Silt -seikkailupeli ilmestyy kesäkuussa PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Silt -seikkailupeli ilmestyy kesäkuussa PC:lle ja konsoleille

Silt

Fireshine Games ja Spiral Circus ovat julkaisemassa pulmanratkontaa ja seikkailua yhdistelevän Silt -pelin kesäkuun 1. päivä PC:lle ja konsoleille.

Surrealistisessa pelissä pelaajat sukeltavat yksin meren syvyyksiin, josta löytyy kauan kadonnut mysteeri. Pelaajat voivat hallita ympärillään pyöriviä olentoja ja matkustaa syvemmälle pimeyteen.

Silt ilmestyy PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille, että PC:lle Steamin kautta kesäkuun 1. päivä.

Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa

Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.

Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.

Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demo­versioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.

Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.

Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.