Skydome -areenamoninpelissä yhdistyvät sankarit ja tornipuolustus Kommentit pois päältä artikkelissa Skydome -areenamoninpelissä yhdistyvät sankarit ja tornipuolustus

Skydome

Gamigo on julkistanut uuden 4 vs 4 -areenamoninpelin nimeltään Skydome. MOBAn ja tornipuolustuksen saumattomasta sekoituksesta koostuva Skydome on ainutlaatuisen yhteistyömäinen ja kilpailullinen nimike, joka toimii toisin kuin mikään muu. Pelin suljettu beetaversio julkaistaan myöhemmin tänä keväänä.

Skydomen pelaajia odottaa yhä kasvava maailma, joka on täynnä mukaansatempaavia tarinoita ja erilaisia hahmoja. Pelaajien on koottava ryhmä taitavia sankareita puolustamaan tukikohtaansa ja murskaamaan vihollisen muurit sivutavoitteiden saavuttamisen lomassa. Ottelun lopputulos riippuu siitä, työskentelevätkö kaikki yhdessä. Dawn Templessä, pelin ensimmäisessä pelattavassa kartassa, sankareiden on yhdistettävä voimansa ja kohdattava lukemattomia voimakkaiden vihollisten aaltoja. Täällä Skirmisherit, Guardianit, Hunterit ja muut mestarit kohtaavat eeppisen taistelun Auringon ja Kuun välillä päättääkseen, kenen pitäisi olla ylin hallitsija.

Muinaisten ihmisten luoma Skydome on temppeli, joka kelluu korkealla taivaan yläpuolella. Mestarit lähetetään sieltä taistelemaan armeijoita ja hirviöitä vastaan ympäri universumia, käyttäen omia yksilöllisiä strategioitaan ja taitojaan luodakseen puolustuksia sekä torneja ja hallitakseen taisteluareenaa. Kahta samanlaista hahmoa ei ole, mikä antaa pelaajille mahdollisuuden tutkia uusia kykyjä, puolustustorneja ja strategioita jokaisen sankarin kanssa.

Skydome

Skydomessa pelaajat sukeltavat suoraan nopeatempoisiin isometrisiin toimintaotteluihin, ja heitä odottavat jännittävät haasteet joka käänteessä. Pelityylistä riippuen pelaajat voivat laatia yksityiskohtaisia strategioita neljän hengen joukkueissa tai syöksyä suoraan taisteluun käyttämällä erityisiä toimintataitoja vastustajiensa sabotoimiseen. Päätavoite on vihollisten patsaiden valloitus. Kuoleman labyrintit, taikaportaalit ja ajan manipulointi ovat kaikki osa pelaajien strategiaa tulla lopulliseksi mestariksi tässä eeppisessä tornipuolustuskokemuksessa.

Tärkeimmät ominaisuudet:

  • Monipuolisten mestarien kattaus omilla ainutlaatuisilla taidoillaan ja voimillaan
  • Nopeatempoinen isometrinen 3D-toimintastrategia
  • Pelaajat voivat käyttää seiniä ja torneja vahvistaakseen karttaansa
  • Toimintataitojen käyttö suoraan vihollisten puolustuksen häirintään
  • MOBA-tyyliset viidakkoalueet, joissa on ainutlaatuisia pomohirviöitä
  • Hyökkäysjärjestelmä: voita alueellesi tunkeutuvien hirviöiden aallot ja taistele vihollisiasi vastaan käyttämällä vahvistuksia, ylimääräisiä joukkoja ja paljon muuta
  • 4 v 4 -joukkuepohjaiset moninpeliottelut: Työskentele tiiminä vihollisten päihittämiseksi
  • Kausittainen luokittelujärjestelmä julkaisupäivänä

Ajan myötä tarjoaa pelaajille säännöllisiä päivityksiä, jotka sisältävät uusia pelielementtejä, mestareita, karttoja ja paljon muuta.

on saapumassa :lle ja tarkka julkaisuajankohta ilmoitetaan myöhemmin.

GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027

-pelaajien ei ehkä tarvitse odottaa julkaisua yhtä pitkään kuin pelisarjan edellisen osan kohdalla. GamesBeatin raportin mukaan Rockstar Gamesin odotettu jättipeli saattaisi saapua tietokoneille jo vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä eli tammi-maaliskuussa.

julkaistaan aluksi ja Xbox Series X|S 19. marraskuuta 2026. ei ole vielä vahvistanut PC-version julkaisupäivää, joten alkuvuoden aikatauluun kannattaa toistaiseksi suhtautua huhuna.

Mahdollinen julkaisuikkuna olisi PC-pelaajille iloinen yllätys. saapui tietokoneille vasta noin puolitoista vuotta konsolijulkaisunsa jälkeen. Jos kuudes osa seuraisi raportoitua aikataulua, odotus jäisi tällä kertaa huomattavasti lyhyemmäksi.

Pitkä odotus on saanut osan PC-pelaajista pohtimaan, pitäisikö pelin vuoksi hankkia kokonaan uusi konsoli. Jos raportin tiedot pitävät paikkansa, maltti saattaa kuitenkin palkita jo muutaman kuukauden kuluttua konsolijulkaisusta. Toistaiseksi PC-pelaajien kannattaa silti pitää ostohousut jalassa ja odottaa Rockstarin virallista vahvistusta.

Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa Kommentit pois päältä artikkelissa Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa

on lähtenyt lentoon vauhdilla. Bandai Namcon lentotaistelupeli on myynyt maailmanlaajuisesti yli miljoona kappaletta hieman yli viikossa julkaisunsa jälkeen. Samalla siitä tuli koko -sarjan nopeimmin myynyt osa.

Menestys näkyy myös arvosteluissa. Metacritic-palvelussa peli on saavuttanut 87 pisteen keskiarvon, mikä nostaa sen sarjan toiseksi parhaiten arvioiduksi osaksi. Edelle jää ainoastaan vuonna 2001 julkaistu .

Sarjan vetovoima ei kehitysjohtaja Kazutoki Konon mukaan perustu pelkästään ilmataisteluihin. Hän kertoi aiemmin VGC-sivustolle, että Ace Combatin vahvuuksia ovat kolmen vuosikymmenen aikana karttunut kokemus tarinankerronnasta sekä laaja valikoima lentokoneita. Monissa muissa lentotaistelupeleissä keskitytään lähinnä ilmataisteluihin, mutta Ace Combat pyrkii tarjoamaan pelaajalle sankarillisen matkan, jonka aikana tämä kasvaa haastavien tehtävien kautta todelliseksi ässäpilotiksi.

Vuonna 1995 alkanut pelisarja on siis onnistunut löytämään yleisönsä myös uusimman osansa kohdalla. Yli miljoonan kappaleen myynti näin nopeasti on vahva alku, ja jos vastaanotto jatkuu yhtä hyvänä, Ace Combat 8: Wings of Theve voi nousta sarjan tähän asti menestyneimpien osien joukkoon myös kokonaismyynnissä.

Peli on saatavilla , ja Xbox Series X|S -konsoleille.