Sienivirus leviää jälleen PC:llä – arvostelussa The Last of us part 2 remastered Kommentit pois päältä artikkelissa Sienivirus leviää jälleen PC:llä – arvostelussa The Last of us part 2 remastered

The Last of Us Part II on toimintaseikkailu- ja selviytymiskauhupeli, joka on kehitetty Naughty Dogin toimesta ja julkaistu alun perin :lle kesäkuussa 2020. Pelistä on 03.04.2025 julkaistu remasteroitu versio :lle, mikä on antanut pelaajille mahdollisuuden kokea peli uudelleen paremmilla grafiikoilla ja muilla parannuksilla. Pelissä seurataan päähenkilöitä, Ellietä ja Abbya jota yrittävät selviytyä post-apokalyptisessa maailmassa, täynnä zombi-tyyppisiä olentoja ja muita uhkia. Pelissä yhdistyy syvällinen tarinankerronta, intensiivinen toiminta ja selviytymis-elementit.

Pelissä on heti alkuun hyvät fiilikset, kun pääsee nauttimaan samasta korkealaatuisesta kokemuksesta, jonka PlayStation-versio tarjosi. PC:llä peli näyttää upealta, mutta itselläni oli pieniä teknisiä ongelmia testauksen alussa: esimerkiksi mikrolagaamista ja FPS-droppeja havaitsin erityisesti tietyissä paikoissa, mikä häiritsi hieman. Näistä pienistä ongelmista huolimatta kuitenkin kokonaisuutena peli tuntuu toimivan hyvin, ja se vastaa odotuksiani erityisesti grafiikoiden osalta.

Pelin tarinassa päästään sukeltamaan syvälle Ellien ja Abbyn matkaan, joka on täynnä tunteita. Pelissä on myös runsaasti tutkimista, kuten ympäristön läpikäynti ja erilaisten keräilyesineiden sekä materiaalien etsiminen. Näitä voidaan käyttää hahmon taitojen ja aseiden päivittämiseen. Hahmon kehittäminen on tärkeä osa peliä, ja materiaalit kuten pillerit ja aseiden osat auttavat parantamaan hahmon kykyjä ja välineitä. Myös taistelussa tarvittavat resurssit, kuten alkoholi ja rätit, voidaan kerätä ja käyttää luomaan erilaisia esineitä, kuten molotovin cocktailia tai ensiapupakkauksia.

Kontrollit, jotka toimivat näppäimistö ja hiiri -kombinaatiolla, ovat suhteellisen hyvät. Paikoin ne tuntuvat kuitenkin hieman kankeilta, erityisesti nopeatempoisessa toiminnassa, mutta kokonaisuutena pelissä on hyvä pelattavuus ja hallittavuus. Pelissä ei ole erityisiä lukittuja taitoja, vaan pelaaja voi kehittää hahmoaan ja varusteitaan löytämillään esineillä ja resursseilla.

Pelin grafiikat ovat parantuneet remasteroinnin myötä. Visuaalisesti peli on upea ja kauniisti toteutettu, ja ympäristön yksityiskohdat ovat huomattavasti parantuneet verrattuna alkuperäiseen PS4-versioon. Animaatiot ja mallit ovat sujuvia ja toimivat hyvin pelin tunnelman luomisessa. Grafiikat sopivat erinomaisesti pelin synkkään ja realistiseen maailmaan.

Äänet ovat yksi pelin tärkeimmistä elementeistä. Varsinkin hiippailuhetkissä ja jännittävissä tilanteissa äänet auttavat luomaan aitoa tunnelmaa. Ammuksista on pulaa, ja joskus on tärkeää kuunnella ympäristön ääniä, jotta voi välttää zombien huomaamista. Äänitehosteet ovat erittäin hyvin toteutettuja, mutta huomioitavaa on, että tilaäänet eivät toimi täydellisesti. Taustaäänet kuuluvat normaalisti, mutta dialogi jää kuulumattomiin, jos tilaääni on päällä.

The Last of Us Part II Remastered on ehdottomasti edelleenkin mainio peli, mutta ei kuitenkaan sellainen PC-kokemus, jota olisi voinut odottaa ja toivoa. Pieniä teknisiä ongelmia, kuten FPS-droppeja ja mikrolagaamista, ilmenee ajoittain. Pelissä on hyvä tarina, hyvät grafiikat ja intensiivistä pelattavuutta, joka vie pelaajan syvälle post-apokalyptiseen maailmaan. Peli on ehdottomasti suositeltavaa niille, jotka nauttivat tarinavetoisista ja syvällisistä kokemuksista. Pelissä on kuitenkin pieniä bugeja, jotka voivat vaikuttaa pelin sujuvuuteen, mutta ne eivät vie kokonaisuudessa pelin loistavuutta.

Arvio: Aaron Veijalainen

The Last of us part 2 remastered (PC)

7 / 10
Hyvää +Hyvä tarina +Hyvät grafiikat Huonoa -Pieniä lagailuja ja FPS-droppeja -Tilaäänen ongelmat -Ei parhain mahdollinen PC-versiointi

Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin

Thomas Andrén

on nimittänyt kaksi kokenutta johtajaa ohjaamaan strategisia kokonaisuuksiaan. Muutokset kytkeytyvät yhtiön laajempaan rakennemuutokseen, jossa pelinkehitys on jaettu itsenäisiin luoviin taloihin.

Luovat talot saavat uudet kasvot

Ubisoft julkisti aiemmin niin sanotun luovien talojen mallin, jossa kehitystyö on hajautettu viiden erillisen yksikön alle. Jokaisella yksiköllä on oma johtajansa, omat brändinsä ja selkeä pelityylillinen suuntansa. Nyt kaksi merkittävää nimitystä viimeistelevät tämän rakenteen johtotasolla.

Julien Bares ottaa haltuun Creative House 3:n ja Creative House 5:n pääjohtajan roolissa. Ensimmäinen keskittyy intensiivisiin moninpelikokemuksiin kuten , Riders Republic ja The Crew. Jälkimmäinen taas panostaa kevyempään pelaamiseen ja mobiilipeleihin, joihin kuuluvat muun muassa , ja Hungry Shark.

Samanaikaisesti Thomas Andrén nousee Creative Networkin johtajaksi. Tässä roolissa hän vetää studioiden välistä yhteistyöverkostoa, joka tukee yksittäisiä Creative House -yksiköitä projektien läpiviennissä.

Bares tuo mukanaan vuosikymmenten kokemuksen

Baresin tausta on laaja. Yli 25 vuotta pelialalla tarkoittaa läpileikkausta mobiilista konsolipeleihin ja verkkopelaamiseen. Hän on johtanut 2K Chinaa toimitusjohtajana ja toiminut Globalin kehityspäällikkönä. Ubisoftilla hänen uransa alkoi -sarjojen parissa tuottajana.

Tämä yhdistelmä Ubisoftin sisäistä tuntemusta ja laajaa toimialaosaamista tekee Baresista luontevan valinnan kahden hyvin erilaisen yksikön johtoon.

Andrén yhdistää Ubisoftin huippuosaamisen

Andrénin nimi on tuttu erityisesti Ruotsista, missä hän vastasi Massive Entertainmentin operatiivisesta toiminnasta. Hänen johdossaan studio tuotti – ja -pelit sekä -sarjan tuoreimman lisäosan.

Ennen Ubisoftia Andrén toimi Red Bee Median toimitusjohtajana kansainvälisten toimintojen johdossa. Nyt Creative Networkin kärjessä hän vastaa siitä, että Ubisoftin studioiden erikoisosaaminen virtaa tehokkaasti yksiköstä toiseen. Tähän verkostoon kuuluu myös suomalainen Ubisoft RedLynx.

Guillemot uskoo muutoksen suuntaan

Ubisoftin perustaja ja toimitusjohtaja Yves Guillemot kommentoi nimityksiä tyytyväisenä. Hänen mukaansa molemmilla uusilla johtajilla on syvä pelinkehityskokemus ja kyky houkutella alalle huippuosaajia. Tämä on Guillemot’n mukaan keskeistä sekä pelaajia ilahduttavien kokemusten rakentamisessa että yhtiön laajemman muutosprosessin läpiviemisessä.

Ubisoftin rakenneuudistus on käynnissä nyt, ja luovien talojen malli on jo operatiivisessa käytössä. Ubisoft-pelejä on saatavilla PC:lle, – ja Xbox-konsoleille sekä mobiilialustoille.

Logitech G RS H-Shifter tuo käsivaihteiston tuntuman virtuaaliajamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G RS H-Shifter tuo käsivaihteiston tuntuman virtuaaliajamiseen

on julkaissut uuden H-vaihteiston, joka lupaa viedä simulaattoriajamisen realismia aivan uudelle tasolle. RS H-Shifter on suunniteltu vastaamaan siihen tarpeeseen, jota ajopelien harrastajat ovat toivoneet pitkään.

Vaihteisto jota on odotettu

Simulaattoripelaaminen on kehittynyt viime vuosina harppauksin. Ratit, polkimet ja voimapalaute ovat saavuttaneet tason, joka muistuttaa aidosti oikean auton ohjaamisesta. Yksi puuttuva palanen on kuitenkin ollut kunnollinen käsivaihteisto, joka ei horju tai pety pitkissä sessioissa.

RS H-Shifter haluaa täyttää tämän aukon. Se on osa Logitechin Racing Series -ekosysteemiä ja toimii parhaiten yhdistettynä RS50-rattirunkoon tai PRO-sarjan ohjaimiin.

Seitsemän vaihdetta ja tuntuma, joka pitää

Vaihteistossa on seitsemän vaihdetta ja peruutusvaihde. Vaihtaminen on suunniteltu tuntumaan luontevalta: käsi liikkuu, vaihde lukittuu paikalleen ja katse pysyy ajoradalla.

Järjestelmässä on myös tahaton vaihto estävä lukitusmekanismi, mikä on kätevä yksityiskohta kiihkeissä kilpailutilanteissa. Kiinnitysjärjestelmä pitää vaihteiston tukevasti paikallaan niin pelipöydässä kuin ajoistuimessakin.

Materiaaleina on käytetty alumiinia, terästä ja erikoiskestävää muoviseosta. Anturit hyödyntävät Hallin ilmiötä, eli magneettikentän muutoksia mittaavaa tekniikkaa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että mekaanista kulumista ei juurikaan synny, ja vaihteisto pysyy tarkkatunteisena pitkäänkin.

Yhteensopivuus laajalti

RS H-Shifter toimii sekä :llä että -, -, Series X|S- ja -konsoleilla. Konsolikäytössä tarvitaan erikseen hankittava Logitech G Racing Adapter -sovitin.

RS50 ja McLaren-yhteistyö täydentävät kokonaisuutta

Vaihteiston rinnalla Logitech esitteli myös RS50-rattirungon, jossa on suoravetomoottori kahdeksan newtonmetrin väännöllä. TRUEFORCE-tekniikka muuttaa pelin fysiikanmallinnuksen tuntoaistimuksiksi rattiin asti: kuopat, kaarteet ja jopa puhjennut rengas tuntuvat kädessä.

Logitech teki myös yhteistyötä Racingin kanssa. McLaren Racing Collection sisältää formulatyylisen ohjauspyörän, -ajoistuimen sekä A50 X -kuulokkeet McLaren-värityksessä.

Hinnat ja saatavuus

Logitech G RS H-Shifter on jo myynnissä 169 euron kuluttajahintaan. RS50 Wheelbase maksaa 299 euroa PC-versiolla ja 399 euroa -yhteensopivana. RS50 System -paketti, johon kuuluu rattirungon lisäksi pyörä, sovitin ja pöytäkiinnike, on hinnoiteltu 649 euroon. Polkimet saa erikseen 149 eurolla. Kaikki hinnat sisältävät arvonlisäveron.