Skull and Bones -pelin kolmas kausi vie pelaajan lohikäärmeen kynsiin Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -pelin kolmas kausi vie pelaajan lohikäärmeen kynsiin

Skull and Bones

laajentaa avoimen pelimaailman -merirosvoilua uusilla aluksilla, vihollisilla ja aseilla.

Intian valtamerellä kuohuu, kun uusi merirosvoporukka valtaa avarat vedet. Keisarin kanssa tulehtuneet välit ovat johtaneet uuden merirosvojohtajan saapumiseen, joka etsii itselleen suojapaikkaa muiden lainsuojattomien merikarhujen luota. Tämä luo uusia jännitteitä, jotka väistämättä johtavat uusiin jännittäviin taisteluihin. Skull and Bones -pelin kolmas kausi Into the Dragon’s Wake vie peliä uuteen suuntaan, josta seurauksena on aiemmasta poikkeavia haasteita ja vihollisia.

Keisarin Dragon’s Claw -eliittijoukkojen merivoimista karannut Li Tian Ning ei hyväksy keisarin keinoja ja päämääriä. Siksi hän on muodostanut oman Phoenix’s Talon -ryhmittymänsä etsiessään kadonnutta aarretta. Samalla hän on saanut komentaja Zhangin johtamat lohikäärmejoukot. Hän ei kuitenkaan ole ainoa Li Tian Ningiä etsivä, kuten pelaaja ja ympäröivä maailma saavat pian huomata.

Eliittitason sotalaiva Dragon’s Claw on äärimmäisen vaarallinen vastus, sillä Zhangilla on joukkojensa ohella aseinaan tulta ja räjähteitä. Kausipomona nähtävä Li Tian Ning käyttää hänkin tulta apunaan, joskin suosii enemmän lähitaistelua pommitusten sijaan. Kauden edetessä hän vahvistuu ja lisää aseita sekä varustusta omaan alukseensa. Nämä taistelut tulevat käymään kalliiksi huonosti varustautuneelle seikkailijalle.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Onneksi pelaaja saa avukseen uusia työkaluja, kuten Juggernaut-lempinimellä kulkevan Battle Junk -aluksen. Se kestää kovaa myllytystä ja rajujakin hyökkäyksiä, mikä mahdollistaa kumppaneille oivallisia tilaisuuksia hyökkäykseen ja erilaisiin manöövereihin.

Merirosvojohtajien myötä uudeksi uhaksi nousee sähköisiä voimia käyttävä merilohikäärme. Sen tehokkaat iskut tekevät helposti lopun isommastakin porukasta sähköiskujen levitessä pienessä tilassa koko laivastoon. Pelikaudelle ainutlaatuisen lohikäärmeen lisäksi uusia ajankohtaisia tapahtumia ovat paluun tekevät purjehduskisat, joissa nähdään uudenlaisia piirteitä aiempiin kisoihin nähden. Lisäksi tulevan syksyn myötä luvassa on muun muassa Halloween-teemaisia tapahtumia, joista palkintona saadaan tapahtuman hengen mukaista valuuttaa erikoispalkintojen lunastamista varten.

Lisäksi kausikortin omistajille on luvassa isompaa ja pienempää herkkua osana tilausta. Esimerkkeinä näistä ovat söpöt erikoislemmikit, kuten vihreä leguaani ja tiikerinpoikanen.

Skull and Bones on massiivinen avoimen maailman moninpeli, joka nivoutuu legendaaristen merirosvojen upeiden laivojen, elämää suurempien hahmojen ja näiden välisten kahakoiden maailmaan.

Skull and Bones on saatavilla sekä ja sekä S -pelikonsoleille että :lle. Tietokoneversiot ovat myynnissä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Vastaisku Sonyn digisuunnitelmille: ”Don’t Kill the Disc” -adressi keräsi nopeasti yli 115 000 allekirjoitusta Kommentit pois päältä artikkelissa Vastaisku Sonyn digisuunnitelmille: ”Don’t Kill the Disc” -adressi keräsi nopeasti yli 115 000 allekirjoitusta

Konsolipelaajien keskuudessa kytee jättimäinen raivo, kun ilmoitti virallisesti luopuvansa fyysisten pelilevyjen valmistuksesta -alustoille tammikuusta 2028 alkaen. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että tulevaisuudessa uudet pelit ostetaan joko suoraan PlayStation Storesta tai kivijalkakaupasta pelkän muovisen kotelon sisään sujautetun latauskoodin muodossa.

Vastareaktio on ollut välitön. Kanadalainen itsenäinen pelijälleenmyyjä PNP Games perusti Change.org-sivustolle ”Don’t Kill the Disc” -vetoomuksen, joka keräsi vain muutamassa päivässä yli 115 000 allekirjoitusta ympäri maailmaa.

Tuhansia työpaikkoja uhattuna ja käytettyjen pelien markkinat kuolemassa

Kriitikot ja itsenäiset kauppiaat muistuttavat, että fyysisten pelien hylkääminen ei ole vain nostalgian kaipuuta, vaan sillä on massiiviset taloudelliset ja yhteiskunnalliset seuraukset. PNP Gamesin edustaja Jade Pearce korostaa, että levyjen valmistus, logistiikka, varastointi ja kierrätys työllistävät tuhansia ihmisiä ympäri maailman.

Fyysiset pelit tukevat kokonaista teollisuudenalaa, jonka täysin digitaalinen tulevaisuus pyyhkii hiljaisesti pois: jälleenmyyjät, jakelijat, valmistajat, varastoinnin ja logistiikan, käytettyjen pelien markkinat sekä keräilijä- ja säilytysyhteisöt. Se tarkoittaa tuhansia työpaikkoja ja lukemattomia pienyrityksiä. Fyysisen median lopettaminen poistaa kuluttajan valinnanvapauden, heikentää paikallistalouksia ja antaa muutamalle alustan omistajalle täydellisen kontrollin siitä, miten ja voiko ostamiisi peleihin edes päästä käsiksi.

Pearce muistuttaa, että kyse on myös omistajuudesta. Levyversion voi aina myydä eteenpäin, antaa lahjaksi tai lainata kaverille. Digitaalinen peli on puolestaan pelkkä käyttöoikeuslisenssi, jonka Sony voi periaatteessa evätä tai poistaa palvelimiltaan milloin tahansa – kuten yhtiö teki ilmoittaessaan sulkevansa vanhojen – ja -konsoliensa kauppapaikat.

Numerot Sonyn puolella – Digimyynti jo lähes 80 %

Sonyn viestintäjohtaja Sid Shuman puolustaa ratkaisua PlayStation Blogissa toteamalla, että kyseessä on luonnollinen vastaus kuluttajien muuttuneeseen käyttäytymiseen. Digitaalisen median suosio on yksinkertaisesti ajanut fyysisten levyjen ohi.

Analyysiyhtiö Amperen julkaisemat tilastot tukevat Sonyn näkemystä. Kun julkaistiin vuonna 2013, vain 13 % pelimyynnistä oli digitaalista. Vuoteen 2025 tultaessa digitaalisten ostosten osuus kaikista PlayStation-pelihankinnoista oli loikannut jo lähes 80 prosenttiin. Viime vuonna fyysisen jakelun osuus toi enää nimelliset kolme prosenttia PlayStationin kokonaistuloista. Merkkejä tulevasta saatiin jo aiemmin, kun hittipeli Grand Theft Auto VI ilmoitti jättävänsä levyt kokonaan väliin ennakkotilauksissaan, ja Sonyn oma Pro -konsoli rullasi kauppoihin ilman levyasemaa.

Kyse on myös puhtaasta bisneksestä: kun peli myydään fyysisessä laatikossa, kauppiaat ja välikädet lohkaisevat hinnasta noin puolet. Digitaalisessa PlayStation Storessa Sony ottaa jokaisesta myynnistä suoraan 30 % komission ja loput 70 % menevät suoraan pelitalolle. Lisäksi ilman levyasemaa tuleva on tekoälybuumin ja RAM-muistipulan keskellä huomattavasti halvempi valmistaa. Talousanalyytikko Robin Zhun mukaan fyysisen median ystävillä oli mahdollisuutensa:

”Jos pelaajat ja pelien säilyttäjät olisivat ostaneet enemmän fyysisiä pelejä, Sony ei olisi nähnyt niitä digitaalisen myynnin suhteita, jotka oikeuttavat tämän päätöksen.”

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, |S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.