Seuraavan sukupolven PSVR-laitteesta saatiin lisätietoja Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan sukupolven PSVR-laitteesta saatiin lisätietoja

PSVR

Sonyn tulevasta -laitteesta on saatu huhujen myötä lisätietoja. Tietojen perusteella laitteessa olisi parempi näyttö ja näkökenttä sekä parannellut ohjaimet.

PSVR Without Parole YouTube -kanavan mukaan laitteen ohjaimet tunnistavat milloin kosket ohjainta ja kuinka kaukana sormesi ovat ohjaimista. Samanlaista teknologiaa löytyy mm. Googlen Soli -sirusta, joka käyttää pienikokoista tutkaa liikkeen tunnistamiseen.

Samaisen videon mukaan haluaa jatkossa julkaista AAA-tason pelit sekä normaalina, että VR-versiona. Jatkossa voisit valita pelaatko peliä PSVR-laitteella vai television kautta.

Aiemmin julkaistujen tietojen mukaan laitteessa on 4000×2040 pikselin resoluutio verraten aiempaan 1920×1080. Laitteesta löytyy myös katseen seuranta, joka mahdollistaa kohdistetun mallintamisen. Mukana on myös kevyt värinäominaisuus, joka voi helpottaa virtuaalilasien käytöstä aiheutuvaa pahoinvointia.

Laite tulee kiinnittymään USB-C -kaapelilla -konsoliin ja laite pystyy seuraamaan ohjaimia sisäänrakennettujen kameroiden ansiosta. Tästä johtuen myös erillistä PS kameraa ei välttämättä tarvitse.

Uuden PSVR-laitteen julkaisuajankohta ja hinta on vielä toistaiseksi pimennossa.

Tulevaisuuden PlayStation-ohjain voisi lukea jopa luottokorttisi Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevaisuuden PlayStation-ohjain voisi lukea jopa luottokorttisi

on patentoinut idean, joka voisi tehdä pelien ostamisesta PlayStationilla melkoisen vaivatonta. Patentissa ohjain toimii ikään kuin maksukortin ja konsolin välikätenä: pelaaja voisi tuoda luottokortin tai puhelimen ohjaimen lähelle, jolloin maksutiedot siirtyisivät konsolille ilman korttitietojen näppäilyä.

Patenttihakemus jätettiin maaliskuussa 2025 ja julkaistiin 17. syyskuuta 2026. Sony mainitsee mahdollisiksi yhteystavoiksi muun muassa :n ja Bluetoothin. Samalla tavalla ohjain voisi tunnistaa myös lahjakortin ja välittää konsolille esimerkiksi sen jäljellä olevan saldon.

Ideaa voisi käyttää pelien lisäksi pelinsisäisen valuutan ja lisäsisällön ostamiseen. Sony antaa patentissa myös hieman mielenkiintoisemman esimerkin: pelaaja voisi kokeilla peliä esimerkiksi kaupassa tai pelitapahtumassa ja ostaa sen saman tien. Ohjain välittäisi maksutiedot konsolille, joka hoitaisi varsinaisen oston.

Patentissa ohjaimelle kaavaillaan myös muita tehtäviä, kuten pelaajan tunnistetietojen siirtämistä ja vieraiden pelaajien liittämistä moninpeliin. Mitään uutta ohjainta tai ominaisuuden saapumista PS5:lle Sony ei kuitenkaan ole vahvistanut. Kuten patenteilla yleensäkin, tämäkin voi siis jäädä lopulta vain paperille. Toistaiseksi kyse on vain patentista, mutta jos Sony joskus toteuttaa idean, peliohjain saisi jälleen yhden varsin yllättävän käyttötavan.

Lähde: DEXERTO

Motorola esitteli uuden huippupuhelimensa: motorola signature 27 lupaa hurjaa suorituskykyä ja tekoälyä Kommentit pois päältä artikkelissa Motorola esitteli uuden huippupuhelimensa: motorola signature 27 lupaa hurjaa suorituskykyä ja tekoälyä

on esitellyt Summit -tapahtumassa uuden -huippupuhelimen. Kyseessä on yhtiön mukaan sen edistynein älypuhelin tähän mennessä, ja laitteen sydämenä toimii ensimmäistä kertaa esitelty Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 -järjestelmäpiiri. Puhelimen luvataan tarjoavan lisää tehoa pelaamiseen, kuvaamiseen ja tekoälytoimintoihin.

Suorituskyvyn rinnalla Motorola panostaa erityisesti laitteen lämmönhallintaan. ArcticMesh-jäähdytysjärjestelmä yhdistää muun muassa timantilla vahvistettua lämpögeeliä, nestemäistä metallia, kupariverkkoa ja uudistetun höyrykammion. Jäähdytysratkaisu on peräti 40 prosenttia suurempi kuin edellisessä sukupolvessa. Lisäksi Motorola lupaa puhelimelle seitsemän vuoden käyttöjärjestelmäpäivitykset.

Tekoälypuolella mukana on , jota hyödynnetään esimerkiksi sisällön luomiseen ja arjen tehtäviin. Gemini Omni voi muuttaa tekstikehotteita ja kuvia videoiksi, kun taas mahdollistaa musiikin ja ääniraitojen luomisen. Motorola ei myöskään ole unohtanut kameroita. Pääkamera käyttää 50 megapikselin LYTIA 910 -sensoria ja periskooppiteleobjektiivi tarjoaa peräti 200 megapikselin tarkkuuden. Videokuvauksessa hyödynnetään tekoälyä sekä kuvanvakausta.

Myös ääniosastolla on luvassa jotain uutta, sillä motorola signature 27 on Motorolan ensimmäinen B&O:n eli Bang & Olufsenin äänitekniikkaa hyödyntävä puhelin. Ulkoisesti laite puolestaan käyttää alumiinirunkoa, keraamisia yksityiskohtia ja tekstiilimäisiä pintamateriaaleja. Värivaihtoehdoiksi on kerrottu PANTONE Coal Smoke ja PANTONE Capulet Olive.

Motorola signature 27 on vasta esittelyvaiheessa, joten kaikkia laitteen ominaisuuksia tai hintaa ei ole vielä paljastettu. Puhelimen odotetaan saapuvan markkinoille maailmanlaajuisesti vuoden 2026 aikana. Lisää tietoja luvataan lähempänä julkaisua.

Lähde: MotorolaNews