SnowRunner -ajopelissä uhmataan mudan lisäksi nyt myös lunta ja jäätä Kommentit pois päältä artikkelissa SnowRunner -ajopelissä uhmataan mudan lisäksi nyt myös lunta ja jäätä

SnowRunner

Suosittu MudRunner-ajosimulaatio vei pelaajat ankariin luonto-olosuhteisiin, joissa raskaita rekkoja ja muita hankalasti ohjattavia ajoneuvoja piti ohjastaa läpi metsäreittien ja huonokuntoisten mutaisten teiden. Sen jatko-osana julkaistava SnowRunner jatkaa samoilla teemoilla, mutta täysin uudenlaisessa ympäristössä. Tällä kertaa vaikeakulkuiset tiet ja etapit kulkevat läpi jäisten ja lumisten maaston, jossa auton luisuminen ja huono pito ovat alati uhkana.

Äärimmäisen tarkan fysiikanmallinnuksen ja kulkuneuvojen tarkan mallintamisen myötä ajoneuvojen ohjastamisesta tulee merkittävästi hankalampaa. Kun teiden urista ja liukkaista pinnoista lähtien ajopintojen ominaisuudet vaikuttavat eri ajokkien hallintaan, myös matkanteko raskaine lasteineen muuttuu leppoisasta ajamisesta todelliseksi haasteeksi ja ratkaistavien ongelmien vyyhdiksi.

Uusiutunut ajoneuvovalikoima, täysin uudet pelikartat erilaisine maastotyyppeineen ja entistä kehittyneemmät ajo- ja maastofysiikat luovat vaikuttavan simulaatiokokemuksen. Samalla pelin grafiikka on kokenut näyttävän kasvojenkohotuksen ja lumi- ja jääpinnat tarjoavat aiemmista poikkeavia haasteita.

Oikeat raskaan kaluston merkit, kuten Pacific ja Navistar tuovat ajamiseen kaivattua realismia ja valtavien ajoneuvojen tuntua. Peräti 15 uutta karttaa, joista osa on jopa neljä kertaa alkuperäisen MudRunner-pelin karttojen kokoisia, tarjoavat paljon koluttavaa ja ajettavaa. Lumivyöryt, irtojäät, joet ja muta tuovat omat haasteensa yksinkertaiselta vaikuttavien tehtävien ratkomiseen. Yksinpelin lisäksi pelissä on myös neljän pelaajan yhteistyöpelimuoto.

SnowRunner julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle vuonna 2020. Pelin tarkempi julkaisupäivä julkistetaan myöhemmin.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Kesäkuun odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun odotetuimmat videopelit

Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.

Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)

Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta

on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.

Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta

on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.

Don’t Let It Starve (PC)

Julkaispäivä: 12. kesäkuuta

on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.

Lost Castle 2 (PC)

Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta

on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.

Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

Last Round on uudistettu version Dead or Alive 6 pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta

on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.

FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)

Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta

on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.

Star Fox (Switch 2)

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.