Seuraava The Division 2 -lisäosa vie pelaajat Pentagoniin Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraava The Division 2 -lisäosa vie pelaajat Pentagoniin

The Division 2 Pentagon

Uuden lisäosan myötä Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapelissä tunkeudutaan legendaariseen Pentagoniin. Episode 2 – Pentagon: The Last Castle -lisäosa julkaistaan 15. lokakuuta. Lisäosa sisältyy myös Ubisoftin UPLAY+ -pelitilauspaveluun.

Kyseessä on pelin tähän asti massiivisin lisäosa ja se laajentaa peliä kahdella uudella päätehtävällä, Conflict PVP -pelitilalla ja useilla pienemmillä parannuksilla. Episode 2 -päivitys sisältyy The Division 2 -pelin kausikorttiin, mutta lisäosan voi myös ostaa erikseen. Uusi pelitila ja muut päivitysosat tulevat ilmaiseksi saataville kaikille pelaajille.

Pelin kaksi päätehtävää vievät pelaajan Pentagoniin ja sen alla oleviin tiloihin tehtävänään löytää siellä oleva bioreaktori. Sen avulla voisi olla mahdollista kehittää vastalääke viruspohjaiseen epidemiaan. Vastassa ovat kuitenkin Black Tuskin joukot, jotka eivät luovu valtauksestaan helpolla.

Taustatarinassa on kulunut seitsemän kuukautta siitä, kun tappava virus alkoi levitä New Yorkin kaupungissa. Tällä kertaa pelaajat löytävät itsensä Yhdysvaltojen pääkaupunki Washington D.C.:n ympäristöstä. Eletään ihmiskunnan suurinta kriisiä ja selviytymistaistelu on käynnissä. Kokeneina Division-toimijoina pelaajat ovat kansakunnan viimeinen toivo täydellisen anarkian ja kaaoksen edessä. Mikäli pääkaupunki menetetään, koko maa suistuu rosvojengien ja barbaarisesti alueita hallitsevien roistojen käsiin.

Massive Entertainmentin ja seitsemän muun pelistudion yhteistyössä kehittämä Tom Clancy’s The Division 2 on uusi askel avointen toimintaroolipelien tyylilajissa. The Division 2 jatkaa edeltäjänsä askeleista vieden avoimen pelimaailman toimintaa entistä pidemmälle. Luvassa onkin edellisosasta paranneltuja asioita, kattava suunnitelma kiehtovaan loppupeliin asti ja runsaasti merkityksellistä tekemistä eri pelaajatyypit mahdollisimman hyvin huomioiden.

Peli on saatavana sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle. Peli tulee myöhemmin saataville Google Stadia -pelipalveluun ja Ubisoftin uuteen Uplay+ -tilauspalveluun.

Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen

Battlefield 6:n kiistelty Wicked Grin -asu on kokenut uuden muodonmuutoksen, ja pelaajat juhlivat nyt sen hillittyä ulkonäköä. Päivitys 1.1.3.0, osa Winter Offensive -kauden finaalia, toi mukanaan lukuisia muutoksia pelin tasapainoon ja ääniin, mutta suurin keskustelunaihe oli ehdottomasti tuo aikaisemmin räikeä ja hymyilevä asu.

Alun perin kirkkaan siniset värit ja hammashymy tekivät asusta vaikeasti sulavan, mutta nyt värimaailma on pehmeämpi ja alkuperäinen hymy poistettu kokonaan. Ainoastaan kirkkaan keltainen käsivarsinauha muistuttaa vielä päivityksen jälkeisestä ilmeestä. Monet fanit pitävät tätä voittona pelaajayhteisön vaikutusvallalle, sillä se kertoo, että kehittäjät kuuntelevat palautetta.

Wicked Grin nousi esiin pelin julkaisun jälkeen esimerkkinä siitä, että jotkut peliyhteisössä pelkäsivät Fortnite-tyylisten asujen leviävän Battlefield 6:een. Aiemmin System Override -asu, lempinimeltään “Monster Energy -asu”, herätti jo keskustelua realistisen visuaalisen tyylin vaarantumisesta. Nyt BF Studios on kuunnellut pelaajia ja hillinnyt Wicked Grinin sekä aiemman System Override -asun ilmettä.

Päivitys tuo myös uutta pelattavaa, kuten lumiset kentät ja Ice Climbing Axe -lähiaseen, mutta suuri osa keskustelua keskittyy silti kosmetiikkaan. Pelaajat ottavat muutoksen vastaan hymyillen, tosin vähän vähemmän hampaita näkyen.

Battlefield 6 julkaistiin 10. lokakuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja BF Studios jatkaa pelin tasapainottamista sekä uusien sisältöjen lisäämistä ensimmäisen kauden aikana. Pelaajien mukaan tämä on esimerkki siitä, että ääniä kuunnellaan, kunhan ne ovat tarpeeksi voimakkaita.

Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona

Ubisoft nostaa purjeet ja piraattihatut jälleen esiin! Assassin’s Creed Black Flag saa pitkään odotetun remake-version nimeltään Assassin’s Creed Black Flag Resynced. Uusi versio on jo löytynyt viralliselta PEGI-ikärajastussivustolta, ja se on tarkoitettu täysi-ikäisille väkivallan ja kielenkäytön vuoksi.

Remaken tarkka julkaisupäivä on arviolta maaliskuun 23. päivä 2026, ja Ubisoftilta odotetaan lisätietoja pian. Fanien odotus on ollut pitkä, sillä peli on vuotanut lukemattomia kertoja netissä ja herättänyt spekulaatioita vuosien ajan. Nyt nimi on vahvistettu, ja huhujen mukaan peliin tulee myös mahdollisuus tehdä pelinsisäisiä ostoksia.

Vaikka Ubisoft ei ole vielä paljastanut kaikkia yksityiskohtia, on todennäköistä, että klassikon ikimuistettavat meriseikkailut ja Freedom Cry -lisäosa saavat uuden elämän. On myös epäselvää, miten remake liittyy Animus Hubiin, jossa nykyään voi ostaa kosmeettista sisältöä ja mahdollisia tulevia lisäosia.

Peli on osa Ubisoftin julkaisusuunnitelmaa ennen yhtiön talousvuoden loppua 31. maaliskuuta 2026. Fanit voivat siis pian valmistautua purjehtimaan Karibian merille jälleen kerran, mutta tällä kertaa uudistetussa ja entistä terävämmässä muodossa.