SnowRunner -ajosimulaatio saapuu uuden sukupolven konsoleille toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa SnowRunner -ajosimulaatio saapuu uuden sukupolven konsoleille toukokuussa

SnowRunner

Haastavien teiden ja valloittamattomien taivalten ajosimulaatioiden suosikkipeli, SnowRunner on saapumassa vihdoin uuden sukupolven PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille toukokuun lopulla.

Päivitetyssä versiossa on tuki 4K-resoluutiolla sekä 60 fps:n ruudunpäivitysnopeudelle. PS5:llä peli tukee konsolin ohjaimen haptista palautetta. Pelistä löytyy myös täysi ristiinpelimahdollisuus alustojen väliltä. Pelata voi joko yksin tai enintään neljän pelaajan voimin co-op-tilassa.

SnowRunner ilmestyy toukokuun 31. päivä PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille. Peli on saatavilla myös Nintendo Switch, PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille, että PC:lle. Pelin jo PS4 tai X1 -konsoleille omistavat saavat pelin uuden sukupolven konsoleille ilmaiseksi.

The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman

Scifi-roolipeli The Outer Worlds 2 aikoo laajentaa avaruuden tutkimisen aivan uudelle tasolle ja tällä kertaa pelaajat pääsevät katsomaan itseäänkin. Pelin kehittäjä Obsidian paljasti, että jatko-osaan lisätty kolmannen persoonan kuvakulma oli niin iso urakka, että sen toteuttamiseen piti palkata kokonaan toinen pelistudio, Disruptive.

Ohjaaja Brandon Adler kertoi haastattelussa, ettei kolmannen persoonan näkymä ollut alun perin edes suunnitelmissa.

Emme aikoneet lisätä sitä, koska se olisi liian kallista, ehkä seuraavaan peliin sitten. – Adler naureskeli.

Noin puolivälissä kehitystä studio kuitenkin muutti mielensä, fanit olivat toivoneet ominaisuutta niin paljon, että se päätettiin lopulta toteuttaa, vaikka budjetti ja aikataulu kiristyivät.

Ratkaisu osoittautui fiksuksi ja pelaajayhteisö on ottanut uutisen vastaan riemulla. The Outer Worlds 2 näyttää muutenkin rakentavan edeltäjänsä vahvuuksien päälle, enemmän sisältöä, laajempia maailmoja ja nyt myös mahdollisuus ihailla omaa avaruuspersoonallisuutta kolmannesta persoonasta käsin.

Pelin on määrä ilmestyä 29. lokakuuta 2025 PC:lle, Xboxille ja PS5:lle ja silloin nähdään, oliko tämä lisäpanostus todella vaivan arvoinen.

Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa

Gearboxin johtaja Randy Pitchford ehti kesällä vitsailla, että Borderlands 4:n alennuksia saisi odottaa vähintään viisi vuotta. Todellisuus oli toista, sillä vain kuukausi julkaisun jälkeen peli on jo 20 prosentin alennuksessa Steamissa. Tarjous koskee kaikkia kolmea versiota, perus-, Deluxe- ja Super Deluxe ja tarjous on voimassa 20. lokakuuta asti.

Pitchfordin kommentti viittasi siihen, että Borderlands 4 pysyisi pitkään täysihintaisena, toisin kuin edeltäjänsä Borderlands 3, joka sai huikean 95 prosentin alennuksen vasta viiden vuoden jälkeen. Nyt alennus tuli kuitenkin jo ennen kuin osa pelaajista ehti edes läpäistä peliä.

Syynä saattaa olla pelin ailahteleva vastaanotto PC:llä. Steam-arvostelut ovat tällä hetkellä vaihtelevat, ja monet pelaajat valittavat suorituskykyongelmista ja teknisistä bugeista. Lähes 34 000 arvioinnin perusteella peli ei ole lunastanut kaikkien odotuksia, mikä lienee vauhdittanut Gearboxin päätöstä keventää hintaa.

Vaikka 20 prosentin alennus tuskin muuttaa Pitchfordin sanomisia legendaksi, se saattaa houkutella uusia pelaajia mukaan ryöstöretkelle. Nyt ainakin loottireissuun pääsee halvemmalla, vaikka peli itsessään vielä vähän yskiikin.