Simo Simppeli sähköhommissa – arvostelussa Electrician Simulator Kommentit pois päältä artikkelissa Simo Simppeli sähköhommissa – arvostelussa Electrician Simulator

Electrician Simulator

Electrician Simulator (PC)

5 / 10
Hyvää Tarjoaa rentoa yhden päivän pelattavaa vähän kepeämmällä otteella. Huonoa Simulaattoriksi valitettavasti liiankin epärealistinen.

Electrician Simulator on simulaattoreihin erikoistuneen, niitä julkaisevan Ultimate Gamesin ja Take It-Studion kehittämä peli, jonka tarkoituksena on tutustuttaa pelaaja sähköasentajan hommiin. Nimetön asentaja löytää itsensä autotallista kaikenlaisen asiaankuuluvan rojun ympäröimänä ja tehtävänä on opetella hommat ja kasvattaa unelmien sähköfirma.

Mitään kummempaa pääjuonta pelissä ei ole. Tehtäviä poimitaan läppäriltä ja niissä on hieman jonkinlaista tarinankehitystä. Tehtävät ovat erilaisten objektiivien suorittamista, eikä turinoista tai yksityiskohdista tarvitse välittää, kunhan vaan saa ruksit täytettyä ja poistuttua paikalta. Hommat vaihtelevat lamppujen vaihtamisesta kytkentöjen tekemiseen, härpäkkeiden etsimiseen ja asettelemiseen. Lisäksi pääsee purkamaan, tarkistamaan ja korjaamaan erilaisia pienlaitteita. Resursseja joutuu usein ostamaan itse, mutta rahaa tulee pienistäkin hommista sen verran, ettei hallitseminen tuo suurempaa haastetta.

Simulaattoriksi peli ei ole kovinkaan realistinen. Tekeminen kulminoituu ikonien löytämiseen ja klikkailuun oikeassa järjestyksessä ja peli ohjaa paljon kädestä pitäen. Kunnon mokaaminen on periaatteessa mahdotonta ja johtoja voi vedellä sinne sun tänne, kunhan laitteet on asennettu ja toimii. Sähköasentaja itse on vääriin hommiin eksynyt supersankari, joka kestää rajattomasti kovempiakin tällejä. Muutaman tutoriaalin jälkeen peli alkaa nopeasti toistamaan itseään mutta onkin melko lailla saman tien läpäisty. Peliaikaa kertynee kahdesta neljään tuntia riippuen pelaajasta.

Audiovisuaalinen puoli on pelkistetty ja selkeä. Grafiikat kuvaavat selkeästi tapahtumia, mutta eivät ole mitenkään fotorealistiset. Asennuksien tekeminen on melko lailla ikonista toiseen klikkailua joten sen kummemmin ei tarvitse pikseleitä metsästää. Yleensä voisi valittaa paikoittaisista huonoista kamerakulmista, mutta tässä tapauksessa se aspekti taitaa olla pelin realistisinta antia. Pienlaitteiden purkamiseen on selkeästi panostettu ja erilaisia osia riittää napsuteltavaksi. Peliohjaimien, hiustenkuivaimien ynnä muiden anatomia vaikuttaa pääosin realistiselta.

Pelin vahvuutena on ”chilli” meno, mutta kun otetaan huomioon, miten peliä markkinoidaan simulaattorina, heikkoutena on myös helppous ja yksityiskohtaisemman säätämisen puute. Onkin hyvä kysyä itseltään kannattaako näin lyhyestä ja tyhjäksi jättävästä simulaattorista kahta kymppiä maksaa.

Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus

Suomalaisen pelialan kuukausittainen Good Game News from Finland -uutiskirje on julkaistu. Heinäkuu oli alan osalta poikkeuksellisen hiljainen lomakauden vuoksi, mutta täysin uutisitta kuukausi ei jäänyt.

Kuukauden merkittävimpiin uutisiin lukeutuu Nitro Gamesin noin 2,1 miljoonan euron kehityspalvelusopimus nimeämättömän eurooppalaisen pelijulkaisijan kanssa. Sopimus koskee vielä julkistamatonta mobiiliräiskintäpeliä, ja aiempien tilausten kanssa yhteistyön kokonaisarvo nousee noin 4,1 miljoonaan euroon.

Samalla Nitro Games kertoi siirtäneensä Autogun Heroes -pelin mobiiliversion kehitys- ja julkaisuvastuun tamperelaiselle Hyperkanille. Nitro säilyttää pelin immateriaalioikeudet, mutta voi järjestelyn ansiosta keskittää resurssejaan uusiin mobiiliprojekteihin.

Uusia suomalaispelejä Steamissa

Heinäkuussa nähtiin myös useita suomalaisia pelijulkaisuja ja päivityksiä.

Steamissa julkaistiin muun muassa:

  • Warena, jonka taustalla on alkuperäisen Angry Birdsin kehittäjiin kuuluva Tuomas Erikoinen.
  • Taival, Bonobo Softwaren avoimen maailman toimintaroolipeli, joka saapui varhaiseen julkaisuun.
  • Forsaken Realms: Vahrin’s Call, Titan Rocin ensimmäinen peli.

Lisäksi taktinen rikkoi jo puolen miljoonan pelaajan rajan ja sai uutta lisäsisältöä.

Elokuun lopulla Steamin Early Accessiin puolestaan saapuu DIRTNAP, joka yhdistää Wormsin hengessä täysin tuhoutuvat kentät reaaliaikaiseen moninpelitoimintaan.

Suomalaispelit näkyvästi esillä Gamescomissa

Suomalaispelit ovat jälleen vahvasti mukana Gamescom 2026 -messuilla Kölnissä.

Neogames järjestää tuttuun tapaan Nordic All Stars -yhteisosaston, jossa nähdään useita suomalaisia studioita ja pelialan organisaatioita. Mukana ovat esimerkiksi Dreamloop Games, VRKiwi, Kokoon Games, Simucube, Neon Cocoa, Bonus Stage Publishing ja useita muita kotimaisia toimijoita.

Messuilla nähdään myös poikkeuksellisen korkean tason suomalaisedustus, sillä Euroopan komission johtava varapuheenjohtaja Henna Virkkunen osallistuu tapahtumaan ensimmäistä kertaa ja pitää puheenvuoron EU:n pelialastrategiasta.

Vaikka heinäkuu oli uutisrintamalla tavallista rauhallisempi, suomalainen peliala jatkaa syksyä kohti vahvassa vireessä niin uusien julkaisujen, kansainvälisten messujen kuin merkittävien liiketoimintasopimustenkin siivittämänä.

Huijaus leviää Steamin keskustelualueilla – tekaistu korjaus voikin asentaa kryptolouhijan Kommentit pois päältä artikkelissa Huijaus leviää Steamin keskustelualueilla – tekaistu korjaus voikin asentaa kryptolouhijan

Steamin keskustelufoorumeilla on havaittu uusi huijauskampanja, jossa rikolliset vastaavat käyttäjien ongelmiin näennäisen hyödyllisillä korjausohjeilla. Todellisuudessa kyseessä on niin sanottu ClickFix-hyökkäys, jonka tavoitteena on saada käyttäjä asentamaan koneelleen XMRig-kryptolouhija.

Hyökkäyksessä rikolliset luovat uusia -tilejä ja vastaavat esimerkiksi pelien kaatumista tai kadonneita peliesineitä koskeviin keskusteluihin. He kehottavat avaamaan PowerShellin järjestelmänvalvojana ja suorittamaan komennon, jonka väitetään korjaavan ongelman. Komento kuitenkin lataa taustalla XMRig-ohjelman, joka alkaa käyttää tietokoneen suorituskykyä kryptovaluutan louhintaan.

Huijaus yrittää näyttää uskottavalta esittämällä Windowsin optimointityökalua, joka väittää siivoavansa väliaikaistiedostoja, päivittävänsä ajureita ja korjaavansa järjestelmää. Todellisuudessa suurin osa näistä toiminnoista on pelkkää kulissia. Samalla haittaohjelma lisää itsensä Microsoft Defenderin poikkeuslistalle, asentuu käynnistymään automaattisesti Windowsin mukana ja lataa varsinaisen louhintaohjelman tietokoneelle.

Tietoturva-asiantuntijat muistuttavat, ettei tuntemattomien käyttäjien jakamia -komentoja pidä koskaan suorittaa, vaikka ne vaikuttaisivat tarjoavan ratkaisun todelliseen ongelmaan. Jos komento on jo ehditty suorittaa, kone kannattaa tarkistaa haittaohjelmien varalta välittömästi. Vakavimmissa tapauksissa turvallisin ratkaisu voi olla koko käyttöjärjestelmän uudelleenasennus, sillä haittaohjelman kaikkia toimintoja ei välttämättä voida jälkikäteen varmistaa.