Sonic the Hedgehog 3 nousi Pohjois-Amerikan toiseksi eniten tuottaneeksi videopelielokuvaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic the Hedgehog 3 nousi Pohjois-Amerikan toiseksi eniten tuottaneeksi videopelielokuvaksi

Sonic The Hedgehog

Sonic the Hedgehog 3 on saavuttanut merkittävän virstanpylvään elokuvateattereissa ja noussut Pohjois-Amerikassa kaikkien aikojen toiseksi tuottoisimmaksi videopelimäiseksi elokuvaksi. Elokuvan lipputulot ylittivät 204 miljoonaa dollaria kotimarkkinoilla, ja maailmanlaajuiset tulot ovat huimat 384,8 miljoonaa dollaria. Tämä ylittää edellisen elokuvan, Sonic 2:n, mutta jää yhä kauas ykkössijan pitävälle Super Mario Bros. Movielle, joka on kerännyt uskomattomat 574 miljoonaa dollaria Pohjois-Amerikassa.

Sonic 3 on kuitenkin valtava menestys Paramountille, joka on jo vahvistanut Sonic 4:n suunnitelmat. Elokuvassa Keanu Reeves tuo esiin Shadow the Hedgehogin hahmon, ja sen odotetaan tuovan lisää katsojia myös tulevaisuudessa. Videopeleihin perustuvien elokuvien tuottotilastot ovat tällä hetkellä hallitsevia, mutta Minecraft-elokuva ja Super Mario Bros. -elokuvan jatko-osa voivat haastaa nämä huikeat lukemat.

Uncharted (2022) on listalla neljännellä sijalla, ja alkuperäinen Sonic the Hedgehog on viidentenä.

Matt Damon paljastaa: Netflix vaatii elokuvilta juonen toistoa puhelimia selaaville katsojille Kommentit pois päältä artikkelissa Matt Damon paljastaa: Netflix vaatii elokuvilta juonen toistoa puhelimia selaaville katsojille

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Matt Damon ja Ben Affleck nostivat esiin suoratoistoajan erikoiset lainalaisuudet vieraillessaan Joe Roganin podcastissa. Kaksikko promosi uutta Netflix-elokuvaansa The Rip, mutta keskustelu kääntyi nopeasti siihen, miten suoratoistopalvelut – erityisesti Netflix – vaikuttavat elokuvien kerrontaan.

Damonin mukaan Netflix lähtee siitä oletuksesta, että kotisohvalla elokuvaa katsotaan aivan eri tarkkaavaisuudella kuin elokuvateatterissa. Siksi toimintaa halutaan jo aivan alkuun, mieluiten ensimmäisten viiden minuutin aikana, jotta katsoja ei karkaa muualle. Lisäksi juonta saatetaan hänen mukaansa ”kertoa dialogissa kolme tai neljä kertaa”, koska moni katsoo elokuvaa puhelin kädessä.

Perinteinen toimintaleffan kaava on Damonin mukaan ollut pitkään selvä: kolme isoa kohtausta, joista suurin ja kallein säästetään loppuhuipennukseen. Netflixin maailmassa tämä ei enää riitä, jos katsoja ehtii kyllästyä ennen sitä.

Affleck ei kuitenkaan täysin osta ajatusta siitä, että näin täytyy aina toimia. Hän nosti esimerkiksi Netflixin menestyssarjan Adolescence, joka rikkoo kaikki oletetut säännöt: pitkiä hiljaisia kohtauksia, vähän dialogia ja synkkä, raskas tunnelma. Silti – tai juuri siksi – sarja toimii.

Affleckin mielestä Adolescence todistaa, ettei yleisön miellyttämiseen tarvita aina räjäytyksiä tai juonen jatkuvaa rautalangasta vääntämistä. Damon taas arveli sen olevan pikemminkin poikkeus kuin sääntö. Yksi asia on kuitenkin selvä: suoratoisto muokkaa elokuvia, halusivat tekijät sitä tai eivät.

Netflix haluaisi lyhentää elokuvien teatterikierroksen jopa 17 päivään Warner Bros. -kaupan jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix haluaisi lyhentää elokuvien teatterikierroksen jopa 17 päivään Warner Bros. -kaupan jälkeen

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflixin ja Warner Brosin jättikauppa herättää huolta Hollywoodissa. Deadline-lehden mukaan Netflix ajaa mallia, jossa elokuvat olisivat teattereissa vain 17 päivää ennen siirtymistä suoratoistoon. Elokuvateatteriketjut, kuten AMC, pitävät kiinni noin 45 päivän yksinoikeusikkunasta.

Jos Netflix saa tahtonsa läpi, muutos koskisi tulevia suurtuotantoja, kuten DC-elokuvia, The Batman: Part 2:ta ja The Lord of the Rings: The Hunt for Gollumia. Ohjaajat ja teatterit pelkäävät lyhyen teatterilevityksen heikentävän elokuvakokemusta ja lipputuloja.

Kauppa on arvoltaan noin 82,7 miljardia dollaria ja on jo herättänyt vastustusta poliitikkojen ja kilpailuviranomaisten taholta. Netflixin mukaan mikään ei muutu heti, mutta yhtiö myöntää teatteri-ikkunoiden todennäköisesti lyhenevän tulevaisuudessa.