Silent Hill 2 remaken tuottaja pyytää faneja antamaan Bloober Teamille mahdollisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Silent Hill 2 remaken tuottaja pyytää faneja antamaan Bloober Teamille mahdollisuuden

:n uudelleen tekevä Bloober Team haluaa fanien antavan sille mahdollisuuden tehdä oma versio rakastetusta selviytymiskauhusta.

Pelin tuottaja Piotr Babieno kertoi Rolling Stone -lehdelle, että Bloober Team arvostaa fanien antamaa palautetta Silent Hill 2:sta, jota hän kuvailee korvaamattomaksi projektin hiomisessa ennen julkaisua, mutta myönsi, että kehittäjien on myös jätettävä osa keskustelusta huomiotta voidakseen keskittyä luovaan työhönsä rauhassa.

Pelin pelaaminen on herättänyt huolta siitä, että uudelleen teossa muutetaan liikaa alkuperäisestä ja siitä tulee liian toimintapainotteinen. Mutta jopa Bloober Team itse sanoi, että erityisen kiistanalainen traileri ei ollut sen tekemä, vaan kustantaja Konamin, eikä se ollut alkuperäisen hengen mukaista.

Toivon, että pelaajat luottaisivat meihin, mutta ymmärrän, että luottamus ansaitaan teoilla, ei sanoilla. Siksi meillä on käytäntö olla kommentoimatta pelin yksityiskohtia ja nostattamatta odotuksia. Haluamme näyttää kunnianiottomuutemme työllämme, joten emme voi pyytää muuta kuin antakaa meille mahdollisuus. Keskitymme tuomaan erottuvan, sisäelinten tasoisen tunnelman takaisin modernisoituun Silent Hill 2:een. Pitkäaikaiset fanit eivät saa huolehtia siitä, että jätämme pointin väliin, kun elävöitämme peliä. Yritimme tehdä kaikki mahdolliset fanit tyytyväisiksi, mutta samalla olla hyvin uskollisia itsellemme. Toivon todella, että kun ihmiset pelaavat ensimmäistä kertaa, he ymmärtävät, että valintamme olivat mahdollisimman hyviä.

Babieno sanoi. On vielä epäselvää, mitä muuttuu, vaikka Bloober Team on ollut vakuuttunut siitä, että tarina säilyy ennallaan. Joitain muutoksia saattaa olla, joita fanit eivät odota, mutta hän toivoo fanien ymmärtävän, miksi ne tehtiin, kun he pelaavat itse.

Faneilla ei tarvitse kauaa odottaa, sillä juuri ennen Halloweenia Silent Hill 2 julkaistaan 8. lokakuuta 2024 :lle ja :lle.

For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä

juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.

Rauhan aika on ohi Heathmoorissa

on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.

Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.

Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.

Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin

Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.

Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.

Koko vuosi täynnä sisältöä

Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.

Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.

For Honor on saatavana – ja -konsoleille sekä :lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös – ja X -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.

The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa

Julkaisija ja kehittäjä ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: Omen of Cthulhu. Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 :lle, :lle ja -konsoleille.

Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.

Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.

Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.