Session: Skate Sim -skeittipelin tuoreella trailerilla esitellään uusia pelihahmoja Kommentit pois päältä artikkelissa Session: Skate Sim -skeittipelin tuoreella trailerilla esitellään uusia pelihahmoja

Session: Skate Sim

Finlandin jakelema ja NACONIn julkaisema ilmestyy tulevana perjantaina syyskuun 22. päivä ja nyt pelistä on saatu uusi traileri, joka esittelee pelin neljää uutta ammattilaishahmoa.

Uusina skeittaajina peliin saadaan Torey Pudwill, Nora Vasconsellos, Samarria Brevard sekä Ryan Thompson. Nämä liittyvät jo aiemmin peliin ilmoitettujen Annie Guglia, Antiferg, Beagle, Billy Marks, Daewon Song, Dane Burman, Donovan Strain, Jahmir Brown, Louie Barletta, Manny Santiago, Mark Appleyard sekä Ribs Manin joukkoon.

Skeittauksen eli suomalaisittain rullalautailun historia ulottuu kauas vuosikymmenien taakse, mutta monelle juuri 1990-luku on kesäisen harrastuksen kultakausi. Silloin elettiin lajin kenties valovoimaisinta aikaa ja aihepiiri näkyi myös videopeleissä. Tähän rakastettuun aikakauteen sijoittuu myös Session: Skate Sim -simulaatio, jonka kantavana ajatuksena on pelikokemus skeittaajilta skeittaajille. Peliä ovatkin olleet tekemässä oikean maailman skeittiharrastajat.

Olipa pelimaailmassa yö tai päivä, aina on sopiva hetki skeitata ja etsiä uusia paikkoja erilaisten temppujen tekemiselle. Pelaajan ohjastama pelihahmo on yksi 16 pelattavasta skeittaajasta ja vapaa kulkemaan paikasta toiseen. Mutta todistaakseen taitonsa muille, pelaajan pitää taltioida omat temppunsa ja huippuhetkensä pelissä olevalla videokameralla. Pelin ominaisuuksiin lukeutuukin monipuolinen videoeditori, jolla omat kikkailut, grindit ja loikat voi helposti editoida ja jakaa muiden nähtäväksi.

Peli ei päästä pelaajaansa helpolla, sillä temppujen oikeanlainen tekeminen vaatii harjoittelua. Aivan kuten oikeassakin maailmassa, temput ja liikkeet ovat alkuun haastavia. Onneksi huippuunsa hiottu ohjausmekanismi tekee tästä luontevaa ja pian perusliikkeet lähtevätkin suoraan selkärangasta. Koska peliohjaimen tattiohjaimet simuloivat skeittaajan jalkoja, liikkeiden hallinta on monipuolista ja luonnollisen tuntuista. Painonhallinta rullalaudan päällä tuntuu tarkalta.

Pelimaailman fysiikat on kehitetty tarkkuus, realismi ja sulavuus mielessä. Tämä myös helpottaa pelihahmon hallintaa, sillä fysiikanlait on helppo ymmärtää. Kun liikkeiden perusniksit ovat hallussa, virtuaaliskeittaaminen palkitsee pelaajansa upealla tavalla.

Pelissä on myös monipuoliset mahdollisuudet oman pelihahmon ja tämän skeittilaudan räätälöintiin. Suorittamalla pelinsisäisiä haasteita voi pelaaja ansaita pelirahaa, jolla voidaan ostaa erilaisia vaatteita, varusteita ja tarvikkeita. Mukana on oikeasta maailmasta tuttuja skeittausaiheisia merkkejä, kuten Fallen, Zero, GrindKing, Thankyou, HIJINX Net, Antilanta, Roger Skate CO, No-Comply ja iDabble. Skeittilautoihin löytyy yli 250 erilaista osaa vaihdettavaksi. Näitä ovat erilaiset renkaat, gripit ja muut vaihto-osat. Skeittituntuman lisäksi rullalautaa voidaan räätälöidä monin kosmeettisin vaihtoehdoin.

Session: Skate Sim ilmestyy 22. syyskuuta sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle.

Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä

– ja -peleistä tunnettu tanskalainen on ilmoittanut henkilöstövähennyksistä. Syynä on studion mukaan odottamaton muutos tulevan fantasiapelin kehityksessä, kun yhteistyö ulkopuolisen kumppanin kanssa päättyi.

IO Interactive kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen omaan pelimaailmaan perustuvan Project Fantasy -hankkeen ympärillä ollut yhteistyösopimus on päättynyt. Tämän seurauksena studio joutuu sopeuttamaan toimintaansa ja tekemään henkilöstöön liittyviä päätöksiä. Tarkkaa irtisanottavien määrää ei ole kerrottu.

Studion mukaan Project Fantasy ei kuitenkaan ole kuopattu. IO Interactive vakuuttaa olevansa edelleen täysin sitoutunut peliin ja sen maailmaan.

Tämä upea universumi tulee näkemään päivänvalon! – Studio lupasi tiedotteessaan.

Huhujen mukaan Project Fantasy olisi ollut Xboxin julkaisema peli. Vuonna 2023 esiin nousseen ja Microsoftin oikeusprosessiin liittyneen dokumentin perusteella Microsoftilla oli työn alla IO Interactiven peli, joka tunnettiin aiemmin nimellä Project Dragon ja jonka kerrottiin olevan suunnattu Xboxille ja .

Irtisanomiset eivät vaikuta liittyvän IO Interactiven tuoreeseen 007 First Light -peliin, jonka julkaisu on ollut studion mukaan menestys. Tilanne osuu kuitenkin samaan aikaan, kun Xboxin ympärillä liikkuu paljon huhuja tulevista leikkauksista, studioiden uudelleenjärjestelyistä ja mahdollisista peliperuutuksista.

Vaikka pelialalla on nähty viime vuosina paljon irtisanomisia, IO Interactive yrittää vakuuttaa pelaajille, että sen seuraava suuri fantasiaseikkailu ei ole kadonnut varjoihin. Toistaiseksi kysymys kuuluu vain, milloin tämä salaperäinen uusi maailma lopulta avautuu pelaajille?

PlayStation-pelit muuttuvat täysin digitaalisiksi vuoden 2028 alusta Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-pelit muuttuvat täysin digitaalisiksi vuoden 2028 alusta

Yksi pelimaailman pitkäaikaisimmista aikakausista on tulossa päätökseensä. on ilmoittanut, että tammikuusta 2028 lähtien kaikki uudet -pelit julkaistaan ainoastaan digitaalisina. Päätös koskee sekä Sonyn omia että kolmansien osapuolten pelejä, joten levyasemaan sujahtavat uutuudet jäävät pian pelkkään nostalgiaan.

Muutos ei tullut täysin yllätyksenä, sillä Sonyn mukaan lähes neljä viidestä – ja -pelistä ostetaan jo digitaalisesti. Yhtiö perustelee ratkaisua kuluttajien muuttuneilla ostotottumuksilla ja viihdealan yleisellä siirtymisellä suoratoistoon ja latauksiin. Pelejä voi silti ostaa myös kivijalkakaupoista, mutta vielä ei tiedetä, myydäänkö hyllyissä jatkossa pelikoteloita latauskoodeilla vai esimerkiksi erillisiä pelikoodeja sisältäviä kortteja.

Ilmoitus herättää myös spekulaatioita seuraavan sukupolven PlayStationista. Analyytikoiden mukaan päätös viittaa siihen, ettei mahdollinen saapuisi ennen vuotta 2028, ja sen perusmalli saattaisi ilmestyä ilman levyasemaa. Sony ei kuitenkaan ole kommentoinut tulevaa konsolia tai sitä, miten vanhojen levyjen yhteensopivuus mahdollisesti ratkaistaan.

Samalla Sony vahvisti sulkevansa :n ja PS Vitan verkkokaupat useimmissa maissa heinäkuussa 2027. Jo ostettujen pelien lataamisen luvataan jatkuvan toistaiseksi, mutta uusia ostoksia ei enää voi tehdä kauppojen sulkeuduttua. Monille keräilijöille ja fyysisten pelien ystäville Sonyn päätös tuntuu varmasti karvaalta. Pelilevyn ojentaminen kaverille saattaa pian olla yhtä nostalginen näky kuin muistikortin puhaltaminen ennen pelisessiota.