Session: Skate Sim -skeittipelin tuoreella trailerilla esitellään uusia pelihahmoja Kommentit pois päältä artikkelissa Session: Skate Sim -skeittipelin tuoreella trailerilla esitellään uusia pelihahmoja

Session: Skate Sim

Finlandin jakelema ja NACONIn julkaisema ilmestyy tulevana perjantaina syyskuun 22. päivä ja nyt pelistä on saatu uusi traileri, joka esittelee pelin neljää uutta ammattilaishahmoa.

Uusina skeittaajina peliin saadaan Torey Pudwill, Nora Vasconsellos, Samarria Brevard sekä Ryan Thompson. Nämä liittyvät jo aiemmin peliin ilmoitettujen Annie Guglia, Antiferg, Beagle, Billy Marks, Daewon Song, Dane Burman, Donovan Strain, Jahmir Brown, Louie Barletta, Manny Santiago, Mark Appleyard sekä Ribs Manin joukkoon.

Skeittauksen eli suomalaisittain rullalautailun historia ulottuu kauas vuosikymmenien taakse, mutta monelle juuri 1990-luku on kesäisen harrastuksen kultakausi. Silloin elettiin lajin kenties valovoimaisinta aikaa ja aihepiiri näkyi myös videopeleissä. Tähän rakastettuun aikakauteen sijoittuu myös Session: Skate Sim -simulaatio, jonka kantavana ajatuksena on pelikokemus skeittaajilta skeittaajille. Peliä ovatkin olleet tekemässä oikean maailman skeittiharrastajat.

Olipa pelimaailmassa yö tai päivä, aina on sopiva hetki skeitata ja etsiä uusia paikkoja erilaisten temppujen tekemiselle. Pelaajan ohjastama pelihahmo on yksi 16 pelattavasta skeittaajasta ja vapaa kulkemaan paikasta toiseen. Mutta todistaakseen taitonsa muille, pelaajan pitää taltioida omat temppunsa ja huippuhetkensä pelissä olevalla videokameralla. Pelin ominaisuuksiin lukeutuukin monipuolinen videoeditori, jolla omat kikkailut, grindit ja loikat voi helposti editoida ja jakaa muiden nähtäväksi.

Peli ei päästä pelaajaansa helpolla, sillä temppujen oikeanlainen tekeminen vaatii harjoittelua. Aivan kuten oikeassakin maailmassa, temput ja liikkeet ovat alkuun haastavia. Onneksi huippuunsa hiottu ohjausmekanismi tekee tästä luontevaa ja pian perusliikkeet lähtevätkin suoraan selkärangasta. Koska peliohjaimen tattiohjaimet simuloivat skeittaajan jalkoja, liikkeiden hallinta on monipuolista ja luonnollisen tuntuista. Painonhallinta rullalaudan päällä tuntuu tarkalta.

Pelimaailman fysiikat on kehitetty tarkkuus, realismi ja sulavuus mielessä. Tämä myös helpottaa pelihahmon hallintaa, sillä fysiikanlait on helppo ymmärtää. Kun liikkeiden perusniksit ovat hallussa, virtuaaliskeittaaminen palkitsee pelaajansa upealla tavalla.

Pelissä on myös monipuoliset mahdollisuudet oman pelihahmon ja tämän skeittilaudan räätälöintiin. Suorittamalla pelinsisäisiä haasteita voi pelaaja ansaita pelirahaa, jolla voidaan ostaa erilaisia vaatteita, varusteita ja tarvikkeita. Mukana on oikeasta maailmasta tuttuja skeittausaiheisia merkkejä, kuten Fallen, Zero, GrindKing, Thankyou, HIJINX Net, Antilanta, Roger Skate CO, No-Comply ja iDabble. Skeittilautoihin löytyy yli 250 erilaista osaa vaihdettavaksi. Näitä ovat erilaiset renkaat, gripit ja muut vaihto-osat. Skeittituntuman lisäksi rullalautaa voidaan räätälöidä monin kosmeettisin vaihtoehdoin.

Session: Skate Sim ilmestyy 22. syyskuuta sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle.

Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta

Zach Creggerin uusi -elokuva ei ole menestynyt ainoastaan elokuvateattereissa. Elokuvan julkaisu näkyi nopeasti myös pelien myynnissä, sillä Resident Evil 2 Remaken ja vuoden 2023 Resident Evil 4 Remaken myynti kasvoi :llä selvästi elokuvan ensi-illan jälkeen.

Alinea Analyticsin keräämien tietojen mukaan Resident Evil 2 Remaken -myynti kasvoi elokuvan julkaisua seuranneella viikolla peräti 64 prosenttia. Resident Evil 4 Remaken kohdalla kasvu oli 54 prosenttia. Myös -myynti nousi, kun kokonaiskasvuun lisättiin -versioiden myyntiä vastaavasti 11 ja 14 prosenttia.

Kasvua kannattaa kuitenkin tarkastella pienellä varauksella. oli nimittäin laskenut pelien hintoja noin kymmenen päivää ennen elokuvan ensi-iltaa, joten alennukset selittävät osan myyntipiikistä. Samalla myös pelaajamäärät lähtivät nousuun. Resident Evil 2 Remaken päivittäisten pelaajien määrä kasvoi peräti 48 prosenttia, noin 78 000 pelaajasta 116 000 pelaajaan.

Myös muut sarjan pelit saivat vetoapua. Resident Evil 4 Remaken pelaajamäärä kasvoi 24 prosenttia, Resident Evil 3 Remaken 25 prosenttia ja Resident Evil Requiemin 20 prosenttia. Erityisesti Resident Evil 2 Remaken kohdalla yhteys elokuvaan on luonteva, sillä Creggerin elokuva sijoittuu ajallisesti rinnakkain pelin tapahtumien kanssa.

Näyttää siis siltä, että elokuvan vaikutus ei jäänyt pelkäksi valkokangasmenestykseksi. Kun kauhuelokuva saa katsojan haluamaan lisää zombeja, seuraava pysäkki näyttää olevan yllättävän usein pelikonsoleilla.

Pelihistorian pahamaineisin floppi huutokaupataan Finnish Retro Conissa Tampereella Kommentit pois päältä artikkelissa Pelihistorian pahamaineisin floppi huutokaupataan Finnish Retro Conissa Tampereella

Viime vuonna menestyksekkäästi debytoinut ja nyt jo toistamiseen ennakkoliput loppuunmyynyt -tapahtuma järjestää uudenlaisen huutokaupan.

Marraskuussa Tampereella järjestettävän Finnish Retro Conin ensimmäisen huutokaupan kiinnostavimpiin kohteisiin kuuluu greidattu eli arviointipalvelun kuntoarvioima -peli Atari 2600 -pelikonsolille. Vuonna 1982 julkaistusta .-pelistä tuli yksi videopelihistorian kuuluisimmista epäonnistumisista. Hätäisesti joulumarkkinoille tehtyä peliä palautettiin kauppoihin huimia määriä, ja myymättä jääneiden pelien hautaaminen New Mexicon autiomaahan kasvoi urbaaniksi legendaksi. Vuoden 2014 kaivauksissa niitä todella myös löytyi. Peli oli niin huono, että sen sanotaan olleen tärkeä tekijä vuoden 1983 videopelimarkkinoiden romahduksessa, joka päättyi vasta 8-bittisen Nintendon julkaisuun. Nyt yksi, yhä tehtaan sineteillä varustettu kappale pelistä päätyy huutokaupattavaksi Finnish Retro Conissa.

E.T. on paljon enemmän kuin epäonnistunut peli. Se on videopelikulttuurin myytti ja varoittava esimerkki markkinoiden ylikuumenemisesta sekä liian kiireisestä pelinkehityksestä. Se on myös erittäin tunnistettava keräilykohde, joka avaamattomana ja greidattuna yhdistää kiinnostavalla tavalla pelihistorian, keräilyn ja Internet-meemit. – Finnish Retro Conin tuottaja Mikko Heinonen kommentoi.


E.T.-pelin lisäksi tarjolle tulee muun muassa huippuentisöity alkuperäinen -tietokone. Vuonna 1981 esiteltyä laitetta pidetään modernin -aikakauden alkupisteenä.

Täydellistä kokoonpanoa alkuperäisine monitoreineen ja näppäimistöineen liikkuu hyvin harvoin edes keräilijäpiireissä, saati sitten toimivaa sellaista. – Heinonen mainitsee.

Finnish Retro Con järjestää huutokaupan yhteistyössä Huuto.netin kanssa. Osasta kohteista voi tehdä tarjouksia verkossa jo ennen tapahtumaa, loput ovat tarjolla vain paikan päällä. Kaikki kohteet myydään ilman hintavarausta ja huudot päättyvät tapahtuman aikana. Tuotteita voi siis voittaa myös etänä. Meklarina toimii pian elämästään kertovan dokumenttielokuvan julkaiseva Eero Lehtinen, joka tunnetaan myös Ideaparkin ja Westerin pormestarina sekä Eetu-Pellenä.

Finnish Retro Con kasvaa uudessa tapahtumapaikassa

Viime vuonna debytoinut ja ennakkoliput loppuunmyynyt Finnish Retro Con järjestetään tänä vuonna aiempaa suurempana Valtatie 30 -tapahtumakeskuksessa Tampereella. 1980- ja 1990-lukujen ilmiöihin keskittyvässä tapahtumassa on yli 60 myyntipöytää, showcasea tai työpajaa sekä useita tunteja erilaista lavaohjelmaa.

Uusi Retro Con Junior -konsepti tekee retroharrastamista tutuksi lapsille, nuorille ja perheille. Junior-pöydässä kokoelmaansa esittelee 11-vuotias Aarne Kormano, jonka yli 160 figuuria sisältävän kokoelman tärkeimpiä kokonaisuuksia ovat ja . Tapahtuman viralliset jatkot järjestetään Save File -videopelibaarissa Tampereen keskustassa, jossa esiintyy videopelimusiikkia soittava 3xDMG.

Tapahtuman pääsponsorina toimii . Tapahtumaa sponsoroivat myös DIODI Design, ja . Finnish Retro Con järjestetään lauantaina 7. marraskuuta 2026 klo 12–18 Valtatie 30 -tapahtumakeskuksessa osoitteessa Hatanpään valtatie 30, Tampere. Lippuja myydään vielä ovelta.