Sega tarjoilee neljä peliä ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Sega tarjoilee neljä peliä ilmaiseksi PC:lle

Streets of Kamurocho

Sega juhlistaa tänä vuonna 60-vuotista taivaltaan ja sen kunniaksi jakaa neljä ilmaista minipeliä :lle. Luvassa on Streets of Rage -tyyppinen -peli, arcade-henkinen hack’n’slash Golden Axed, shoot ’em up sekä retroileva moninpeli .

Streets of Kamurocho

Streets of Kamurocho
Streets of Kamurocho -pelissä yhdistyvät Streets of Rage ja Yakuza.

Pikseligrafiikkaisessa Streets of Kamurocho -taistelupelissä tutut Yakuza -pelisarjan hahmot Kiryu ja Majima taistelevat tutulta tuntuvassa mutta täysin uudessa maailmassa. Peli on ladattavissa ilmaiseksi lokakuun 17-19. päivä Steamistä.

Golden Axed

Golden Axed
Golden Axed retroilee 2.5 ulotteiseen tyyliin.

Niin ikään sivusuuntainen taistelupeli Golden Axed on puolestaan perutun : Reborn -pelin elvytelmä. Kyseessä ei ole niinkään kokonainen peli vaan kokeiltava katselma siihen mitä peli olisi voinut olla. Myös Altered Beast ja Streets of Rage -peleistä piti ilmestyä samankaltainen 2.5-ulotteinen uusinto. Peli on ladattavissa ainoastaa sunnuntaina lokakuun 18. päivä Steamistä.

Endless Zone

Endless Zone
Sivusuuntaista räiskintää Endless Zone -pelissä.

Endless Zone -pelissä puolestaan yhdistyvät Amplitude Studiosin ja -konsolin aikainen . Tyyliltään peli on sivuttaissuunnassa liikuva räiskintäpeli. Peli on saatavilla ilmaiseksi lokakuun 16.-19. päivä Steamistä.

Armor of Heroes

Armor of Heroes
Moninpeli ja tankit yhdistyvät Armor of Heroes -pelissä.

Viimeinen ilmaispeleistä on Armor of Heroes, joka on ylhäältäpäin kuvattu tankkisimulaatio. Pelistä löytyy yhdeksän eri pelityyppiä ja neljä eri kenttää. Mukana on myös tuhottavat ympäristöt, tekoälyvastukset ja moninpelitila. Peli on saatavilla ilmaiseksi lokakuun 15.-19. päivä Steamistä.

Hiljattain Segan suosikkipelihahmo saapui osaksi suosittua Fall Guys: Ultimate Knockout -peliä. Aiemmin jakoi myös Sonic the Hedgehog 2 -peliä ilmaiseksi Steamissä.

Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia

Corporationin on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä , jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.

Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.

Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.

ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.

Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.