Skull and Bones -merirosvopelin ensimmäinen kausi Raging Tides on alkanut – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -merirosvopelin ensimmäinen kausi Raging Tides on alkanut – katso traileri

Skull and Bones

on paljastanut tietoa massiivisen merirosvosimulaationsa Skull and Bonesin ensimmäisen kauden sisällöstä. Peli kehittyy ja laajenee jatkuvasti,ensimmäisen pelivuoden aikana. Luvassa on neljä eri tapahtumakauden sisältöä. Ensimmäinen kausi kestää maaliskuun 8. päivään asti.

Ensimmäisen kauden päävastus on Philippe La Peste eli ruttokuningas ja hänen pelottava ”kulkutautien laivastonsa”. Kauden aikana pelaajat kohtaavat uusia vihollisia, kuten rutonkantajalaivoja ja merihirviöitä.

Pelaajien etenemistä mitataan Smuggler Pass -keräilykortilla, joka palkitsee tehtävien ja haasteiden suorittamisesta uusin asein, varustein ja koristein. Smuggler Pass on saatavilla ilmaiseksi, ja erikseen voi ostaa Premium-tason, joka tarjoaa ainutlaatuisia kosmeettisia lisäpalkintoja.

Kauden aikana pelaajat voivat ansaita hahmoilleen ja aluksilleen uusia ominaisuuksia ja lisätarvikkeita. Aiempien kausien tarvikkeita voi hankkia myös myöhemmillä kausilla arvoesineitä valuuttana käyttäen.

on saatavilla sekä – ja /S -pelikonsoleille että -tietokoneille. Tietokoneversiot ovat myynnissä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Productions on tiettävästi irtisanonut 26 työntekijää. Päätöstä perustellaan pelialan haastavalla markkinatilanteella ja tulevan projektin henkilöstötarpeilla. Irtisanomiset tulevat yllätyksenä, sillä studion tuore peli on menestynyt kaupallisesti erinomaisesti.

Sucker Punchin johto kertoi henkilöstölle lähettämässään viestissä, ettei päätöstä tehty kevyin perustein. Studion mukaan se on pyrkinyt tukemaan irtisanottavia työntekijöitä muutoksen aikana. Henkilöstölle on luvattu lisätietoja studion tulevaisuudesta seuraavalla viikolla.

Ghost of Yōtei myi ensimmäisen julkaisukuukautensa aikana 3,3 miljoonaa kappaletta, mikä ylitti edeltäjänsä Ghost of Tsushiman vastaavan ajanjakson myynnin. Myös on kehunut pelin taloudellista menestystä ja kertonut sen vaikuttaneen merkittävästi yhtiön taloudellisiin tuloksiin. Lisäksi pelin kehityskustannusten kerrotaan jääneen monia muita suuria -pelejä pienemmiksi.

Irtisanomiset muistuttavat karulla tavalla siitä, ettei menestyspelikään takaa työpaikkojen säilymistä. Vastaavanlainen tapaus nähtiin Microsoftilla, kun -pelin kehittänyt suljettiin vuonna 2024, vaikka oli aiemmin kuvaillut peliä menestykseksi keskeisillä mittareilla. Studio sai myöhemmin uuden mahdollisuuden uuden omistajan alaisuudessa.

Sucker Punchin ei kerrota olevan sulkemassa oviaan, mutta irtisanomiset herättävät jälleen kysymyksiä pelialan työntekijöiden asemasta. Jos miljoonamyynnit, hyvät arviot ja emoyhtiön kehut eivät takaa kehittäjille turvaa, menestys tuntuu olevan pelialalla toisinaan paljon epävarmempi asia kuin voisi kuvitella.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Lisäys: Myös Prisma on laskenut päivän kuluessa hinnat samaan 39,99 euron kastiin.