SnowRunner-ajosimulaatio on julkaistu Nintendo Switch -pelikonsolille Kommentit pois päältä artikkelissa SnowRunner-ajosimulaatio on julkaistu Nintendo Switch -pelikonsolille

SnowRunner

Haastavien teiden ja valloittamattomien taivalten ajosimulaatioiden suosikkipeli, SnowRunner, on julkaistu tänään Nintendo Switch -pelikonsolille.

Muille pelikonsoleille sekä tietokoneille jo aiemmin julkaistu raskaan kaluston ajopeli kutsuu haasteita rakastavat pelaajat kylmän ja lumisen luonnon ääreen. SnowRunner tarjoaa tukkukaupalla kiehtovia tehtäviä, järeää ajokalustoa ja upeita maisemia koettavaksi avoimessa pelimaailmassa. Kilpaa ajamisen sijasta SnowRunnerissa suoritetaan merkittäviä tehtäviä, kuten rakennetaan siltoja tai kuljetetaan rakennustarpeita vaikeakulkuiseen maastoon.

Muta, lumi, jää, kosteikot ja muut luonnolliset haitat vaikeuttavat tehtävien suorittamista. Vastaavasti erilaiset apuvälineet vinssistä lumiketjuihin auttavat kuljettajaa haasteiden ratkomisessa.

SnowRunner tuo pelaajille haasteeksi jään peittämät vesistöt ja jyrkät mäkimaastot. Kokeneelle kuljettajalle ne ovat kuitenkin vain hidasteita SnowRunnerin pelimaailmassa. Kuvankaunis ja yksityiskohtainen pelikartasto tarjoaa valtavan määrän toinen toistaan vaikeampia ja vaarallisempia ajoreittejä koluttavaksi ja tutkittaviksi. Pelaajan ohjattavana on kattava valikoima valtavia työkoneita ja raskaita kulkuneuvoja. Upea ja avoin pelimaailma tarjoaa hauskan ympäristön ajosimulaatiolle, jossa nopeus on toissijaista. Tärkeämpää on perille pääseminen, mikä ei ole SnowRunnerin pelimaailmassa itsestäänselvyys.

Maastoon jumiutuvat renkaat, liukkaat ajokelit ja huono näkyvyys ovat keskeisiä haasteita erilaisissa tehtävissä. Onneksi jokaiselle ajoneuvolle löytyy reilusti apuvälineitä, kuten vinssejä ja lumiketjuja. Kunhan kuljettajalta löytyy sisua, kärsivällisyyttä ja neuvokkuutta, ongelmat ratkeavat yrityksen, erehdyksen ja kokemuksen myötä.

Peli on nyt saatavilla sekä Nintendo Switch, PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille että PC:lle.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.