Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut

FBC: Firebreak

Suomalaiset pelistudiot ovat julkaisseet kesän kynnyksellä poikkeuksellisen määrän uusia pelejä, päivityksiä ja crossover-tapahtumia. Mukana on kansainvälisiä yhteistyöitä, kuten Sonicin saapuminen Squad Bustersiin, sekä kotimaisia klassikkosarjoja uusissa muodoissa. Lisäksi pienemmät studiot, kuten Redbeak Games, tekevät rohkeita siirtoja uusien peliprojektien parissa. Tässä katsaus ajankohtaisiin peleihin ja ilmiöihin kotimaisessa peliskenessä.

Sonic ja kumppanit kiitävät Squad Bustersiin

Supercell ja Sega ovat yhdistäneet voimansa tuodakseen Sonicin, Tailsin ja Knucklesin Squad Busters -peliin. Erikoistapahtuma on käynnissä 8. heinäkuuta asti, ja mukana on muun muassa Green Hill Zone -kartta, klassisia vihollisia sekä pomotaisteluita Eggmania vastaan. Hahmojen kyvyt heijastelevat heidän klassisia ominaisuuksiaan: Sonic kiihdyttää squadin voimat huippuunsa, Tails lentää Cyclonella ja Knuckles kaivaa aarteita maasta.

Pelaajat voivat ansaita rengasvaluuttaa ja avata hahmot pelaamisen kautta. Kyseessä on yksi Supercellin suurimmista crossovereista tähän mennessä.

Inferno Dragon saa oman evoluutionsa Clash Royalessa

Yhdeksän vuoden odotus palkittiin, kun Clash Royalen yksi ikonisimmista korteista, Inferno Dragon, sai vihdoin oman evoluutiomuotonsa. Evoluutiossa lohikäärmeen hyökkäysteho ei enää nollaudu kohteesta toiseen siirryttäessä, vaan kasvaa entisestään.

Julkaisu esiteltiin humoristisella trailerilla, jossa koomikko Ismo Leikola neuvottelee lohikäärmeen puolesta Supercellin pääkonttorilla. Evoluutiokauteen kuuluu useita pelimuotoja ja haasteita, jotka jatkuvat 7. heinäkuuta asti.

Sea of Tranquility – Kuun pinnalla vapaasti ajellen

Sky Trailin uusin peli Sea of Tranquility on lisätty Steamiin ennakkotilattavaksi. Pelaaja ohjastaa kuumönkijää avoimessa maailmassa ja tutkii Kuun arvoituksia tieteisfiktion hengessä. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on herättänyt kiinnostusta etenkin avaruusseikkailujen ystävien keskuudessa.

LEGO Hill Climb Adventures+ huristelee Apple Arcadessa

Fingersoftin uutuuspeli yhdistää LEGO-maailman ja Hill Climb Racingin tutut fysiikat. LEGO Hill Climb Adventures+ on julkaistu Apple Arcade -palvelussa, ja tarjoaa hupia kaikenikäisille pelaajille, jotka kaipaavat värikkäitä esteitä, hupaisaa vauhtia ja luovia ajoneuvoja LEGO-tyyliin.

FBC: Firebreak – Remedyn uusin kolmen hengen räiskintä

Remedy Entertainment on julkaissut uuden yhteistyöpainotteisen ammuntapelin FBC: Firebreak. Peli sijoittuu Controlin maailmaan ja yhdistää yliluonnolliset ilmiöt ja tiimityön kolme pelaajaa vaativassa toimintaympäristössä. Firebreak tuo Remedyltä täysin uudenlaisen lähestymistavan moninpelaamiseen.

Autogun Heroes laajenee: PC-julkaisu, uusi demo ja paluu mobiiliin

Nitro Games on julkaissut Autogun Heroes: Supercharged ‑toimintapelin PC:lle osana Steam Next Festiä. Demo keräsi huomiota tapahtumassa, ja koko peli julkaistiin 18. kesäkuuta. Lisäksi Nitro sai takaisin julkaisuvastuun Autogun Heroes ‑mobiiliversiosta yhteistyön päätyttyä Unityn Supersonicin kanssa. Pelin selainversio on edelleen pelattavissa virallisella verkkosivulla.

Yhtiö on avannut fanituotekaupan ja kehittää parhaillaan uutta, laajemmalle yleisölle suunnattua peliä samaan maailmaan. Brändin ympärille ollaan selvästi rakentamassa laajempaa kokonaisuutta.

Angry Birds Reloaded saa uusia tasoja ja possurooleja

Rovio on julkaissut Angry Birds Reloaded ‑peliin päivityksen, joka sisältää 45 uutta tasoa, uusia asuja linnuille ja mahdollisuuden pelata possuina Egg Hunt ‑tapahtumassa. Uudistukset tuovat vaihtelua klassiseen kaavaan ja antavat syyn palata takaisin slingshotin äärelle.

Oceanhorn: Chronos Dungeon – uusi suunta klassikkoseikkailulle

Cornfox & Bros on julkaissut Oceanhorn: Chronos Dungeon ‑pelin PC:lle sekö iOS ja Android -laitteille. Uutuus vie sarjan roguelite-luolastoihin ja tarjoaa jopa neljän pelaajan paikallisen yhteistyötilan. Nopeat taistelut, satunnaisesti generoitu sisältö ja kerättävät esineet tuovat uudenlaista virtaa rakastettuun pelisarjaan.

Roguebound Pirates – Redbeakin kunnianhimoisin indie-seikkailu

Redbeak Games on julkaissut trailerin pelistään Roguebound Pirates, joka on kehitetty yksin kehittäjä Tuomas Aurosen toimesta. Kyseessä on merellinen roguelike-peli, jossa yhdistyy alusten kustomointi, ryöstely ja aarteiden etsintä. Julkaisun on määrä tapahtua vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä.

Tuomas kertoo soolokehityksen etuna olevan täyden luovuuden ja tehokkaan ajankäytön. Haasteena puolestaan on resurssien rajallisuus ja jatkuvan palautteen puute. Uusi projekti on hänen ensimmäinen 3D-pelinsä, joka tuo mukanaan oppimista ja visuaalista vapautta. Suunta on tarkoituksella uusi – Tuomaksen mukaan saman tekeminen käy nopeasti tylsäksi.

007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi

James Bond tekee paluun pelimaailmaan ensi keväänä. 007 First Light julkaistaan 27. maaliskuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switch 2:lle sekä PC:lle, kuten Sony paljasti State of Play -lähetyksessään.

Pelin pääroolissa nähdään Patrick Gibson, joka esittää itse agentti 007:ää. Mukana ovat myös klassiset Bond-hahmot, M (Priyanga Burford), Q (Alastair Mackenzie) ja Miss Moneypenny (Kiera Lester). Lisäksi pelaajat tutustuvat uusiin tuttavuuksiin, kuten Bondin mentoriin John Greenwayhin (Lennie James) ja salaperäiseen Miss Rothiin (Noemie Nakai).

Perusversio maksaa 69,99 euroa, ja Deluxe Edition 79,99 euroa. Ennakkotilaajat saavat Deluxe-version sisällön ilmaiseksi, mikä tarkoittaa muun muassa vuorokauden aikaista aloitusta, neljää erikoisasua sekä kiiltävää “Gleaming Pack” -lisäsisältöä. Todellisille keräilijöille on tarjolla jopa 299,99 euron Legacy Edition, joka sisältää muun muassa Golden Gun -figuurin, erikoisasuja ja keräilylaatikon.

007 First Light lupaa seikkailua ja tyylikkyyttä, kuten Bondilta sopiikin odottaa, jää nähtäväksi, onko tästä pelistä klassikon manttelinperijäksi myös digitaalisella kentällä.

No Man’s Sky kerää pelaajia ennätysmäärin Voyagers-päivityksen myötä Kommentit pois päältä artikkelissa No Man’s Sky kerää pelaajia ennätysmäärin Voyagers-päivityksen myötä

No Man's Sky

No Man’s Sky on kokenut uuden nousun, nimittäin pelin tuore, ilmainen Voyagers-päivitys on houkutellut eniten pelaajia sitten pelin alkuperäisen julkaisun vuonna 2016. Hello Gamesin Sean Murray juhlisti saavutusta X/Twitterissä, kun pelissä oli yhtä aikaa 97 986 pelaajaa sittemmin Steam-tilastojen mukaan huippu on noussut 98 285:een.

Voyagers tuo peliin joukon uusia ominaisuuksia, kuten Corvette-alusluokan, moninpelissä toimivan miehistön mahdollisuuden, laskuvarjohyppyjä, erilaisia ohjaamoja, uuden tutkimusmatkan sekä tehtäväseurannan. Hello Games on työskennellyt päivityksen parissa pitkään, ja sen myötä peli tarjoaa nyt entistä monipuolisemman kokemuksen avaruuden tutkimiseen ja selviytymiseen.

Päivityksen lisäksi PC:lle on julkaistu kokeellinen versio, johon tulee lisää korjauksia ja parannuksia. Tämä huipputulva pelaajia ei kuitenkaan ole yksin No Man’s Sky -pelin ilmiö, nimittäin Hollow Knightin pelaajamäärä on myös tuplaantunut Silksong-julkaisun ilmoituksen myötä, vaikka peli on ollut markkinoilla vuodesta 2017 asti.

Uusi päivitys näyttää siis toimivan tehokkaana magneettina sekä vanhoille että uusille pelaajille, ja No Man’s Sky todistaa jälleen, että avaruuden tutkiminen voi houkutella pelaajia pitkänkin ajan jälkeen.