Sega tarjoilee neljä peliä ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Sega tarjoilee neljä peliä ilmaiseksi PC:lle

Streets of Kamurocho

Sega juhlistaa tänä vuonna 60-vuotista taivaltaan ja sen kunniaksi jakaa neljä ilmaista minipeliä :lle. Luvassa on -tyyppinen -peli, arcade-henkinen hack’n’slash Golden Axed, Endless Zone shoot ’em up sekä retroileva moninpeli .

Streets of Kamurocho

Streets of Kamurocho
Streets of Kamurocho -pelissä yhdistyvät Streets of Rage ja Yakuza.

Pikseligrafiikkaisessa Streets of Kamurocho -taistelupelissä tutut Yakuza -pelisarjan hahmot Kiryu ja Majima taistelevat tutulta tuntuvassa mutta täysin uudessa maailmassa. Peli on ladattavissa ilmaiseksi lokakuun 17-19. päivä Steamistä.

Golden Axed

Golden Axed
Golden Axed retroilee 2.5 ulotteiseen tyyliin.

Niin ikään sivusuuntainen taistelupeli Golden Axed on puolestaan perutun : Reborn -pelin elvytelmä. Kyseessä ei ole niinkään kokonainen peli vaan kokeiltava katselma siihen mitä peli olisi voinut olla. Myös Altered Beast ja Streets of Rage -peleistä piti ilmestyä samankaltainen 2.5-ulotteinen uusinto. Peli on ladattavissa ainoastaa sunnuntaina lokakuun 18. päivä Steamistä.

Endless Zone

Endless Zone
Sivusuuntaista räiskintää Endless Zone -pelissä.

Endless Zone -pelissä puolestaan yhdistyvät Amplitude Studiosin ja -konsolin aikainen . Tyyliltään peli on sivuttaissuunnassa liikuva räiskintäpeli. Peli on saatavilla ilmaiseksi lokakuun 16.-19. päivä Steamistä.

Armor of Heroes

Armor of Heroes
Moninpeli ja tankit yhdistyvät Armor of Heroes -pelissä.

Viimeinen ilmaispeleistä on Armor of Heroes, joka on ylhäältäpäin kuvattu tankkisimulaatio. Pelistä löytyy yhdeksän eri pelityyppiä ja neljä eri kenttää. Mukana on myös tuhottavat ympäristöt, tekoälyvastukset ja moninpelitila. Peli on saatavilla ilmaiseksi lokakuun 15.-19. päivä Steamistä.

Hiljattain Segan suosikkipelihahmo saapui osaksi suosittua Fall Guys: Ultimate Knockout -peliä. Aiemmin jakoi myös Sonic the Hedgehog 2 -peliä ilmaiseksi Steamissä.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Kesäkuun odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun odotetuimmat videopelit

Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.

Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)

Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta

on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.

Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta

on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.

Don’t Let It Starve (PC)

Julkaispäivä: 12. kesäkuuta

on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.

Lost Castle 2 (PC)

Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta

on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.

Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudistettu version pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta

on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.

FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)

Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta

on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.

Star Fox (Switch 2)

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.