Sniper Ghost Warrior Contracts 2 saapuu PlayStation 5 -konsolille tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Sniper Ghost Warrior Contracts 2 saapuu PlayStation 5 -konsolille tänään

Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Yksinäisesti ja itsenäisesti toimiva ammattisotilas taistelee korruptoituneiden sotilasjohtajien sotilasjoukkoja vastaan. Tehtävänään palkkasotilaalla on poistaa nämä sotilasdiktaattorit keinolla, millä hyvänsä, mikä usein johtaa raakoihin, mutta tehokkaisiin toimintatapoihin.

Tätä karua ja kaunistelematonta tarinaa esittelevä Sniper Ghost Warrior Contracts 2 asettaa pelaajan palkkasotilaan rooliin monipuolisen ase- ja varustekattauksen kanssa. Armottomia sotilasjohtajia ja näiden joukkoja vastaan taistelevan aavesotilaan tärkein ase on äärimmäisen tehokas tarkkuuskivääri. Tehtävissä yhdistyvät avaintekijöinä huomaamattomuus, suunnitelmallisuus ja yllätyksellisyys, sillä ylivoimaista vihollista vastaan avoin ja reilu taistelu on lähes mahdotonta.

Pelin tänään julkaistu PlayStation 5 -versio hyödyntää tehokkaan pelikonsolin suorituskykyä ja peliohjaimen ominaisuuksia vaikuttavalla tavalla. Nopean SSD-levyn mahdollistamat lyhyet latausajat ja Dualsense-peliohjaimen mukautuvat liipaisintoiminnot sekä aiempaa upeampi ja tarkempi peligrafiikka tekevät pelaamisesta häikäisevän hienon kokemuksen. Pelin PlayStation 5 -versiossa voi myös valita joko suorituskykytilan tai visuaalisen tilan välillä. Suorituskykytila toistaa peliä 60 kuvan sekuntinopeudella 2K-kuvatarkkuudella ja visuaalinen pelitila 30 kuvan sekuntinopeudella ultrateräväpiirtoisella 4K-tarkkuudella.

PlayStation 5 -peli sisältää myös Butcher’s Banquet -pelilaajennuksen sekä Crossbow Carnage -asepaketin, joka tuo mukanaan huipputehokkaan varsijousen ja valikoiman muita aseita.

Sniper Ghost Warrior Contracts 2 on saatavana sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille että PC:lle.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.