Sea of Thieves saavutti 40 miljoonan rosvon rajapyykin Kommentit pois päältä artikkelissa Sea of Thieves saavutti 40 miljoonan rosvon rajapyykin

Sea of Thieves Season 11

Merirosvoseikkailupeli Sea of Thieves on saavuttanut vaikuttavan 40 miljoonan pelaajan rajapyykin juuri ennen sen rantautumista PlayStation 5:lle, pelin kehittäjä Rare ilmoittaa.

Vuodelle 2018 sijoittuvassa blogikirjoituksessa johtava tuottaja Joe Neate kertoo 40 miljoonan pelaajan jakautuvan Xboxin, Windows 10:n ja Steamin pelaajien kesken. Rare on julkaissut yli 100 ilmaista päivitystä pelin julkaisun jälkeen Xbox Onelle ja PC:lle kuusi vuotta sitten. Pian julkaistava 12. kausi tuo mukanaan uusia lisäyksiä, kuten heittoveitset ja Bone Callerin.

Sea of Thieves saapuu PlayStation 5:lle huhtikuun 30. päivä. Premium-versio tarjoaa viiden päivän ennakkotilaajille pääsyn peliin jo huhtikuun 25. päivästä alkaen. Edistyminen ja esineet siirtyvät Xbox- ja PS5-version välillä, ja pelissä on ”vain PlayStation” palvelimet, joilla pelaajat voivat halutessaan poistaa käytöstä moninpelin eri alustojen välillä. Suorituskykyvaihtoehdot vastaavat Xbox Series X -versiota, ja PS5-versiossa on 60 peruspokaalia sekä Platina-pokaali nimeltä ”Merirosvojen Perfektionisti”.

Sea of Thieves

Sea of Thievesin julkaisua pidettiin aikanaan Rarelle kriittisen tärkeänä pelinä, sillä studio oli tehnyt muutaman Kinect Sports -pelin ennen kuin Microsoft luopui liiketunnistamislisälaitteesta. Sea of Thievesistä on kuitenkin tullut Rarelle menestys ja yksi sen kautta aikojen eniten pelatuista peleistä. Tulevaisuuden suunnitelmista ei ole vielä tietoa, mutta Rare työstää edelleen vuonna 2019 julkistettua Everwildia, jolla ei ole vielä virallista julkaisupäivää.

Sea of Thieves on viimeisin Xbox-peli, joka hyppää kilpaileville alustoille. Aiemmin vastaavan siirtymän ovat tehneet Obsidianin Grounded ja Pentiment sekä Tango Gameworksin Hi-Fi Rush. Microsoft testaa nyt multialustastrategiaa tällä kvartetilla ja saattaa tulevaisuudessa julkaista lisää omia ensisijaisia pelejään myös muille kuin Xbox-konsoleille.

Lähde: IGN

Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti Kommentit pois päältä artikkelissa Black Ops 7 floppaa pelaajien silmissä – Activision kiittelee faneja silti

Call of Duty -sarjan uusin osa, Black Ops 7, on epäonnistunut kovasti fanien arvioissa, vaikka Activision yrittää maalata toisenlaista kuvaa. Yhtiö kiitteli sosiaalisessa mediassa pelaajia positiivisesta palautteesta, koskien pelin syvyyttä ja laatua.

Kritiikki kohdistuu erityisesti kampanjatilaan, joka on monien mielestä muuttunut parodiaksi aiemmista sotapelien klassikoista. Erityisen huomiota herättää Skibidi-wc-pomo, joka ei sovi uskottavan sotapelin imagoon. Lisäksi pelissä on havaittu tekoälyn liiallista käyttöä, mikä on herättänyt närkästystä isosta budjetista huolimatta.

Pelaajien luottamus on koetuksella. Day One -pelaajamäärät Steamissa ovat pudonneet 70 prosenttia edeltäjään verrattuna. Activisionin PR-viestit eivät kuitenkaan ole onnistuneet muuttamaan fanien käsitystä, ja monet vaativat muutosta sarjan tulevaisuuteen.

Lopputulos on karu muistutus siitä, että isot nimet eivät takaa automaattisesti menestystä, ja pelaajien odotukset sotapeleissä ovat korkealla.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.