Silent Hill 2 remaken tuottaja pyytää faneja antamaan Bloober Teamille mahdollisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Silent Hill 2 remaken tuottaja pyytää faneja antamaan Bloober Teamille mahdollisuuden

:n uudelleen tekevä Bloober Team haluaa fanien antavan sille mahdollisuuden tehdä oma versio rakastetusta selviytymiskauhusta.

Pelin tuottaja Piotr Babieno kertoi Rolling Stone -lehdelle, että Bloober Team arvostaa fanien antamaa palautetta Silent Hill 2:sta, jota hän kuvailee korvaamattomaksi projektin hiomisessa ennen julkaisua, mutta myönsi, että kehittäjien on myös jätettävä osa keskustelusta huomiotta voidakseen keskittyä luovaan työhönsä rauhassa.

Pelin pelaaminen on herättänyt huolta siitä, että uudelleen teossa muutetaan liikaa alkuperäisestä ja siitä tulee liian toimintapainotteinen. Mutta jopa Bloober Team itse sanoi, että erityisen kiistanalainen traileri ei ollut sen tekemä, vaan kustantaja Konamin, eikä se ollut alkuperäisen hengen mukaista.

Toivon, että pelaajat luottaisivat meihin, mutta ymmärrän, että luottamus ansaitaan teoilla, ei sanoilla. Siksi meillä on käytäntö olla kommentoimatta pelin yksityiskohtia ja nostattamatta odotuksia. Haluamme näyttää kunnianiottomuutemme työllämme, joten emme voi pyytää muuta kuin antakaa meille mahdollisuus. Keskitymme tuomaan erottuvan, sisäelinten tasoisen tunnelman takaisin modernisoituun Silent Hill 2:een. Pitkäaikaiset fanit eivät saa huolehtia siitä, että jätämme pointin väliin, kun elävöitämme peliä. Yritimme tehdä kaikki mahdolliset fanit tyytyväisiksi, mutta samalla olla hyvin uskollisia itsellemme. Toivon todella, että kun ihmiset pelaavat ensimmäistä kertaa, he ymmärtävät, että valintamme olivat mahdollisimman hyviä.

Babieno sanoi. On vielä epäselvää, mitä muuttuu, vaikka Bloober Team on ollut vakuuttunut siitä, että tarina säilyy ennallaan. Joitain muutoksia saattaa olla, joita fanit eivät odota, mutta hän toivoo fanien ymmärtävän, miksi ne tehtiin, kun he pelaavat itse.

Faneilla ei tarvitse kauaa odottaa, sillä juuri ennen Halloweenia Silent Hill 2 julkaistaan 8. lokakuuta 2024 :lle ja :lle.

Ubisoft julkaisi Just Dance 2026 Edition -pelin, tulossa lokakuussa 2025 Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft julkaisi Just Dance 2026 Edition -pelin, tulossa lokakuussa 2025

on vahvistanut julkaisevansa Just Dance 2026 Editionin konsoleille. Peli saapuu kauppoihin 14. lokakuuta 2025 ja jatkaa suositun tanssipelisarjan kehitystä entistä monipuolisempaan suuntaan.

Tällä kertaa mukana on 40 uutta kappaletta, joista ensimmäisinä on paljastettu mm. ROSÉ & Bruno Marsin “APT.”, Dua Lipan “Houdini”, OneRepublicin “Counting Stars”, Madonnan “Hung Up” ja Smash Mouthin “All Star”. Soittolista yhdistelee tuoreita hittejä ja ajattomia klassikoita.

Uutuutena Just Dance 2026 esittelee kaksi täysin uutta pelitilaa. Party Mode on joukkueisiin jaettava tanssikilpailu, jossa on mukana yllätyksellisiä elementtejä. Camera Controller Mode taas mahdollistaa pelaamisen ilman käsivarusteita – puhelimen kamera tunnistaa liikkeet koko vartalon seurantaa hyödyntäen.

Mukana pysyvät myös tutut suosikit kuten Workout Mode, Challenge Mode sekä paikallinen moninpeli kuudelle pelaajalle. Pelin kaikki tilat yhdistelevät musiikkia, liikettä ja viihdettä sujuvasti yhteen.

Pelaajien käytettävissä on yhteinen käyttöliittymä, johon on koottu kaikki Just Dance -sisällöt vuosilta 2023–2026. Näin oman suosikkikappaleen löytäminen onnistuu aiempaa helpommin. Pelin mukana tulee kuukauden ilmainen Just Dance+ -tilaus, joka avaa pääsyn laajempaan kappalekirjastoon.

Just Dance -sarja on tänä viikonloppuna esillä myös Assembly Summer 2025 -tapahtumassa, jossa peliä pääsee vapaasti kokeilemaan Assygames-alueella. Tarjolla on myös täysin uudenlainen lavaohjelma, joka tuo yhteisöllisen tanssikokemuksen osaksi tapahtumaa.

ilmestyy 14. lokakuuta Nintendo -,  5- ja Series X|S -konsoleille.

PUBG-jätti osti suositun toimintaroolipelin – Last Epoch saa nyt ison vaihteen silmään Kommentit pois päältä artikkelissa PUBG-jätti osti suositun toimintaroolipelin – Last Epoch saa nyt ison vaihteen silmään

Pelimaailmassa tapahtui iso liike, kun :n taustalla oleva korealaisjätti ilmoitti ostaneensa -pelin kehittäjän, Eleventh Hour Gamesin. Vaatimattomasti alkanut toimintaroolipeli on kerännyt kulttisuosiota etenkin sen monipuolisten taitopuiden, ajassa matkustavan tarinansa ja koukuttavan loottijärjestelmänsä ansiosta. Nyt peli on matkalla isoihin liigoihin.

Krafton on aiemmin tunnettu lähinnä selviytymisräiskinnöistään, mutta nyt suunta muuttuu, yhtiö on astumassa fantasiamaailmaan täynnä luuppeja, loitsuja ja lihaksikkaita hirviöitä. Last Epoch saa kaupasta mukanaan paitsi enemmän resursseja, myös maailmanlaajuista näkyvyyttä ja todennäköisesti vauhtia kehitykseen. Peli on ollut pitkään early access -vaiheessa, mutta nyt uudet luokat, konsoliversiot ja kausipäivitykset saattavat ilmestyä aiempaa nopeammin.

Kauppasummaa ei ole kerrottu, mutta Kraftonin panostukset eivät jää vain Last Epochiin. Eleventh Hourin huhutaan työstävän kokonaan uusia toimintaroolipelejä Unreal Engine 5:llä. Lisäksi pelin kehittäjät lupaavat edelleen kuunnella yhteisöä ja panostaa avoimuuteen, huoli pelin indie-hengen katoamisesta on siis ainakin toistaiseksi turha.

Vielä tärkeämpää monille pelaajille, Last Epochin on määrä laajentua :n lisäksi PlayStationille, Xboxille ja ehkä jopa Nintendo Switchille. Samalla ristiinpelaaminen ja tallennusten jakaminen alustojen välillä saattaa toteutua. Onpa jopa väläytelty mahdollisuutta kilpapelaamiseen, tyyliin kuka loottaa nopeimmin legendaarisen kirveen.

Jos siis tai ovat tuttuja, kannattaa pitää silmällä tätä nousevaa haastajaa. Last Epochin aikamatkailu ja tarkkaan hiottu taistelusysteemi saavat nyt tuekseen raskaamman julkaisijan ja kun pelissä voi pelata aikavelhona, luultavasti tulevaisuus on valoisa.