Simo Simppeli sähköhommissa – arvostelussa Electrician Simulator Kommentit pois päältä artikkelissa Simo Simppeli sähköhommissa – arvostelussa Electrician Simulator

Electrician Simulator

Electrician Simulator (PC)

5 / 10
Hyvää Tarjoaa rentoa yhden päivän pelattavaa vähän kepeämmällä otteella. Huonoa Simulaattoriksi valitettavasti liiankin epärealistinen.

Electrician Simulator on simulaattoreihin erikoistuneen, niitä julkaisevan Ultimate Gamesin ja Take It-Studion kehittämä peli, jonka tarkoituksena on tutustuttaa pelaaja sähköasentajan hommiin. Nimetön asentaja löytää itsensä autotallista kaikenlaisen asiaankuuluvan rojun ympäröimänä ja tehtävänä on opetella hommat ja kasvattaa unelmien sähköfirma.

Mitään kummempaa pääjuonta pelissä ei ole. Tehtäviä poimitaan läppäriltä ja niissä on hieman jonkinlaista tarinankehitystä. Tehtävät ovat erilaisten objektiivien suorittamista, eikä turinoista tai yksityiskohdista tarvitse välittää, kunhan vaan saa ruksit täytettyä ja poistuttua paikalta. Hommat vaihtelevat lamppujen vaihtamisesta kytkentöjen tekemiseen, härpäkkeiden etsimiseen ja asettelemiseen. Lisäksi pääsee purkamaan, tarkistamaan ja korjaamaan erilaisia pienlaitteita. Resursseja joutuu usein ostamaan itse, mutta rahaa tulee pienistäkin hommista sen verran, ettei hallitseminen tuo suurempaa haastetta.

Simulaattoriksi peli ei ole kovinkaan realistinen. Tekeminen kulminoituu ikonien löytämiseen ja klikkailuun oikeassa järjestyksessä ja peli ohjaa paljon kädestä pitäen. Kunnon mokaaminen on periaatteessa mahdotonta ja johtoja voi vedellä sinne sun tänne, kunhan laitteet on asennettu ja toimii. Sähköasentaja itse on vääriin hommiin eksynyt supersankari, joka kestää rajattomasti kovempiakin tällejä. Muutaman tutoriaalin jälkeen peli alkaa nopeasti toistamaan itseään mutta onkin melko lailla saman tien läpäisty. Peliaikaa kertynee kahdesta neljään tuntia riippuen pelaajasta.

Audiovisuaalinen puoli on pelkistetty ja selkeä. Grafiikat kuvaavat selkeästi tapahtumia, mutta eivät ole mitenkään fotorealistiset. Asennuksien tekeminen on melko lailla ikonista toiseen klikkailua joten sen kummemmin ei tarvitse pikseleitä metsästää. Yleensä voisi valittaa paikoittaisista huonoista kamerakulmista, mutta tässä tapauksessa se aspekti taitaa olla pelin realistisinta antia. Pienlaitteiden purkamiseen on selkeästi panostettu ja erilaisia osia riittää napsuteltavaksi. Peliohjaimien, hiustenkuivaimien ynnä muiden anatomia vaikuttaa pääosin realistiselta.

Pelin vahvuutena on ”chilli” meno, mutta kun otetaan huomioon, miten peliä markkinoidaan simulaattorina, heikkoutena on myös helppous ja yksityiskohtaisemman säätämisen puute. Onkin hyvä kysyä itseltään kannattaako näin lyhyestä ja tyhjäksi jättävästä simulaattorista kahta kymppiä maksaa.

Valve paljasti Steam Next Festin 20 suosituinta demoa – mukana myös pierukomediaa Kommentit pois päältä artikkelissa Valve paljasti Steam Next Festin 20 suosituinta demoa – mukana myös pierukomediaa

Valve on julkaissut listan Next Fest -tapahtuman 20 pelatuimmasta demosta. Mukana on monipuolinen kattaus yhteistyöpelejä, selviytymistä, toimintaa ja erikoisempia indieideoita. Lista ei ole paremmuusjärjestyksessä.

Steam Next Festin 20 suosituinta demoa:

Yksi listan kiinnostavimmista nimistä on Emberville, jota on kuvailtu Stardew Valleyn ja Diablon yhdistelmäksi. Peli on siirtymässä Steam Early Access -julkaisuun ensi viikolla.

jatkuu maanantaihin 26. lokakuuta kello 19.00 Suomen aikaa. Demot kannattaa siis testata pian, jos jokin listan peleistä herättää kiinnostuksen.

Steamin Next Fest täyttyi tekoälypelien tulvasta ja sekös pelikansaa ottaa pattiin Kommentit pois päältä artikkelissa Steamin Next Fest täyttyi tekoälypelien tulvasta ja sekös pelikansaa ottaa pattiin

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

Steamin tuore Next Fest -pelitapahtuma on herättänyt kritiikkiä tekoälyllä tuotetun sisällön ja heikkolaatuisiksi koettujen pelien määrästä. Osa pelaajista haluaisi kauppapaikalle erillisen suodattimen, jolla tekoälyä hyödyntävät pelit voisi piilottaa näkyvistä.

-käyttäjä ehdotti Redditissä, että suodatin lisättäisiin osaksi palvelun Discovery Queue -ominaisuutta. Steamin kehittäjiltä vaaditaan jo ilmoitusta pelien tekoälyllä tuotetusta sisällöstä, joten pelaajat haluaisivat myös mahdollisuuden hyödyntää tätä tietoa pelien selaamisessa.

Kritiikki ei rajoitu yksittäisiin käyttäjiin. Reddit-keskusteluissa pelaajat ovat valitelleet tekoälyllä tuotettujen pelien ja niin sanottujen vibe coding -projektien tulvaa sekä vaatineet tiukempia sääntöjä pelien hyväksymiselle. Steamin nykyinen järjestelmä nojaa pitkälti tunnisteisiin ja suosioalgoritmeihin, eikä erillistä AI-suodatinta ole käytössä.

Tekoälyn käyttö pelikehityksessä yleistyy samaan aikaan, kun pelaajat kiistelevät sen vaikutuksesta pelien laatuun. Valve ei ole ilmoittanut suunnitelmista lisätä ehdotettua suodatinta.