SnowRunner -ajosimulaatio saa neljännen kautensa piakkoin Kommentit pois päältä artikkelissa SnowRunner -ajosimulaatio saa neljännen kautensa piakkoin

SnowRunner

Ainutlaatuisiin ajopeleihin kuuluva SnowRunner on saamassa neljännen kautensa New Frontiers toukokuun 18. päivä.

Kyseinen kausi vie pelaajat Amur Oblastin alueelle Venäjällä. Uusi valtava alue tarjoilee pelaajille nipun haastavia tuoreita tehtäviä. Joudut mm. herättämään henkiin vanhan rakettisiilon, korjaamaan teitä ja rakennuttamaan erilaisia rakennuksia.

Luvassa on myös kosmeettisia kilkkeitä kuten koristeita konepellille sekä uusia haasteita.

SnowRunner on saatavilla myös sekä PlayStation 4, Nintendo Switch ja Xbox One -konsoleille että PC:lle.

Quarantine Zone sai haastajan, joka lupaa korjata esikuvansa puutteet Kommentit pois päältä artikkelissa Quarantine Zone sai haastajan, joka lupaa korjata esikuvansa puutteet

Vain muutama päivä sen jälkeen, kun Quarantine Zone: The Last Check ilmestyi PC Game Passille, Steamille putkahti Quarantine Zombies. Peli on kehitetty entisen Quarantine Zone -pääsuunnittelijan toimesta ja lupaa tarjota kaiken, mitä Quarantine Zone puuttuu, kuten ajettavia autoja, avoimen maailman kartan ja modernia ammuskelua.

Ulkoisesti ja perusmekaniikoiltaan pelit ovat hämmästyttävän samankaltaisia. Molemmissa pelaaja valvoo tarkastuspistettä zombieapokalypsin keskellä, mutta Quarantine Zombies vie pelaajat myös kaupungin avoimeen maailmaan, tässä tapauksessa Chicagon kaduille. Tarina on hieman erilainen, mutta eroja ei ole syvemmällä tasolla, mikä on herättänyt somessa ja peliyhteisöissä kysymyksiä mahdollisesta oikeudellisesta näkökulmasta.

Kehittäjät kertovat Redditissä saaneensa inspiraationsa alkuperäisen Quarantine Zone -demon kautta ja halunneensa luoda oman versionsa, jossa on syvempi ammuskelumekaniikka, karanteenitilat, rahoituksen ansainta ryöstöistä ja jopa 32 miljoonaa ainutlaatuista zombie-ääniriviä. Nämä ovat käytännössä toteutettavissa vain tekoälyn avulla, ja pelin päähenkilön ääninäyttely ”Hollywood-näyttelijän” toimesta viittaa äänenkopiointiin.

Vaikka Quarantine Zombies tarjoaa enemmän ominaisuuksia, se ei välttämättä tee pelistä parempaa. Tilanne on kiinnostava, ja sekä peliyhteisö että media seuraavat tarkasti, miten alkuperäisen Quarantine Zone -tiimin ja uuden pelin suhde kehittyy tulevina viikkoina.

ReBlade: The Death Spiral – uusi cyberpunk-roguelike saapumassa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa ReBlade: The Death Spiral – uusi cyberpunk-roguelike saapumassa PC:lle

Cyberpunk-fanit, pitäkää hatuistanne kiinni! ChillyRoom ja Spiral Up Games julkaisevat uuden toimintarogueliken ReBlade: The Death Spiral. Pelissä pelaajat astuvat tuomitun synteettisen rooliin dystooppisessa kaupungissa ja taistelevat tiensä läpi armottoman maailman päästäkseen totuuden jäljille.

Jokainen pelikerta on erilainen. Aseita ja augmentteja voi muokata, vastassa on muokattuja kyborgivihollisia, ja matkan varrella voi kaupata, neuvotella ja solmia liittoumia. Taistelut ovat nopeatempoisia ja vaativat strategista ajattelua sekä refleksit kuntoon.

Julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu, mutta peli on lisättävissä Steam-toivelistalle. Traileri ja ensimmäiset kuvat lupaavat visuaalisesti näyttävän ja vauhdikkaan kokemuksen, joka saa cyberpunkin sydämet sykkimään.

Jos pidät roguelikeista, cyberpunkista ja nopeatempoisesta taistelusta, ReBlade: The Death Spiral kannattaa laittaa seurantalistalle, sillä tämä voi hyvinkin olla vuoden mielenkiintoisimpia indie-lanseerauksia.