Sonic X Shadow Generations -peliin julkaistiin Sonic 3 -elokuvaan pohjautuva lisäsisältö Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic X Shadow Generations -peliin julkaistiin Sonic 3 -elokuvaan pohjautuva lisäsisältö

on julkaissut X Shadow Generations -peliin uuden lisäsisältöpaketin juhlistaakseen Sonic the Hedgehog 3 -elokuvan ensi-iltaa. Lisäosa tarjoaa pelaajille ainutlaatuisen mahdollisuuden tutustua kolmannen live-action-elokuvan tapahtumiin pelimuodossa.

Uudessa DLC:ssä pelaajat pääsevät syöksymään Tokion Shibuyan kaduille Shadow-hahmona, jolle äänen antaa elokuvastakin tuttu Hollywood-tähti Keanu Reeves.

”Kun Shadow kulkeutuu tuntemattomaan ulottuvuuteen, hänen täytyy kiitää nykyaikaisen Shibuyan halki ja kukistaa G.U.N.-järjestön joukot,” Sega kuvailee lisäsisällön tarinaa.

Lisäsisältöpaketti sisältyy pelin Digital Deluxe Edition -versioon, mutta sen voi hankkia myös erikseen. Perusversion omistajilla on myös mahdollisuus päivittää pelinsä Digital Deluxe Editioniksi lisämaksusta, jolloin he saavat käyttöönsä myös muuta erikoissisältöä.

Segan jättimäinen Super Game peruttiin vähin äänin Kommentit pois päältä artikkelissa Segan jättimäinen Super Game peruttiin vähin äänin

on vahvistanut peruneensa vuosia mysteerin verhon takana olleen “Super Game” -projektinsa. Hanke julkistettiin jo vuonna 2021 valtavana tulevaisuuden panostuksena, mutta lopulta peli ei koskaan ehtinyt edes kunnolla näyttäytyä yleisölle. Nyt projekti on virallisesti kuopattu osana Segan päätöstä vetäytyä heikosti menestyneistä free-to-play-peleistä.

Super Game kuulosti aikanaan lähes yrityksen omalta metaversumi-unelmalta. Sega puhui jättimäisestä verkkopelistä, joka yhdistäisi pelaajat, striimaajat ja katsojat samaan ekosysteemiin. Mukana vilisivät tutut markkinointisanat kuten globaali, online ja IP-hyödyntäminen. Tavoitteet olivat vähintäänkin kunnianhimoisia ja Sega arvioi pelin voivan tuottaa elinkaarensa aikana noin 585 miljoonaa euroa.

Käytännössä projekti jäi kuitenkin vuosiksi lähes täydelliseksi arvoitukseksi. Tietoa tihkui hyvin vähän, vaikka Sega kertoi vielä vuonna 2023 kehityksen etenevän vakaasti. Nyt yhtiö kertoo, että free-to-play-pelien heikko menestys ja esimerkiksi Rovion taloushaasteet pakottivat arvioimaan koko strategian uudelleen. Myös ei onnistunut vakuuttamaan odotetulla tavalla.

Peruutus ei kuitenkaan tarkoita, että Sega olisi hidastamassa kokonaan, päinvastoin. Yli sata työntekijää siirrettiin free-to-play-kehityksestä perinteisten premium-pelien pariin. Tulossa ovat edelleen muun muassa uudet versiot peleistä , , ja Streets of Rage. Myös uusi on edelleen kehityksessä.

Samalla Sega jatkaa kovaa panostusta elokuviin ja televisioon. Tulossa ovat esimerkiksi the Hedgehog 4 sekä uusia sovituksia useista klassikkosarjoista. Vaikuttaakin siltä, että Sega yrittää nyt palata takaisin siihen, minkä se osaa parhaiten, eli isoihin yksinpeleihin ja nostalgisiin brändeihin. Super Game jäi lopulta enemmän powerpoint-unelmaksi kuin oikeaksi peliksi.

Alien: Isolation 2 vaihtaa pelimoottoria – fanit jakautuvat jo nyt Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Isolation 2 vaihtaa pelimoottoria – fanit jakautuvat jo nyt

Kauhuklassikko Alien: Isolation saa jatkoa, mutta yksi iso muutos herättää keskustelua jo ennen kuin peliä on kunnolla edes nähty. Tuleva jatko-osa rakennetaan nimittäin -pelimoottorilla, eikä alkuperäisestä pelistä tutulla Cathode Enginellä.

Tieto ei ole pelkkää huhua, vaan se paljastui kehittäjä Creative Assemblyn työpaikkailmoituksesta, jossa mainitaan suoraan uuden pelin olevan työn alla 5:llä. Pelimoottorin vaihto on merkittävä, sillä alkuperäinen Alien: Isolation tunnettiin erityisesti tunnelmastaan – ja juuri Cathode Engine oli osa sen teknistä identiteettiä.

Kuva: Kotaku

Uusi moottori tuo kuitenkin mukanaan myös etuja. Unreal Engine 5 mahdollistaa huomattavasti yksityiskohtaisemmat ympäristöt, paremman valaistuksen ja kehittyneen säteenseurannan, mikä voi tehdä pelin kauhusta entistäkin intensiivisempää. Samalla se voi helpottaa kehitystä, sillä yleisesti käytetty moottori houkuttelee tekijöitä paremmin kuin studion oma teknologia.

Kaikki eivät silti ole innoissaan. Osa pelaajista pelkää, että siirtymä voi viedä pois alkuperäisen pelin uniikkia tunnelmaa, ja lisäksi Unreal Engine 5:llä tehdyt pelit ovat ajoittain kärsineet suorituskykyongelmista, kuten nykimisestä.

Varmaa on ainakin se, että peliä ei kannata odottaa ihan heti. Alien: Isolation 2 on vasta varhaisessa kehitysvaiheessa, ja julkaisu saattaa venyä jopa vuoteen 2028 asti. Toisin sanoen: odotus jatkuu, mutta tällä kertaa hieman eri moottorin voimin.