Sonic Origins paketoi neljä klassista peliä uusiin kansiinKommentit pois päältä artikkelissa Sonic Origins paketoi neljä klassista peliä uusiin kansiin
Sega on julkaisemassa Sonic Origins -kokoelmaa, joka kokoaa pelisarjan neljä ensimmäistä osaa Sonic The Hedgehog 1, 2 ja 3 sekä Sonic CD -pelit yksiin kansiin uudistettuina.
Peleissä on uudistetut grafiikat, jotka kuitenkin tekevät kunniaa alkuperäisille peleille. Mukana on myös saavutuksia, kerättävää, uusia pelitiloja sekä täysin uusia välianimaatioita.
Pelata voi joko Classic tai Anniversary -pelitilassa. Näistä ensimmäisessä nimensä mukaan pelit ovat lähes alkuperäisen kaltaisia resoluutioineen.
Anniversary -tilassa on moderneille laitteille päivitetyt resoluutiot sekä loputon määrä elämiä. Kaikissa peleissä voi alkuperäisistä poiketen pelata joko Sonic, Tails tai Knuckles hahmoilla.
Sonic Origins ilmestyy kesäkuun 23. päivä PlayStation, Xbox ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.
Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.
Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella
Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.
Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.
Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.
Päivityksiä myös peruspeliin
Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.
Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.
Peruspeli nyt alennuksessa
Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.
Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.
Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.
Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.
Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.
Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.