Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta

Interactive Entertainment on hakenut uutta patenttia, joka voi parantaa merkittävästi sen PSSR-ylösskaalausteknologiaa. Tavoitteena on vähentää raskaan kuormituksen aikana ilmeneviä FPS-pudotuksia ja sisäisen resoluution laskua, eli juuri niitä kompromisseja, jotka pelaajat huomaavat ensimmäisenä.

Patentissa kuvataan ratkaisu, jossa PSSR vaihtaa reaaliaikaisesti eri CNN-tarkkuustasojen välillä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kun ruudunpäivitys alkaa notkahdella, järjestelmä laskee tekoälymallin laskentatarkkuutta kevyemmäksi. Näin suorituskyky pysyy tasaisempana ilman, että pelin resoluutiota tarvitsee tiputtaa tai että ruudunpäivitys romahtaa. Kun kuormitus hellittää, tarkkuus palautuu normaalille tasolle.

Nykyisissä ylösskaalainratkaisuissa mukaan lukien Sonyn oma PSSR, joudutaan kovassa GPU-kuormassa usein turvautumaan näkyviin kompromisseihin. Se voi tarkoittaa dynaamista resoluution laskua tai selvää FPS-dropia, mikä korostuu erityisesti nopeatempoisissa peleissä. Sonyn mukaan reaaliaikainen kvantisointi voisi poistaa tarpeen tällaisille “hätäratkaisuille”.

Mielenkiintoista on, että patentin mukaan suurin osa nykyisistä MFSR-ylösskaalaimista käyttää ennalta koulutettuja, kiinteän tarkkuuden malleja. Sonyn lähestymistapa erottuisi joukosta dynaamisuudellaan. Jos tekniikka päätyy käytäntöön asti, PSSR:stä voi tulla entistä vahvempi kilpailija markkinoilla.

Kyseessä on toistaiseksi vasta patentti, eikä ole takeita siitä, milloin tai päätyykö tämä ratkaisu valmiisiin tuotteisiin. Sony on aiemminkin hakenut patentteja kunnianhimoisista ideoista, joten nyt jää nähtäväksi, onko tämä seuraava askel kohti sulavampaa pelikokemusta vai vain yksi merkintä paperilla.

Sony poisti tuhansia ”AI-slop” -pelejä PlayStation Storesta – Jeesus simulaattori niiden joukossa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony poisti tuhansia ”AI-slop” -pelejä PlayStation Storesta – Jeesus simulaattori niiden joukossa

on aloittanut mittavan siivousoperaation Storessa ja tulokset ovat rajuja, jopa tuhansia pelejä on poistettu alustalta. Yksi puhutuimmista tapauksista on niin sanottu , joka ehti herättää huomiota ennen katoamistaan digikaupasta.

Poistojen taustalla on kasvava ongelma, jota moni kutsuu AI-slopiksi eli nopeasti kyhätyiksi ja heikkolaatuisiksi peleiksi, joita julkaistaan massoittain usein indie-julkaisujen varjolla. Sivusto raportoi ensimmäisenä laajasta puhdistuksesta, jonka kohteeksi joutuivat myös muun muassa ja .

Sony ei ole kommentoinut tarkkoja kriteerejä poistojen taustalla, mutta yhtiön tekniset vaatimukset ovat selvät, jossa pelien tulee toimia moitteettomasti, latautua nopeasti ja täyttää käyttöliittymään, ohjaukseen sekä suorituskykyyn liittyvät standardit. Sen sijaan laadullinen rima erityisesti tekoälyn käytön osalta on edelleen hieman hämärän peitossa.

Ilmiö ei rajoitu vain PlayStationiin. Koko peliala käy parhaillaan keskustelua tekoälyn roolista kehityksessä, ja osa studioista ottaa jo etäisyyttä teknologiaan. Esimerkiksi irtisanoi hiljattain tekoälytiiminsä, ja -pelin yhteisötiimi on luvannut, ettei pelissä tulla näkemään tekoälyn tuottamaa sisältöä lainkaan.

Sony näyttääkin ottaneen tiukan linjan ja PlayStation Storea siivotaan nyt kuukausittain. Heikkolaatuinen massasisältö saa väistyä. Pelaajille tämä voi tarkoittaa vähemmän roskaa selattavaksi, mutta samalla myös kysymyksiä siitä, missä kulkee hyväksyttävän ja poistettavan pelin raja.

Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa

Nintendon uusi konsoli Switch 2 näyttää tehneen heti lähtemättömän vaikutuksen pelimarkkinoihin. Analyysiyhtiö arvioi, että laitteen julkaisu kasvatti kolmannen osapuolen pelien myyntiä peräti 75 prosenttia ja toi noin 930 miljoonan euron lisätulot vain yhdeksässä kuukaudessa.

Erityisen huomionarvoista on, että kasvu ei tullut suuremmista myyntimääristä, vaan korkeammista hinnoista. Pelien kappalemyynti itse asiassa laski hieman, noin 2,5 prosenttia, mutta uusien pelien korkeampi hintataso nosti kokonaisliikevaihtoa reippaasti.

Suurimmat voittajat löytyvät julkaisijoiden joukosta. , ja keräsivät kukin yli 93 miljoonaa euroa tuloja Switch-alustalla. Erityisesti on ollut merkittävä veturi Warner Brosille.

Switch 2:n menestys kertoo myös isommasta muutoksesta pelialalla. Vaikka Sonyn ja Microsoftin konsolit ovat tehokkaita, niiden korkea hinta ja hieman hiipunut käyttäjäkasvu ovat tehneet Nintendon alustasta entistä houkuttelevamman. Julkaisijat näkevät Switch 2:n mahdollisuutena tavoittaa laajempi yleisö helpommin.

Taustalla vaikuttaa myös alkuperäisen Switchin valtava suosio, yli 150 miljoonaa myytyä laitetta. Se luo vahvan pohjan uudelle konsolille ja tekee siitä keskeisen alustan pelijulkaisijoille, jotka etsivät kasvua tilanteessa, jossa kilpailijoiden käyttäjäkunnat eivät kasva entiseen tahtiin.

Kaiken kaikkiaan Switch 2 ei ole pelkästään uusi konsoli, vaan merkittävä voima, joka muokkaa koko pelialan suuntaa ja ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että pelintekijät seuraavat rahaa.