Scott Pilgrim -elokuvan peli sai uusinnon 10-vuotisjuhlan kunniaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Scott Pilgrim -elokuvan peli sai uusinnon 10-vuotisjuhlan kunniaksi

Scott Pilgrim vs. The World: The Game

Ubisoft, Universal Games ja Digital Platforms julkaisivat yhteistyössä ikonisen Scott Pilgrimin oman taistelupelin nykypäivän pelilaitteille.

Scott Pilgrim vs. The World: The Game – Complete Edition juhlistaa pelin kymmenvuotista ikää uusittuna kokonaisuutena. Mukana ovat myös lisäsisältönä julkaistut Knives Chau ja Wallace Wells. Suosittuun sarjakuvaan perustuva peli yhdistää toisiinsa sarjakuvamaista tyylittelyä, kutkuttavaa huumoria ja perinteistä taistelupelaamista. Pelaajan tehtävänä on auttaa Scott Pilgrimia nujertamaan vihollisensa rakkauden nimeen. Vastassa hänellä on monenlaisia pahiksia, kuten League of Seven Evil Exes.

Perinteikkäiseen kaksiulotteiseen beat ’em up -tyyliin pelin taistelut ovat näyttävästi animoituja retrografiikkahahmoja. Paul Robertsonin animoimat 8-bittiset peligrafiikat vievät sydämen mukanaan tuodessaan mieleen 80-lukulaisen peligrafiikan ja nyt jo muinaismuistoilta tuntuvat pelihallit peleineen. Niin ikään Anamanaguchin arvostettu pelimusiikki ja sarjakuvatekijä Bryan Lee O’Malleyn luomat välinäytökset ovat upeaa ja nautinnollista koettavaa.

Yksinpelin lisäksi pelin voi kokea jopa kolmen muun pelaajan seurassa, joko paikallisesti tai verkkopelinä, elinvoimaesineet ja kerätyt kolikot jakaen. Lisäksi moninpelipuolelta löytyy hauskoja minipelejä, eeppisiä battle royale -taisteluita ja yhteistyöpelimuotoja. Myös pomotaistelu- ja selviytymiskauhupelimuodot ovat hauskaa hupailua kavereiden kesken.

Digiversion lisäksi pelistä on julkaistu kolme rajatun painoksen fyysistä pakettiversiota. Nämä ovat saatavilla PlayStation 4- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille, ja niiden ennakkotilaus on nyt alkanut. Fyysiset paketit tulevat saataville loppuvuodesta 2021 Limited Run Games -kauppapaikkaan. Pelin kolme erilaista fyysistä versiota ovat Standard Edition, Classic Edition ja juhlava K.O. Edition.

Standard Edition sisältää pelin lisäksi erikoiskannen, Leo’s Place -lipun kuittiosan ja värikkään ohjekirjan. Classic Edition sisältää Standard-paketin lisäksi upean retropelikotelon, pelimusiikin cd-levyllä, taitellun pelimaailman kartan ja tarroja. Kattavin K.O. Edition -juhlapainos sisältää Classic Edition -sisällön lisäksi Sex Bob-omb -kitaraplektroja, rumpukapulat, pelimusiikin kasetilla, seitsemän keräilykortin kokoelman ja Jeremy Parishin kirjoittaman kovakantisen kirjan. Kaikki K.O.-paketin esineet tulevat aidossa kovarunkoisessa roudarilaatikossa, joka on varusteltu hauskalla 3D-kuvalla äänien ja valojen kera.

Pelin ohella sarjakuviin perustuva Scott Pilgrim vastaan maailma -elokuva julkaistaan uusittuna Dolby Cinema -versiona vuoden 2021 aikana.

Scott Pilgrim vs. The World: The Game – Complete Edition -digiversio on nyt saatavana sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle. Lisäksi peli on saatavana Google Stadia-, Ubisoft+- ja Amazon Luna -pelipalveluista. Peli tukee myös PlayStation 5- ja Xbox Series X sekä S -konsoleita yhteensopivuustilan kautta.

GTA VI:n PS5 Pro -ominaisuudet mahdollisesti paljastuivat ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa GTA VI:n PS5 Pro -ominaisuudet mahdollisesti paljastuivat ennen julkaisua

Rockstar Gamesin odotettu saattaa hyödyntää -konsolin kehittyneempiä grafiikkaominaisuuksia. PlayStation Francen verkkosivuilta on nimittäin väitetysti löytynyt hetkellisesti pelin ominaisuuksia listaava kuvaus, jossa mainitaan Sonyn PSSR-teknologia sekä kehittynyt säteenseuranta.

Redditissä jaetun havainnon mukaan tukisi Sonyn tekoälyavusteista PSSR-kuvanparannustekniikkaa (PlayStation Spectral Super Resolution), jonka avulla pelin kuvanlaatua voidaan parantaa erityisesti 4K-näytöillä. Lisäksi mainittu kehittynyt säteenseuranta voisi tarkoittaa entistä näyttävämpiä heijastuksia, varjoja ja valaistusta verrattuna tavalliseen -versioon.

Tietoon kannattaa kuitenkin suhtautua varauksella. Väitetystä listauksesta löytyi nimittäin myös viittaus Atsun katanaan, joka kuuluu Ghost of Yōtei -peliin. Tämä herättää epäilyksen siitä, että ainakin osa tekstistä olisi päätynyt GTA VI:n kuvaukseen vahingossa toiselta pelisivulta. Rockstar ei ole toistaiseksi vahvistanut -version teknisiä yksityiskohtia.

GTA VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026 :lle ja /S:lle. Peli vie pelaajat takaisin Vice Cityyn, mutta tarkempia tietoja eri konsoliversioiden suorituskyvystä ei ole vielä kerrottu. Myös -versio on odotettavissa myöhemmin, mutta sen julkaisupäivästä ei ole tietoa. PS5-versioon on lisäksi luvassa DualSense-ohjaimen ominaisuuksia, kuten aseiden rekyyliä jäljittelevä haptinen palaute ja ajamiseen mukautuvat liipaisimet.

PlayStationin Black Friday -ale alkoi etuajassa – tuhansia pelejä jopa 75 prosentin alennuksella Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStationin Black Friday -ale alkoi etuajassa – tuhansia pelejä jopa 75 prosentin alennuksella

on käynnistänyt PlayStation Storen -alennusmyynnin jo marraskuun alussa. Marraskuun 4. päivänä alkanut kampanja tarjoaa jopa 75 prosentin alennuksia tuhansista :n, :n ja PlayStation VR2:n peleistä sekä lisäsisällöistä.

Tarjousvalikoimassa on sekä uusia julkaisuja että vanhempia suosikkeja. Sonyn etukäteen vahvistamiin alennuspeleihin kuuluvat esimerkiksi Marvel’s Wolverine, Astro Bot, 007 First Light, Valheim, Saros, Pragmata ja Silent Hill: Townfall. Joissakin tapauksissa alennus koskee nimenomaan pelin kalliimpaa erikoisversiota.

Tarjoukset vaihtuvat kesken kampanjan

Black Friday -kampanja jatkuu 30. marraskuuta saakka, mutta kaikki tarjoukset eivät ole voimassa koko aikaa. Sony päivittää valikoimaa 16. marraskuuta, ja osa ensimmäisen vaiheen alennuksista päättyy jo 20. marraskuuta.

Alennusten suuruus ja pelien hinnat voivat vaihdella alueittain. Siksi suomalaispelaajan kannattaa tarkistaa ajantasainen euromääräinen tarjoushinta suoraan PlayStation Storesta ennen ostamista.

Mukana myös tuoreita suurpelejä

Kampanjan poimintoihin kuuluvat myös The Blood of Dawnwalker, Mortal Shell 2, NBA 2K27, UFC 6, Diablo IV: Lord of Hatred, The Sinking City 2 ja Rayman: 30th Anniversary Edition. Pelien eri versiot voivat olla tarjouksessa eri hinnoilla.

Sony ei ilmoittanut alkuperäisessä kampanjatiedotteessaan vastaavista PlayStation-konsolien tai lisälaitteiden Black Friday -alennuksista. Nyt julkistettu tarjouskokonaisuus koskee digitaalisia pelejä ja lisäsisältöä.

Lähteet: PlayStation.Blog