveler ja kehittäjä Gareth Damian Martin ovat julkaisemassa sci-fi aiheista vuoropohjaista roolipeliä nimeltään . Peli ilmestyy toukokuun 5. päivä konsoleille ja :lle. Voit katsoa pelin trailerin alta.

Dystooppiseen tulevaisuuteen sijoittuvassa pelissä pelaajat omaksuvat Sleeperin roolin ja pakenevat yritysherrojen alaisuudesta. Pelaajat heräävät hylätyltä Erlin’s Eye avaruusasemalta kapitalistisen yhteiskunnan laidalta ja joutuvat solmimaan kumppanuuksia muiden hylkiöiden, hakkereiden sekä palkkasoturien kanssa korjatakseen kehoaan ja selviytyäkseen.

Peli ammentaa pöytäroolipeleistä ja pelaajat heittävät noppaa pelin valintakohdissa. Pelaajien täytyy olla jatkuvasti askeleen edellä pahoja yritysjohtajia selviytyäkseen.

Pelin musiikeista on vastannut säveltäjä Amos Roddy, joka tunnetaan peleistä kuten Kingdom: Two Crowns, Strafe sekä In Other Waters.

Citizen Sleeper ilmestyy toukokuun 5. päivä ja S, sekä Nintendo -konsoleille sekä PC:lle. Peli tulee olemaan saatavilla myös Xbox Game Pass -palvelun kautta.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.