Shenmue: Nostalgian hämärtämä vaiko oikeasti hyvä? Kommentit pois päältä artikkelissa Shenmue: Nostalgian hämärtämä vaiko oikeasti hyvä?

5 / 10
Hyvää Pienen pienet yksityiskohdat kutoutuvat hyviin muistoihin, mitkä voi uudelleenpelata juuri sellaisina kuin ne joskus vanhoina hyvinä aikoina olivat. Huonoa No onhan tämä aika huono.

Kun Shenmue julkistettiin Dreamcastille, olin innoissani. Vuonna 1999 peli lupaili niin paljon uusia asioita ja ennennäkemätöntä tarinankerrontaa ja realismia, että sitä oli vaikea pelaajan edes käsittää. Itse peli oli graafisesti upea, muttei kovin tapahtumarikas. Silloin uudet quick time eventit olivat jännittävä lisä, ja seikkailupelaamiseen lisätyt taistelupelielementit toivat mielenkiintoisen minipelin. Peli tuntui pitkältä, mutta pääosin siksi, että suuri osa peliaikaa kului asioiden odotteluun. Kuitenkin aika kului hyvin ihan vain kuljeskelussa ja paikkojen tutkimisessa, sillä peli oli graafisesti niin näyttävä.

Pelasin pelin vain kerran läpi, enkä toiseen osaan koskenut. Peli on siis maannut muistojeni ullakolla keräten ylleen kultaista pölyä. Olen pitkään ajatellut, että hankin vielä joskus uudelleen Dreamcastin ja pelaan Shenmueta taas.

Monet asiat mitä odottaa tai kuvittelee, ei koskaan tapahdu. Eihän Dreamcastin ja Shenmuen hankkiminen mitenkään mahdoton tehtävä ole ollut, mutta pelin uudelleen eläminen on jäänyt tekemättä. Ehkä jotkut pelit ovat vain parempia muistoissa, kuin oikeasti. Tähän ehkä tiedostettuun kieltäytymiseen tuli kuitenkin häiritsevä tekijä, pelin uudelleenjulkaisu moderneille alustoille – ja vieläpä sopuhintaan! Enkä ollut kakkosta koskaan pelannut, mikä oli samaan pakettiin sovitettu. Pelin hankin heti. Sanottakoon, etten ole vieläkään kakkososaa pelannut. Kaikki alla oleva kertoo siis ensimmäisestä Shenmuesta Xbox Onen läpi suodatettuna.

Graafisesti ilman modernia HD-siloitteluakin peli on edelleen vaikuttava kun pitää mielessä alkuperäisen julkaisuvuoden. Maailmassa on paljon yksityiskohtia. Ihmishahmot ovat melko tönkköjä, mutta varsinkin kaupungin kadut ovat täynnä pieniä yksityiskohtia. Pelin alussa aikaa kuluu miellyttävästi ihan vain kuljeskeluun ja asioiden tutkimiseen. Kaikille ihmisille voi puhua, mutta sanojasi et voi valita. Joillain on enemmän asiaa, joillain vähemmän. Hirvittävän karmeaan ääninäyttelyyn ja suhisevaan äänityksen laatuun pitää tottua, sillä pelissä joutuu puhumaan hirvittävän paljon. Ja kun suurin osa juttelusta ei johda mihinkään, se käy hyvin, hyvin tylsäksi liian nopeasti. Harvalla on mielenkiintoista sanottavaa, keskustelu on kankeaa, repliikkien välissä on taukoja, yksinkertaista asiaa jauhetaan turhan kauan jopa silloin kun mitään varsinaista asiaa ei edes ole.

Itse pelin juoni on yksinkertainen. Pitää löytää isän murhaaja. Tätä etsitään vihjeiden kautta. Suurin osa vihjeistä on puhua oikealle henkilölle. Ne, jotka eivät tiedä mitään joko vihjailevat ja ehdottelevat pelaajaa oikeaan suuntaan, tai sitten eivät oikeasti tiedä mitään ja vievät vain aikaa louskuttamalla leukojaan. Suurin osa pelistä on ympäri kaupunkia juoksentelua ja eri ihmisille puhumista. Joskus saat tietää oikean henkilön, mutta hän on paikalla tiettyyn aikaan päivästä. Silloin pitää odotella. Nukkumaankaan ei pääse kelloa jouduttamaan vasta kuin illalla, eikä mikään muu aktiviteetti kelloa nopeuta yhtään. Kolikkopelit on nopeasti pelattu tylsistymiseen asti ja koska kenelläkään ei ole mitään mielenkiintoista sanottavaa, aika käy todella pitkäksi. Ja vaikka maailma onkin täynnä yksityiskohtia, niin ylimääräistä tutkittavaa ei oikeasti juurikaan ole.

Joskus pääsee käyttämään esineitä ja ratkaisemaan pieniä pulmia, mutta ne ovat hyvin harvassa. Todella mukavaa vaihtelua ja harmittaakin, miksi niitä ei käytetty enemmän. Tietysti pelissä on pieniä sivutehtäviäkin, mutta välillä niiden löytäminen on ihan vain tuurista kiinni – pitää olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Nekään eivät hirveästi sisältöä tai tekemistä lisää.

Pelin taistelukohtaukset ovat kevyt versio Virtua Fighteristä. Liikkeitä opitaan uusia, ja niitä hakataan ohjaimella kuten taistelupelissä. Taisteluita on silloin tällöin, ja ne ovat mukava lisä. Mitenkään kauhean syvällinen taistelusysteemi ei ole, mutta ihan kohtalaisen toimiva. Joskus kolmiulotteinen kenttä ja varsinkin usea vihollinen aiheuttaa ongelmia, kun pitää taisteluliikkeeseen painaa tiettyä suuntaa. Onko se ohjaimesta eteenpäin vaiko vihollista kohti eteenpäin? Mitä jos vihollinen ei ole suoraan edessä, niin silloin on hankalahko saada haluamansa hyökkäys kunnolla onnistumaan. Jotkin taistelut vaativat oikeasti osaamista, joten pelkästään nappeja hakkaamalla ei peliä läpäise. Onneksi taistelua saa treenata pelissä, joten ihan yrityksen ja erheen sopaksi se ei äidy.

Myöhemmin peleissä ehkä liikaakin käytetty quick time event -systeemi oli Shenmuen itse pelaamisessa se paras, jännittävin, hauskin ja mielenkiintoisin osa. Vaikka sitä onkin peleissä käytetty aivan liikaa ja ihan väärin (esimerkiksi välianimaatioissa), Shenmuessa se oli pelin suola. Ne sopivat hyvin peliin ja olivat täynnä toimintaa ja jännitystä. Usein taisteluja tai takaa-ajoja. Erittäin toimiva ja mukava systeemi, mikä loppujen lopuksi on vain oikean napin painamista oikeaan aikaan. Ja jos tarpeeksi useasti pieleen menee, niin jo ulkoa opettelua.

Jos pelaisit Shenmueta nyt ensimmäisen kerran ikinä, pettyisit todella paljon. Peli on kömpelö ja pitkäveteinen. Keskusteluvetoisena siinä ei ole keskusteluvaihtoehtoja. Et saa itse vaikuttaa hahmoon juurikaan. Jos kuitenkin pelaat Shenmueta nostalgisista syistä, niin uskon, että pelikokemus on sama kuin miltä se silloin tuntui. Vaikka minäkin huomaan, miten huono peli loppujen lopuksi on nykystandardeilla, ja tajuan sen kömpelyyden jo omana aikanaan, en voi olla peliä rakastamatta!

Shenmue 2 pelasin muutaman tunnin. Se ei ole juurikaan korjannut mitään. Keskustelut ovat elävämpiä ja hahmoilla on enemmän interaktiota. Grafiikka ei ole kehittynyt ja uusi kaupunki näytti ainakin alkupuolelta rumemmalta ja yksityiskohdattomalta kuin vanha. Pelin pahin ongelma on rahan tienaaminen, mikä on pakollista. Ja uskomattoman aikaavievää ja tylsää. Ehkä tämä kertoo siitä, että Shenmue 2 on hirveää paskaa koska en ole sitä pelannut ”silloin joskus”. Minulla ei siis ole nostalgialaseja silmillä sitä pelatessani, joten näen pelin todellisen luonteen. Sen, mitä en ykkösessä näe.

The Division 2 -peli saa uuden kauden ja yhdistävät vihollisjoukot Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -peli saa uuden kauden ja yhdistävät vihollisjoukot

The Division 2

Ubisoft on julkaissut The Division 2 -toimintapeliin uuden kauden lisäosan nimeltä The Pact, joka tuo peliin aiempaa suuremman uhan. Pelaajat eivät enää taistele yksittäisiä vihollisryhmiä vastaan, vaan True Sons-, Outcasts- ja Hyenas-jengit näyttävät lyövän hynttyyt yhteen, mikä muuttaa Washington D.C.:n valtasuhteita ja tuo entistä haastavampia tilanteita agenttien edessä.

Uuden pelikauden keskiössä ovat Retaliation-tapahtumat, joissa pelaajan tulee vallata takaisin alueiden hallintapisteet aikarajan sisällä. Vastassa on eliittijoukkoja ja nimettyjä vihollisia, joiden voittamisesta saa palkkioksi harvinaisia varusteita ja rakennusmateriaaleja. Pelaajat voivat myös koota uusia aseita ja varusteita, kuten Shroud-tarkkuuskiväärin ja Overdogs-hansikkaat.

Lisäosan mukana tulee kausikortteja, sekä ilmaisia että premium-versioita, joiden edistymisen kautta pelaajat saavat uusia aseita, varusteita ja kosmeettisia tarvikkeita. Peli tarjoaa näin entistä enemmän tekemistä ja vaihtoehtoja eri pelityyleille.

The Division 2 sijoittuu seitsemän kuukautta tappavan viruksen leviämisen jälkeen New Yorkin kriisistä Washington D.C.:hen, jossa agentit ovat ihmiskunnan viimeinen toivo anarkian ja kaaoksen keskellä. Pelissä yhdistyvät avoimen maailman toimintaroolipelin jännitys ja monipuoliset tehtävät loppupeliä myöten.

The Division 2 on saatavilla PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X/S-, Xbox One -konsoleille sekä pc:lle. Peli on myös Ubisoft+-palvelussa, ja sen ikäraja on PEGI 18.

The Division 2 -peli saa uuden The Pact -lisäosan – vihollisjoukot lyövät hynttyyt yhteen Kommentit pois päältä artikkelissa The Division 2 -peli saa uuden The Pact -lisäosan – vihollisjoukot lyövät hynttyyt yhteen

The Division 2: The Pact

Ubisoft on julkaissut The Pact -lisäosan Tom Clancy’s The Division 2 -toimintapeliin, ja luvassa on merkittävä käänne pelin tarinassa. Tällä kertaa Washington D.C.:n kaaosta ei luo vain yksi vihollisryhmittymä, vaan useampi taho alkaa liittoutua. Pelaajan tiedustelutietojen mukaan True Sons-, Outcasts- ja Hyenas-jengit valmistautuvat yhdistämään voimansa, mikä tekee tilanteesta entistä uhkaavamman.

Uusi uhka ja kostovyöhykkeet

Uudessa kaudessa agenttien on estettävä vihollisliittouman synty. Matkan varrella vastaan tulee Retaliation-tapahtumia, jotka tuovat peliin uudenlaista jännitystä. Kun pelaaja ärsyttää tarpeeksi jotakin ryhmittymää, alue muuttuu kostovyöhykkeeksi. Tällöin agentin on vallattava hallintapisteet takaisin aikarajan sisällä. Onnistumisesta palkitaan arvokkailla varusteilla ja materiaaleilla.

Kostovyöhykkeillä liikkuminen ei kuitenkaan ole turvallista – viholliset lähettävät tappotiimejä, jotka koostuvat eliittisotilaista ja nimetyistä vihollisista. Näiden kaataminen tuo pelaajalle runsaasti palkintoja.

Uusia aseita, varusteita ja kausikortteja

The Pact tarjoaa myös uusia aseita ja varusteita. Exotic-tason Shroud-tarkkuuskivääri ja Overdogs-hansikkaat nousevat varmasti monen pelaajan suosikeiksi. Lisäksi mukana on runsaasti muita kokeilemisen arvoisia vaihtoehtoja eri pelityyleihin.

Samalla julkaistiin kausikortit, joita on tarjolla sekä ilmaisena että maksullisena premium-versiona. Korttien avulla pelaajat voivat ansaita lisää aseita, varusteita ja kosmeettisia esineitä edistymisensä myötä.

Taustatarina ja saatavuus

The Division 2:n tarina vie seitsemän kuukauden päähän viruksen puhkeamisesta, joka ravisteli ensin New Yorkia. Nyt selviytymistaistelu jatkuu Washington D.C.:ssä, missä Division-agentit toimivat ihmiskunnan viimeisenä toivona kaaosta vastaan. Jos pääkaupunki kaatuu, koko maa joutuu rosvojengien ja väkivaltaisten ryhmittymien armoille.

Massive Entertainmentin ja useiden muiden studioiden kehittämä The Division 2 vie avoimen maailman toimintaroolipelaamisen uudelle tasolle. Peli tarjoaa runsaasti sisältöä ja monipuolisia aktiviteetteja eri pelaajatyypeille.

Tom Clancy’s The Division 2 on saatavilla PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X/S- ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-palvelusta. Ikäraja on PEGI 18.