Skeittaa kavereiden kanssa – Skater XL aloitti moninpelin beetatestit Kommentit pois päältä artikkelissa Skeittaa kavereiden kanssa – Skater XL aloitti moninpelin beetatestit

Vielä kymmenisen vuotta sitten skeittauspelit olivat todella suuressa suosiossa mutta villityksen hiipuessa ovat monet genren fanit jäänet kaipaamaan uutta suuren budjetin peliä. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 on nostanut skeittauspelit takaisin kartalle, mutta tämän hetken kiinnostavin julkaisu taitaa kuitenkin olla Skater XL. Pelillä oli kivinen tie julkaisusta lähtien ja arvosteluissa se saikin negatiivista palautetta sisällön puutteen ja keskeneräisyyden vuoksi. Julkaisun jälkeen kehittäjä Easy Day Studios onkin työstänyt peliä uuteen uskoon ja nyt uuden moninpelin myötä se saattaakin nähdä kiitettävän kasvun pelaajamäärissä.

Viime perjantaina Skater XL julkisti käynnistävänsä moninpelin avoimen beetatestauksen. Skater XL -pelaajat voivat liittyä beetaan Steam -palvelun asetuksista, josta on mahdollista ladata pelin erillinen moninpelin sisältävä versio. Tiedotteessa ei ilmoiteta päättymispäivää testaukselle, joten pelaajat voivat skeitata rauhassa aina siihen asti kunnes Easy Day Studios päättää lisätä beetatestin moninpelin viralliseen julkaisuun. Testauksen moninpelitilassa yhdessä pelissä yhteensä kymmenen pelaajaa voivat rullailla vapaasti kartalla. Pelaajat voivat myös luoda omia yksityisiä auloja sekä liittyä sattumanvaraisesti julkisiin pelisessioihin. Moninpeliin on tarkoitus lisätä tulevaisuudessa muitakin pelitiloja. Moninpelissä on myös ”Rewind” -toiminto, joka tukee Skater XL -editoria.

Easy Day Studios kuvailee moninpelin olevan seuraava suuri askel Skater XL -pelin muuntautuessa täysiveriseksi skeittipeliksi, jonka on tarkoitus tukea luovaa ilmaisua ja sosiaalista vuorovaikutusta. Moninpelin lisäksi peliin on suunnitteilla tuki modaukselle. Skater XL -peliin lisättiin hiljattain myös uusia karttoja joten viimeistään nyt alkaa olla turvallista suositella kyseistä julkaisua ladattavaksi. Skater XL on saatavilla PC:lle, PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille

DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä” Kommentit pois päältä artikkelissa DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä”

DayZ-pelin luoja ja RocketWerkzin toimitusjohtaja Dean Hall haluaa ravistella pelialaa ja pelaajia sen mukana. Hänen viestinsä on yksinkertainen: pelien viivästyksiä pitäisi oppia sietämään. Hallin mukaan liian moni studio lukkiutuu julkaisupäivään niin tiukasti, että lopputuloksena kärsii itse peli.

Hall kommentoi asiaa tuoreessa kyselytunnissa, jossa hän muistutti pelien kehityksen olevan kallista ja aikataulujen vaikuttavan budjettiin merkittävästi. Pelaajat vaativat laatua ja varmuutta, mutta kehittäjät saattavat hänen mukaansa tuijottaa julkaisua maalitaulukiikarissa liiankin tiukasti. Viivästysten pelätään pilaavan hypen ja tuottavan pettymyksen, joskus jopa enemmän kuin keskeneräinen peli.

Hänen mukaansa viivästysten välttelyllä on myös synkkä kääntöpuoli, crunch-kulttuuri. Kun peli pusketaan ulos väkisin, kehittäjät maksavat usein hinnan ylitöinä ja stressinä. Hall muistuttaa, että kuluttajilla on valtaa. Jos pelaajat osoittavat Xboxille ja PlayStationille, että viivästykset ovat hyväksyttäviä, paine julkaisupäivien betonointiin voisi hellittää.

Hall puhuu kokemuksesta. Icarusin julkaisu ei sujunut toivotusti, ja peli sai Steamissä ristiriitaisen vastaanoton. Myös Dangerous Horizons -lisäosa sekä konsoliversiot ovat viivästyneet useaan otteeseen.

Henkilökohtaisesti, älkää ennakkotilatko pelejä. Kaupallisesti, ennakkotilatkaa, koska se on ainoa tapa, jolla Xbox ja PlayStation huomaavat meidät. – Hall heittää pilke silmäkulmassa ristiriitaisen kehotuksen.

Laatu ennen kaikkea. Mutta pelialalla, jossa hypejuna kulkee kovaa ja kalenterit täyttyvät vuosia etukäteen, Hallin toive kuulostaa lähes radikaalilta. Kysymys kuuluukin, ovatko pelaajat valmiita odottamaan hieman pidempään, jos vastineeksi saa paremman pelin?

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.