Soikiopalloilun ystäville herkkua – Rugby 20 saatavilla konsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Soikiopalloilun ystäville herkkua – Rugby 20 saatavilla konsoleille ja PC:lle

Rugby 20

PAN Visionin jakelema ja Bigbenin julkaisema Rugby 20 -urheilupeli on julkaistu. Virtuaalisen soikiopalloilun kotisohville tuova Rugby 20 on saatavana sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle.

Rugby tunnetaan vauhdikkaana, kovaotteisena ja taktisena palloilulajina. Myös Suomessa liigatasolla toimiva laji onkin saanut suosiota ympäri maailmaa sen taktisen luonteen ja vahvan joukkuehenkisyytensä ansiosta. Nyt tämä jalo soikiopalloilu on saanut arvoisensa videopelijulkaisun, kun Rugby 20 on saapunut kauppoihin sekä pelikonsoli- että tietokoneversiona.

Kuten viheriölläkin pelattava rugby, myös Rugby 20 tuo lajin monipuolisen pallonkäsittelyn, rajut kontaktit ja vauhdikkaan luonteen eläväisesti esille. Erilaiset hyökkäysmuodostelmat, haastavat syötöt ja kiinniotot, puolustuskuviot ja monipuoliset pelitaktiikat toistuvat pelikoneiden näytöillä näyttävästi.

Olipa vuorossa hyökkäys tai puolustus, on pelaajan päätöksistä kiinni mitä ja millaisia heittoja, potkuja, taklauksia tai sivuaskeleita hyödynnetään missäkin tilanteessa. Ajoitus ja tarkkuus ovat yhtäältä keskeisessä roolissa päätöksiä tehtäessä.

Rugby 20 sisältää yli 60 virallisesti lisensoitua joukkuetta monesta eri liigasta. Näitä ovat Top 14, Rugby Pro D2, Rugby unionin Englannin valioliiga (Premiership Rugby) ja Pro14. Lisäksi mukana on monien maiden viralliset kansalliset joukkueet. Pelin soolotilassa on mahdollista luoda kokonaan oma joukkue yli 2 000 pelaajan valikoimasta.

Pelin moninpelitila tarjoaa mahdollisuuden sekä paikallisesti pelattaviin että internetissä käytäviin otteluihin. Lisäksi muita pelaajia voi haastaa erityisen matchmaking-tilan kautta.

Vaikuttavan pelimoottorin, liikkeenkaappauksella mallinnettujen pelaajien ja yksityiskohtaisten ominaisuuksien ansiosta Rugby 20 määrittääkin virtuaalisen rugbyn aivan uudelle tasolle.

Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle

Death Stranding 2:n PC-versio näyttää olevan nurkan takana, sillä peli ilmestyi äskettäin ESRB:n ikäarviointisivustolle. Julkaisijaksi on listattu Sony Interactive Entertainment, mikä viittaa siihen, että PC-portti seuraa PlayStation 5 -julkaisua, joka nähtiin kesäkuussa 2025.

Ensimmäinen Death Stranding julkaistiin PS4:llä marraskuussa 2019 ja saapui PC:lle seuraavana heinäkuuna. Saman kaavan voisi olettaa myös jatko-osalle, mahdollisesti jopa The Game Awards -tapahtuman yhteydessä joulukuussa.

Peli on saanut tunnustusta niin tarinastaan kuin visuaalisesta toteutuksestaan. Kojima ja tiimi eivät kuitenkaan rajoitu vain peleihin. Disney+ -kanavalle on tulossa uusi 2D-animaatiosarja, live-action-elokuva sekä erillinen animaatioelokuva Death Stranding: Mosquito.

Kojiman kalenteri on muutenkin täynnä projekteja, kuten tuleva kauhupeli OD Xboxille ja PlayStationille tulossa oleva toimintapelillinen vakoiluseikkailu Physint, jota on kutsuttu henkiseksi seuraajaksi Metal Gear -sarjalle.

Death Strandingin fanit voivat siis odottaa paitsi uutta pelikokemusta PC:llä, myös monipuolista laajentumista maailmaan, joka yhdistää pelit, animaation ja elokuvan. Nyt jää vain jännityksellä odotettavaksi virallista ilmoitusta PC-portista.

Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses” Kommentit pois päältä artikkelissa Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses”

Indie-kauhupeli Horses julkaistaan 2. joulukuuta Epic Storessa, GOGissa, Itch.iossa ja Humble Storessa, mutta yksi valtava pelialusta jää välistä: Steam. Pelin kehittäjä Santa Ragione kertoo, että Steam kielsi pelin ilman selkeää syytä ja kaksivuotisen vääntämisen jälkeen studio arvioi olevansa korkean riskin tilanteessa, jossa koko toiminta saattaa kaatua.

Kehittäjä Pietro Righi Riva kertoo, että peli hylättiin alun perin jo 2023, kun he toimittivat varhaisen version Steamin pyynnöstä. Hylkäyksen syitä ei kuitenkaan koskaan kerrottu, eikä Valve antanut mahdollisuutta korjata mahdollisesti ongelmallista sisältöä. Yritykset tavoittaa Valvea ovat toistuvasti päätyneet hiljaisuuteen. Muilla alustoilla peli on sen sijaan hyväksytty normaalisti, ja se on saanut myös PEGI- ja ESRB-luokitukset.

Hylkäys herättää kysymyksiä, sillä Horses on synkkä, mutta laillisesti täysin sallittu aikuisille suunnattu teos. Pelissä ihmiset esittävät “hevosia”, alastomina, naamioituneina ja nöyryytettyinä. Peli käsittelee vallankäyttöä, traumaattisia rakenteita ja moraalista vastuuta. Yksi varhaisen version kohtaus saattoi Rivan mukaan laukaista väärinkäsityksen, mutta pelistä poistettiin jo kauan sitten kaikki, mikä voisi viitata alaikäisiin. Silti Steamin päätös pysyi muuttumattomana.

Steam-banni on Santa Ragionelle taloudellinen katastrofi. Ilman pääsyä PC-markkinoiden suurimmalle kauppapaikalle ulkopuolista rahoitusta ei herunut, ja studio joutui viimeistelemään pelin ystävien yksityisellä lainarahalla. Menestyäkseen Horses tarvitsisi myydä kymmeniä tuhansia kappaleita muilla alustoilla, mikä on tavoite, johon studio ei uskalla luottaa.

Riva toivoo yhä, että Valve kertoisi avoimesti, mikä sisällössä rikkoi rajoja. Hänen mukaansa Steamin linja on vuosien varrella ollut epämääräinen. Samaan aikaan palvelussa myydään eksplisiittisiä pornopelejä ja ääriväkivaltaa, mutta taiteellisesti rohkeampi teos voidaan vetää pois ilman selitystä. Riva painottaa, että vain yhdessä puhumalla avoimuuden puolesta alalla voidaan varmistaa, että pelit voivat olla taidetta ilman pelkoa hiljaisesta sensuurista.