Sony esitteli uudet WF-C710N-kuulokkeet ja uudet värit WH-CH720N- ja WH-CH520-malleille Kommentit pois päältä artikkelissa Sony esitteli uudet WF-C710N-kuulokkeet ja uudet värit WH-CH720N- ja WH-CH520-malleille

on esitellyt uudet täysin langattomat -nappikuulokkeet, jotka yhdistävät edistyksellisen melunvaimennuksen, pitkän akunkeston ja selkeän puheäänenlaadun. Samalla yhtiö on laajentanut väritarjontaansa WH-CH720N- ja WH-CH520-malleissa tarjoamalla uudet pastellisävyjen vaihtoehdot.

WF-C710N-kuulokkeissa on Sonyn Dual Noise Sensor -teknologia, joka käyttää kahta mikrofonia ulkoisen melun suodattamiseen, mahdollistaen häiriöttömän kuuntelukokemuksen. Kuulokkeet tukevat myös Ambient Sound -tilaa, joka sallii ympäristön äänten kuulumisen tarpeen mukaan. Adaptive Sound Control -toiminto säätää ääniasetuksia automaattisesti käyttäjän sijainnin ja liikkeen mukaan.

Kuulokkeiden akunkesto on jopa 30 tuntia latauskotelon kanssa, ja viiden minuutin pikalataus antaa tunnin lisäsoittoaikaa. Äänenlaatu on parannettu AI-pohjaisella taustamelun suodatuksella, ja Precise Voice Pickup -teknologia takaa selkeän puheäänen myös meluisissa ympäristöissä.

Musiikkikokemusta on parannettu Sonyn 5 mm äänielementillä ja DSEE-teknologialla, jotka tuottavat tasapainoisen äänimaailman. Käyttäjät voivat säätää ääntä Sony Sound Connect -sovelluksen kautta.

WF-C710N on saatavana neljässä värivaihtoehdossa: lasinsininen, vaaleanpunainen, valkoinen ja musta. Kuulokkeet ovat kevyet, IPX4-vesitiiviit ja niiden muoviton pakkaus heijastaa Sonyn ympäristötietoisuutta.

Sony on lisännyt WH-CH720N- ja WH-CH520-kuulokkeiden väriin uudet pastellisävyt. WH-CH720N saa uutena värivalintana vaaleanpunaisen, kun taas WH-CH520-malliin tulee sekä vaaleanpunainen että keltainen vaihtoehto.

WF-C710N tulee myyntiin 1. huhtikuuta suositushintaan 120 euroa. WH-CH720N-mallin suositushinta on 130 euroa ja WH-CH520:n 70 euroa. Molemmat uudet värimallit tulevat saataville samana päivänä.

Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan

Vain hetki sen jälkeen, kun ilmoitti luopuvansa uusien -pelien levyjulkaisuista vuodesta 2028 alkaen, katseet ovat kääntyneet Microsoftiin. Tuoreiden huhujen mukaan myös seuraavan sukupolven , työnimeltään , olisi suunnitteilla ilman levyasemaa.

Väitteen esitti Windows Central, jonka lähteiden mukaan kehittää digitaalisuuteen painottuvaa konsolia. Kyse on kuitenkin toistaiseksi epävirallisesta tiedosta, eikä Microsoft ole vahvistanut suunnitelmia. Samalla The Verge raportoi, että yhtiö testaa ominaisuutta, jonka avulla fyysisen pelilevyn voisi liittää pysyvästi omaan Microsoft-tiliin. Jos levyn myöhemmin myisi tai luovuttaisi eteenpäin, digitaalinen käyttöoikeus poistuisi.

Ajatus täysin digitaalisesta Xboxista ei olisi täysin uusi. Microsoft tavoitteli vastaavaa mallia jo vuonna 2013 Xbox Onen julkaisun yhteydessä, mutta suunnitelmat kaatuivat pelaajien voimakkaaseen vastareaktioon. Ironista kyllä, tuolloin Sony irvaili kilpailijalle näyttämällä videolla, kuinka -peli ”jaetaan” yksinkertaisesti ojentamalla pelikotelo ystävälle.

Vaikka pelien ostaminen digitaalisesti on nykyään selvästi yleisempää kuin levyjen hankkiminen, fyysisistä peleistä luopuminen jakaa edelleen mielipiteitä. Monet arvostavat mahdollisuutta keräillä pelejä, lainata niitä tai myydä ne eteenpäin. Jos myös Microsoft päättää jättää levyaseman historiaan, pelialan siirtyminen täysin digitaaliseen tulevaisuuteen näyttää olevan enää ajan kysymys, vaikka kaikki pelaajat eivät siihen vielä olisikaan valmiita.

Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista

on antanut uusia vihjeitä tulevaisuuden -suunnitelmistaan, ja fanit ovat heti tarttuneet yhteen lauseeseen: voisiko tuleva toimia osittain Switchin tapaan? Sonyn mukaan seuraavan sukupolven alusta tavoittelee kokemusta, jota voi käyttää luontevasti myös olohuoneen ulkopuolella.

Sonyn Interactive Entertainment -johtaja Hideaki Nishino kertoi haastattelussa, että yhtiö haluaa päästä eroon ajatuksesta, jossa PlayStation tarkoittaa vain olohuoneen televisiota. Sony on viime vuosina laajentanut tarjontaansa esimerkiksi pelinäyttöihin ja kaiuttimiin, jotta pelaaminen voisi sopia paremmin erilaisiin käyttöympäristöihin. Kun Nishino puhui seuraavan sukupolven alustasta, hän ei maininnut suoraan PS6:ta, mutta totesi Sonyn tavoitteena olevan tarjota saumaton kokemus, joka ei rajoitu yhteen paikkaan. Tämä sai monet pohtimaan, voisiko Sony kehittää oman Switch-tyylisen hybridikonsolin, jossa sama laite toimisi sekä kotona että kannettavana.

Huhuja erillisestä PS6-käsikonsolista on liikkunut jo pitkään, ja yksi mahdollisuus olisi laite, joka yhdistyy televisioon telakan kautta Nintendo Switchin tavoin. Toinen vaihtoehto voisi olla uuden sukupolven -tyylinen laite, joka keskittyisi suoratoistoon ja pilvipelaamiseen. Sony on myös puhunut pilvipelaamisen merkityksestä tulevaisuudessa. Nishinon mukaan PS Portal on saanut vahvan vastaanoton erityisesti Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Japanissa, ja pilvipelaaminen kiinnostaa yhtiötä myös siksi, että se voi vähentää tehokkaan laitteiston tarvetta tilanteessa, jossa komponenttien hinnat ovat nousussa.

Virallisia PS6-tietoja ei vielä ole paljastettu, mutta suunta vaikuttaa selvältä. Sony ei ehkä enää ajattele PlayStationia vain yhtenä laatikkona television alla. Tulevaisuuden PlayStation voi olla kokonainen ekosysteemi, jossa pelaaja vaihtaa sujuvasti olohuoneen, käsilaitteen ja pilven välillä, vähän kuin konsolimaailman sveitsiläinen linkkuveitsi.