Sony haastoi Tencentin oikeuteen – syyttää Horizon-kopiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony haastoi Tencentin oikeuteen – syyttää Horizon-kopiosta

ei katsonut hyvällä kiinalaisjätti Tencentin uutta peliä , ja onkin nyt vienyt asian oikeuteen. Sony väittää, että peli on suora kopio Horizon-pelisarjasta, ja hakee korvauksia sekä pelin julkaisun estämistä.

Kaliforniassa 25. heinäkuuta jätetyssä haasteessa Sony syyttää Tencentin alaisuudessa toimivaa Polaris Quest -studiota tekijänoikeus- ja tavaramerkkirikkomuksista. Yhtiö kuvailee Light of Motiramia orjalliseksi kopioksi Horizonista ja vaatii asiaa käsiteltäväksi valamiehistön edessä.

Sony kertoo, että oli aiemmin lähestynyt sitä Horizon-pelisarjan lisensointitarjouksella, mutta sai kieltävän vastauksen. Pian tämän jälkeen Tencent aloitti oman peliprojektinsa, joka Sonyn mukaan muistuttaa liiankin paljon alkuperäistä, jopa päähenkilö on rip-off Horizonin Aloy-hahmosta.

Sony vaatii jopa 150 000 dollarin (n. 138 000 euron) vahingonkorvauksia jokaisesta Horizon-sarjan pelistä, jota se katsoo rikotun. Lisäksi se haluaa Tencentin toimittavan kaikki markkinointimateriaalit ja pelituotteet, joissa väitetyt loukkaavat elementit esiintyvät, jotta ne voidaan tuhota.

Light of Motiram on edelleen lisättävissä toivelistalle Steamissa, mutta virallista julkaisupäivää ei ole ilmoitettu. Oikeustaistelu voi siis viivästyttää, tai jopa estää sen ilmestymisen kokonaan.

Tapaus herättää jälleen kysymyksiä pelialan immateriaalioikeuksista ja siitä, missä menee inspiraation ja kopioinnin raja.

Merirosvoseikkailu Windrose myi miljoonan alle viikossa Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvoseikkailu Windrose myi miljoonan alle viikossa

on noussut vauhdilla pelimaailman kuumimmaksi hitiksi. Tuore selviytymis- ja rakentelupeli rikkoi miljoonan myydyn kappaleen rajan vain kuudessa päivässä julkaisustaan, eikä vauhti näytä hiipuvan.

Pelin kehittäjä kiitti pelaajia -yhteisöpäivityksessä ja paljasti samalla, että peli on kerännyt jopa 200 000 samanaikaista pelaajaa. Se on kova suoritus genressä, jossa uusia yrittäjiä ilmestyy jatkuvasti ja kilpailu on armotonta.

Windrose yhdistää tutun resurssien keruun ja rakentelun merirosvoteemaan, yhdistelmään, joka ei paperilla kuulosta itsestään selvältä menestykseltä. Käytännössä se kuitenkin toimii ja erityisesti meritaistelut ovat keränneet kehuja yksinkertaisuudestaan ja viihdyttävyydestään. Pelaajat pääsevät ohjaamaan laivaa, ampumaan tykeillä ja paikkaamaan vaurioita ilman turhaa kikkailua.

Täydellinen julkaisu Windrose ei silti ole ollut. Kehittäjät ovat pyytäneet pelaajilta kärsivällisyyttä moninpeliongelmien korjaamisessa. Silti vahva startti osoittaa, että merirosvoelämä kiinnostaa edelleen, ehkä osittain kiitos -klassikon perinnön, joka näkyy yhä genren suosiossa.

Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella

Pelimaailmaan on ilmestynyt uusi tulokas, joka tähtää suoraan indie-pelien ystävien sydämiin. Julkaisija on lanseerannut -tilauspalvelun :lle, ja ideana on yksinkertainen mutta kunnianhimoinen, tarjota pelkästään pienempien studioiden ja yksittäisten kehittäjien pelejä yhdessä paketissa.

Palvelu väittää olevansa ensimmäinen laatuaan, sillä se keskittyy yksinomaan indie-peleihin. Tämä on iso juttu etenkin siksi, että suuremmilla alustoilla, kuten Xbox Game Passissa, pienemmät pelit jäävät usein isojen julkaisujen jalkoihin. Indie Pass yrittää ratkaista tämän ongelman tuomalla pienet helmet suoraan valokeilaan ja samalla helpottamaan pelaajien elämää, kun uusia suosikkeja ei tarvitse metsästää sokkona.

Hintakin pysyy maltillisena. Kuukausitilaus kustantaa noin 6,50 euroa, kun taas vuositilauksen saa noin 52 eurolla, mikä tekee siitä selvästi edullisemman vaihtoehdon pidemmässä juoksussa. Julkaisussa mukana on yli 70 peliä eri genreistä roolipeleistä kauhuun ja rentoihin cozy-kokemuksiin, ja valikoimaa luvataan kasvattaa säännöllisesti.

Kehittäjien näkökulmasta malli on joustava. Indie Pass ei sido tekijöitä yksinoikeuksiin ja tuotot jaetaan sen mukaan, kuinka paljon pelaajat viettävät aikaa kunkin pelin parissa. Toisin sanoen mitä koukuttavampi peli, sitä parempi palkka.

Jos etsit jotain uutta pelattavaa, tarjonnasta löytyy jo valmiiksi muutamia kiinnostavia nimiä, kuten rento maatilasimulaatio , psykologinen kauhupeli sekä strateginen roolipeli . Kaikilla on jo valmiiksi positiivinen vastaanotto Steamissa, joten aivan sokkona ei tarvitse hypätä.

Kannattaa kuitenkin muistaa yksi pieni mutta tärkeä yksityiskohta. Kyseessä on tilauspalvelu, joten pelejä ei omista pysyvästi. Kun tilaus päättyy, myös pääsy pelikirjastoon katoaa. Toisaalta alle seitsemällä eurolla kuussa tämä voi olla monelle varsin houkutteleva tapa testata uusia indie-elämyksiä ilman suurta riskiä.