Sega tarjoilee neljä peliä ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Sega tarjoilee neljä peliä ilmaiseksi PC:lle

Streets of Kamurocho

Sega juhlistaa tänä vuonna 60-vuotista taivaltaan ja sen kunniaksi jakaa neljä ilmaista minipeliä :lle. Luvassa on -tyyppinen -peli, arcade-henkinen hack’n’slash , shoot ’em up sekä retroileva moninpeli .

Streets of Kamurocho

Streets of Kamurocho
Streets of Kamurocho -pelissä yhdistyvät Streets of Rage ja Yakuza.

Pikseligrafiikkaisessa Streets of Kamurocho -taistelupelissä tutut Yakuza -pelisarjan hahmot Kiryu ja Majima taistelevat tutulta tuntuvassa mutta täysin uudessa maailmassa. Peli on ladattavissa ilmaiseksi lokakuun 17-19. päivä Steamistä.

Golden Axed

Golden Axed
Golden Axed retroilee 2.5 ulotteiseen tyyliin.

Niin ikään sivusuuntainen taistelupeli Golden Axed on puolestaan perutun : Reborn -pelin elvytelmä. Kyseessä ei ole niinkään kokonainen peli vaan kokeiltava katselma siihen mitä peli olisi voinut olla. Myös Altered Beast ja Streets of Rage -peleistä piti ilmestyä samankaltainen 2.5-ulotteinen uusinto. Peli on ladattavissa ainoastaa sunnuntaina lokakuun 18. päivä Steamistä.

Endless Zone

Endless Zone
Sivusuuntaista räiskintää Endless Zone -pelissä.

Endless Zone -pelissä puolestaan yhdistyvät Amplitude Studiosin ja Master System -konsolin aikainen Fantasy Zone. Tyyliltään peli on sivuttaissuunnassa liikuva räiskintäpeli. Peli on saatavilla ilmaiseksi lokakuun 16.-19. päivä Steamistä.

Armor of Heroes

Armor of Heroes
Moninpeli ja tankit yhdistyvät Armor of Heroes -pelissä.

Viimeinen ilmaispeleistä on Armor of Heroes, joka on ylhäältäpäin kuvattu tankkisimulaatio. Pelistä löytyy yhdeksän eri pelityyppiä ja neljä eri kenttää. Mukana on myös tuhottavat ympäristöt, tekoälyvastukset ja moninpelitila. Peli on saatavilla ilmaiseksi lokakuun 15.-19. päivä Steamistä.

Hiljattain Segan suosikkipelihahmo saapui osaksi suosittua Fall Guys: Ultimate Knockout -peliä. Aiemmin Sega jakoi myös Sonic the Hedgehog 2 -peliä ilmaiseksi Steamissä.

Detroit: Become Humanin tekijöiden live service -peli Spellcasters Chronicles kaatui kolmessa kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Detroit: Become Humanin tekijöiden live service -peli Spellcasters Chronicles kaatui kolmessa kuukaudessa

on lopettanut uuden -pelinsä kehityksen vain kolme kuukautta Early Access -julkaisun jälkeen. Studio tunnetaan vahvasti tarinavetoisista yksinpeleistä kuten , ja , joten moninpelivetoinen MOBA-kokeilu oli sille melko iso hyppy tuntemattomaan.

Hyppy ei kuitenkaan kantanut kovin pitkälle. Helmikuussa julkaistu free-to-play-peli keräsi Steamissa ristiriitaisen vastaanoton, ja pelaajamäärät romahtivat nopeasti. Julkaisun aikaan huippulukema oli alle 900 samanaikaista pelaajaa, mutta viime päivinä linjoilla on nähty enää muutamia kymmeniä pelaajia. Quantic Dream myönsikin suoraan, ettei peli löytänyt tarpeeksi yleisöä pysyäkseen hengissä pitkällä aikavälillä.

Pelin sulkeminen tuo mukanaan myös studion sisäisiä uudelleenjärjestelyjä ja mahdollisia irtisanomisia. Quantic Dream ei vielä kertonut tarkkoja henkilöstövaikutuksia, mutta vahvisti pyrkivänsä siirtämään työntekijöitä muihin projekteihin aina kun mahdollista. Spellcasters Chroniclesin palvelimet pysyvät auki 19. kesäkuuta 2026 asti, ja studio lupaa palauttaa Early Access -version ostoksiin käytetyt rahat pyynnöstä.

Samalla studio kiirehti rauhoittelemaan faneja ettei Eclipse ei ole vaarassa, vaan sen kehitys jatkuu suunnitellusti. Vuonna 2021 julkistettu Star Wars -peli on ollut pitkään melko hiljainen projekti, mutta Quantic Dream vakuuttaa kaiken olevan edelleen raiteillaan, mikä on nykyisessä pelialan ilmapiirissä jo melkein oma supervoimansa.

Spellcasters Chronicles liittyy samalla pitkään listaan live service -pelejä, jotka ovat kaatuneet näyttävästi lähtöviivalla. Mukana samalla hautausmaalla lepäävät esimerkiksi , ja . Samaan aikaan yksinpelit näyttävät jälleen kukoistavan, mikä saattaa olla pieni vihje siitä, että kaikki pelaajat eivät halua viettää iltaansa taistelupassien ja päivittäisten haasteiden parissa.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja Series X|S -konsoleille sekä :lle – ja Epic Games Store -palveluihin. 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.