Seuraava Assassin’s Creed -peli paljastettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraava Assassin’s Creed -peli paljastettiin

Assassin's Creed Mirage

Ubisoft on paljastanut seuraavan Assassin’s Creed -pelisarjan pelin, verkkoon vuotaneiden tietojen jälkeen.

Uusi peli kantaa nimeä Assassin’s Creed Mirage ja se tunnettiin aiemmin koodinimellä ”Rift”. Peli on jatkoa vuoden 2020 Assassin’s Creed Valhalla -pelille.

Pelin pääosassa nähdään Valhallasta tuttu sivuhahmo Basim Ibn Ishaq ja itse pelimaailma tulee olemaan tiiviimpi sekä keskittymään enimmäkseen hiippailuun.

Assassin’s Creed Mirage -pelistä saadaan lisätietoa syyskuun 10. päivä Ubisoftin Forward -tapahtuman yhteydessä.

Atari nappasi viisi Ubisoftin klassikkoa ja lupaa uudistaa ne Kommentit pois päältä artikkelissa Atari nappasi viisi Ubisoftin klassikkoa ja lupaa uudistaa ne

Atari on ostanut viiden Ubisoft-pelin IP-oikeudet ja aikoo julkaista ne uudelleen nykyaikaisille alustoille. Mukana ovat muun muassa Child of Eden ja Grow Home, sekä vanhemmat pelit kuten Cold Fear, I Am Alive ja Grow Up.

Atarin tavoitteena on paitsi julkaista pelit uudelleen, myös kehittää niistä uusia versioita ja lisäsisältöä.

Haluamme antaa näille maailmoille uuden elämän ja tavoittaa sekä vanhat että uudet pelaajat. – Atarin toimitusjohtaja Wade Rosen sanoi.

Child of Eden tunnetaan rytmipohjaisena rail shooterina, joka julkaistiin alun perin Xbox 360:lle ja PS3:lle, kun taas Grow Home ja sen jatko-osa seuraavat robotti B.U.D.:in seikkailuja jättiläispavun varressa. Cold Fear tarjoaa selviytymiskauhua venäläisellä valaanpyyntialuksella, ja I Am Alive vie pelaajan post-apokalyptiseen maailmaan perheenjäseniä etsimään.

Ubisoftin Deborah Papiernik muistuttaa, että miljoonat pelaajat ovat jo kokeneet nämä maailmat, ja nyt sekä vanhat fanit että uudet pelaajat pääsevät sukeltamaan niihin uudelleen. Atari lupaa samalla pitää klassikot uskollisina alkuperäiselle tunnelmalle, mutta tuoda niihin myös uusia, kiinnostavia ulottuvuuksia.

The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2: Survivors tuo selviytymisen takaisin pelisarjaan

The Division 2: Survivors

Ubisoft nosti Gamescomissa suurimman huomion The Division 2: Survivors -lisäosalle, joka tuo peliin uudenlaisen selviytymis- ja extraction-kokemuksen. Yhteisön toiveet ovat ohjanneet kehitystä alusta alkaen, ja Ubisoft lupaa avoimuutta sekä tiivistä yhteistyötä pelaajien kanssa projektin jokaisessa vaiheessa.

Kehityksessä mukana tuttuja nimiä

The Division 2: Survivors on vasta varhaisessa kehitysvaiheessa, mutta sitä luotsaa kokenut Magnus Jansén, joka oli mukana jo alkuperäisen Divisionin luomisessa. Executive Producer Julian Gerightyn mukaan Survivors on yhtä lailla pelaajien kuin tekijöiden oma projekti, ja palautteen kerääminen nähdään sen kulmakivenä. Ubisoft esitteli myös logon ja ensimmäiset konseptitaideteokset, jotka antavat esimakua tunnelmasta.

The Division Resurgence täydentää kokonaisuutta

Vaikka pääpaino oli Survivorsissa, lavalla nähtiin myös The Division Resurgence, maksuton mobiili-RPG-shooter MMO. Se vie pelaajat takaisin Manhattanin kaduille aikaan heti ensimmäisen Divisionin tapahtumien jälkeen ja sitoo yhteen The Division 1:n ja 2:n tarinat. Syyskuussa käynnistyvä suljettu testivaihe iOS- ja Android-laitteilla antaa pelaajille mahdollisuuden päästä mukaan kehitykseen.

Elite Task Force antaa pelaajille äänen

Ubisoft ilmoitti lisäksi uudistavansa Elite Task Force -ohjelman, joka tarjoaa sarjan omistautuneimmille faneille mahdollisuuden tehdä tiivistä yhteistyötä kehitystiimin kanssa. Hakemukset ohjelmaan ovat nyt auki.

The Division 2: Survivors on vielä alkutekijöissään, mutta Ubisoftin viesti on selvä: tämä on yhteisön ja kehittäjien yhteinen matka kohti jotain uutta.