Skeittaa kavereiden kanssa – Skater XL aloitti moninpelin beetatestit Kommentit pois päältä artikkelissa Skeittaa kavereiden kanssa – Skater XL aloitti moninpelin beetatestit

Vielä kymmenisen vuotta sitten skeittauspelit olivat todella suuressa suosiossa mutta villityksen hiipuessa ovat monet genren fanit jäänet kaipaamaan uutta suuren budjetin peliä. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 on nostanut skeittauspelit takaisin kartalle, mutta tämän hetken kiinnostavin julkaisu taitaa kuitenkin olla Skater XL. Pelillä oli kivinen tie julkaisusta lähtien ja arvosteluissa se saikin negatiivista palautetta sisällön puutteen ja keskeneräisyyden vuoksi. Julkaisun jälkeen kehittäjä Easy Day Studios onkin työstänyt peliä uuteen uskoon ja nyt uuden moninpelin myötä se saattaakin nähdä kiitettävän kasvun pelaajamäärissä.

Viime perjantaina Skater XL julkisti käynnistävänsä moninpelin avoimen beetatestauksen. Skater XL -pelaajat voivat liittyä beetaan Steam -palvelun asetuksista, josta on mahdollista ladata pelin erillinen moninpelin sisältävä versio. Tiedotteessa ei ilmoiteta päättymispäivää testaukselle, joten pelaajat voivat skeitata rauhassa aina siihen asti kunnes Easy Day Studios päättää lisätä beetatestin moninpelin viralliseen julkaisuun. Testauksen moninpelitilassa yhdessä pelissä yhteensä kymmenen pelaajaa voivat rullailla vapaasti kartalla. Pelaajat voivat myös luoda omia yksityisiä auloja sekä liittyä sattumanvaraisesti julkisiin pelisessioihin. Moninpeliin on tarkoitus lisätä tulevaisuudessa muitakin pelitiloja. Moninpelissä on myös ”Rewind” -toiminto, joka tukee Skater XL -editoria.

Easy Day Studios kuvailee moninpelin olevan seuraava suuri askel Skater XL -pelin muuntautuessa täysiveriseksi skeittipeliksi, jonka on tarkoitus tukea luovaa ilmaisua ja sosiaalista vuorovaikutusta. Moninpelin lisäksi peliin on suunnitteilla tuki modaukselle. Skater XL -peliin lisättiin hiljattain myös uusia karttoja joten viimeistään nyt alkaa olla turvallista suositella kyseistä julkaisua ladattavaksi. Skater XL on saatavilla PC:lle, PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille

Valve paljasti Steam Next Festin 20 suosituinta demoa – mukana myös pierukomediaa Kommentit pois päältä artikkelissa Valve paljasti Steam Next Festin 20 suosituinta demoa – mukana myös pierukomediaa

Valve on julkaissut listan Next Fest -tapahtuman 20 pelatuimmasta demosta. Mukana on monipuolinen kattaus yhteistyöpelejä, selviytymistä, toimintaa ja erikoisempia indieideoita. Lista ei ole paremmuusjärjestyksessä.

Steam Next Festin 20 suosituinta demoa:

Yksi listan kiinnostavimmista nimistä on Emberville, jota on kuvailtu Stardew Valleyn ja Diablon yhdistelmäksi. Peli on siirtymässä Steam Early Access -julkaisuun ensi viikolla.

jatkuu maanantaihin 26. lokakuuta kello 19.00 Suomen aikaa. Demot kannattaa siis testata pian, jos jokin listan peleistä herättää kiinnostuksen.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Lisäys: Myös Prisma on laskenut päivän kuluessa hinnat samaan 39,99 euron kastiin.