SkyShowtime paljasti tulevan nordic noir -sarjan pääroolien näyttelijät – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtime paljasti tulevan nordic noir -sarjan pääroolien näyttelijät – katso uusi traileri

SkyShowtime on paljastanut tulevan Koodinimi: Annika nordic noir aiheisen sarjan pääroolien näyttelijät. Mukana ovat nouseva tähti Sannah Nedergård (Yellow Sulphur Sky), Ardalan Esmaili (Easy Money), Eva Melander (Border) ja Helena Bergström (House of Angels).

Kuusiosainen sarja tulee striimattavaksi yksinoikeudella SkyShowtimeen syyskuussa.

Mia Ylösen ja Aleksi Bardyn luomakuusiosainen rikosdraamasarja vie korkean tason taideväärennösten kätkettyyn maailmaan ja tutkii kaksoiselämän haasteita. Sarjan pääosaa näyttelee Sannah Nedergård (Yellow Sulphur Sky) suomalaisen taidepetostutkija Emman/Annikan roolissa. Tämä on hänen ensimmäinen pääosaroolinsa draamasarjassa.

Muissa rooleissa nähdään Ardalan Esmaili (Easy Money) Rasmus Ståhlgrenina, Eva Melander (Border) Rina Olanderina ja Helena Bergström (House of Angels) Agatha Torstenssonina sekä Pekka Strang (Tom of Finland) Raimo Korpena, Clarisse Lhoni-Botte (Rolling toYou) Béatrice Jolyna ja Charles Martins (Emily in Paris) Denver Carpentierina. Sarjan on ohjannut suomalainen AJ Annila (Peacemaker).

”Eurooppaa varten luotuna striimauspalveluna meille on innostavaa päästä esittelemään Koodinimi: Annika SkyShowtime-tilaajille. Tämä on ensimmäinen Ruotsi / Suomi -alkuperäistuotantomme, ja luvassa on mahtavaa uutta näkemystä Nordic Noir -genrestä. Sarja tulee yksinoikeudella SkyShowtimeen tässä syyskuussa. Pääosassa Emman roolissa on huippulahjakas Sannah Nedergård, joka tekee ensimmäisen suuren TV-roolinsa. Katsojat jäävät taatusti koukkuun. Sarjan on ohjannut nerokas AJ Annila, ja Annilan ja Nedergårdin rinnalla nähdään yhtä lahjakas ja vaikuttava Ruotsi / Suomi -näyttelijäjoukko.”

SkyShowtimen toimitusjohtaja Monty Sarhan

“Tämän sarjan tekeminen oli intensiivisin työ, minkä olen koskaan tehnyt, samalla minulla ei ole koskaan ollut näin hauskaa. Emman ja Annikan näytteleminen ei olisi ollut mahdollista ilman koko kuvausryhmää ja heidän taitavaa osaamista ja sydämellisyyttään. Mielestäni tämä sarja on tehty intohimolla.”

Pääosan esittäjä Sannah Nedergård

”Haastattelimme peitetehtävissä toiminutta ex-poliisia ja taideväärentämisen asiantuntijoita, jotta sarja pohjautuu todellisille taiderikoksille ja paljastuneille identiteeteille, ja lisäsimme päähenkilön, joka ei lainkaan tiedosta omaa pimeää puoltaan. Emma sukeltaa pää edellä peitetehtäväänsä ja jää välittömästi koukkuun – eikä tajua, että hänen peitetarinansa lopulta paljastaakin hänen omat syvimmät salaisuutensa.”

Mia Ylönen, sarjan toinen luoja Helsinki-Filmiltä

Suomalainen rikostutkija Emma Haka on yhä kouluttautumassa peitetehtäviin, kun hänet lähetetään soluttautumaan Tukholman korruptoituneeseen taidekauppamaailmaan. Viileän hillitty Emma omaksuu hurjan ja tulisen Annika Stormaren henkilöllisyyden päästäkseen lähemmäs gallerianpitäjä Rasmus Ståhlgrenia, joka on epäiltynä mystistä rahanpesijä Blankoa koskevassa tutkinnassa. Tutkimus vie Emman yhä syvemmälle alamaailmaan ja hänen oma persoonallisuutensa alkaa sekoittua Annikaan, joka oli aikanaan elossa ja jätti jälkeensä sotkuisen mysteerien verkon. Blankon jäljillä pysytelläkseen Emman on tehtävä valintoja, jotka saattavat muuttaa hänen ja hänen läheistensä elämän ikiajoiksi – pitäen samalla kiinni omasta minästään.

Koodinimi: Annika on saanut tukea Suomen elokuvasäätiöltä ja EU:n Creative Europe Programme – MEDIA -ohjelmalta. Tuotanto on myös saanut Business Finlandin AV-tuotantokannustimen
rahoitusta. Mia Ylönen ja Aleksi Bardy ovat yhdessä luoneet sarjan Helsinki-filmille.

Kaikkien aikojen sympaattisin sarjamurhaaja tekee paluun tänä perjantaina Kommentit pois päältä artikkelissa Kaikkien aikojen sympaattisin sarjamurhaaja tekee paluun tänä perjantaina

SkyShowtime tuo syyskuun pimeneviin iltoihin todellista jännitystä: Dexter: Resurrection käynnistyy palvelussa 12. syyskuuta. Sarja jatkaa kulttimaineeseen nousseen sarjamurhaajatarinan perintöä ja lupaa viedä katsojat jälleen Dexter Morganin synkän kiehtovaan maailmaan.

Kyseessä on jatkoa aiemmalle Dexter: New Blood -sarjalle, joka käynnisti Dexterin seikkailut vuosikymmenen tauon jälkeen uudelleen. Ja meno on edelleenkin melko kylmää!

Errorin arvion sarjasta voit lukea täältä.

Arvostelu: Dexter: Resurrection on sarjamurhaajan parasta antia sitten vuoden 2009 Kommentit pois päältä artikkelissa Arvostelu: Dexter: Resurrection on sarjamurhaajan parasta antia sitten vuoden 2009

Joidenkin antisankareiden tarinat eivät vain lopu. Siitä on taas todisteena maailman sympaattisin sarjamurhaaja, Dexter Morgan. Showtime päätti, ettei veistä vielä laiteta laatikkoon, ja näin syntyi Dexter: Resurrection – jatko-osa, joka nostaa sarjan takaisin parhaiden kausiensa tunnelmaan. Yritän tässä artikkelissa ruotia sarjaa mahdollisimman spoilerivapaasti, joten olkaa hyvät!

Tarinassa maisemat vaihtuvat New Bloodin pikkukylästä suoraan New Yorkin sykkeeseen. Kaupunki, joka ei koskaan nuku, antaa Dexterille uuden leikkikentän täynnä neonvaloja, varjoisia kujia ja väkijoukkoja, joiden sekaan Bay Harborin teurastaja solahtaa kuin huomaamatta. Fiilis on taas juuri sitä synkkää, koukuttavaa Dexteriä, joka teki sarjasta aikoinaan ilmiön.

Timantinkova tekijätiimi loistaa

Michael C. Hall palaa Dexterin rooliin tutulla varmuudella: kuivakka huumori, jäätävä katse ja sisäinen monologi osuvat juuri kohdalleen. Uusissa kasvoissa riittää myös reippaasti mielenkiintoa – Peter Dinklage (Game Of Thrones) nähdään salaperäisenä miljardöörinä, jonka pakkomielle kuuluisista sarjamurhaajista menee vähintäänkin kieroutuneelle tasolle. Uma Thurman (Pulp Fiction, Kill Bill) astuu parrasvaloihin hänen kovapintaiseksi henkivartijakseen, ja Krysten Ritter (Breaking Bad, Jessica Jones) tuo mystisen Lady Vengeance -hahmonsa myötä tarinaan sähköä ja arvoituksellisuutta.

Vanhoista tutuista Angel Batista (David Zayas) tekee odotetun paluun myös tähänkin sarjaan: mies tuo ruutuun tuttua lämpöä ja painoarvoa, mutta tällä kertaa etsivän katseessa on myös vaarallista määrätietoisuutta, joka vihjaa suuremmista kuvioista. Lisäksi mukana nähdään muutama muukin erittäin ilahduttava paluu, josta ei kuitenkaan tässä kohtaa teille hiiskuta!

Vanha toimiva tunnelma, joka tuntuu silti raikkaalta

Sarjan luova tiimi ansaitsee erityismaininnan. Alkuperäisten huippukausien (1-4) showrunner Clyde Phillips jatkaa New Bloodin jälkeen ruorissa myös Resurrectionissa, ja nyt tekijä vie sarjan entistä vahvemmin kohti mustalla huumorilla höystettyä raakaa, nälkäistä draamaa, jota me nörtit ainakin oltiin jo kauan kaivattu. Phillips jatkaa siitä, mihin New Blood jäi, mutta tekee sen terävämmällä otteella ja tiukemmalla rytmillä. Sarjan takana on kova ja kokenut tiimi, jonka ote näkyy tarinan intensiteetissä, juonen koukeroissa ja visuaalisessa varmuudessa. Kaikki osat toimivat saumattomasti yhteen, ja kokonaisuus tuntuu kunnolla hiotulta ja koukuttavalta.

Resurrection tekee sen, missä New Blood kompuroi. Se ei ole puolivillainen comeback, vaan kunnianhimoinen jatko-osa, joka uskaltaa syventää Dexterin tarinaa ja samalla kunnioittaa sitä, mikä teki hahmosta ikonin: kysymykset perinnöstä, isyydestä ja sisäisistä demoneista.

Isien syntejä ei lunasteta, ne peritään

Täydellinen Resurrection ei tokikaan ole, mutta rohkenen väittää, että kyseessä on paras Dexter-tarina sitten neloskauden (julkaistu vuonna 2009) ja ehkä enemmän kuin uskalsin enää tässä vaiheessa toivoa. Jos New Blood oli kuin kohtalainen markettien olut pullossaan, Resurrection on kuin huolella käsityönä pantu pienpanimo-IPA, koukuttava ja juuri sopivasti yllättävä, josta tekee mieli ottaa vielä yksi huikka.

Dexter: Resurrection starttaa SkyShowtimella 12. syyskuuta. Kiitoksia, kun sain katsoa sarjaa kauttanne hieman ennakkoon.

Dexter: Resurrection

8 / 10
Yhteenveto Resurrection tekee sen, missä New Blood kompuroi. Se ei ole puolivillainen comeback, vaan kunnianhimoinen jatko-osa, joka uskaltaa syventää Dexterin tarinaa ja samalla kunnioittaa sitä, mikä teki hahmosta ikonin: kysymykset perinnöstä, isyydestä ja sisäisistä demoneista. Täydellinen tämä ei ole, mutta rohkenen väittää, että kyseessä on paras Dexter sitten neloskauden ja ehkä enemmän kuin uskalsin enää tässä vaiheessa toivoa. Jos New Blood oli S-ryhmän maukas Rainbow IPA, Resurrection on viimeisen päälle "pantu" pienpanimon vastine, koukuttava, josta tekee mieli ottaa vielä yhden huikan.