Sony ilmaisi huolensa: ”Microsoft mahdollisesti sabotoi Call of Dutya PlayStation-alustalle” Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ilmaisi huolensa: ”Microsoft mahdollisesti sabotoi Call of Dutya PlayStation-alustalle”

Call of Duty: Warzone

on toimittanut uusia asiakirjoja koskien Microsoftin suunniteltua Activision Blizzardin ostoa ja ilmaissut huolensa Ison-Britannian kilpailu- ja markkinaviranomaiselle -pelin mahdollisesta sabotoinnista PlayStationilla.

Sonyn mainitsemassa mahdollisessa skenaariossa kauhukuvat toteutuisivat niin, että voisi julkaista PlayStationilla Call Of Duty-versioinnin, jonka laatu ja suorituskyky olisivat heikompia Xbox-versioon verraten.

”Microsoft saattaa julkaista Call of Duty -pelistä -version, jossa viat ja virheet tulevat esiin vasta pelin viimeisellä tasolla tai myöhempien päivitysten jälkeen. Vaikka tällaiset virheet havaittaisiinkin nopeasti, korjaukset tulisivat todennäköisesti liian myöhään, jolloin peliyhteisö olisi jo menettänyt luottamuksensa PlayStationiin Call of Duty -pelien pelipaikkana. Kuten Modern Warfare II todistaa, Call of Duty -pelit ostetaan useimmiten vain muutaman ensimmäisen viikon aikana julkaisusta. Jos tiedettäisiin, että pelin suorituskyky PlayStationilla on huonompi kuin Xboxilla, Call of Duty -pelaajat voisivat päättää siirtyä Xboxille pelätessään pelaavansa suosikkipeliään toisen luokan tai vähemmän kilpailukykyisessä pelipaikassa.” Sony selittää asiakirjoissaan

Sony ei suoranaisesti syyttänyt Microsoftia tahallisesta sabotaasin suunnittelusta, mutta yhtiö pelkää, että sen kilpailija voisi strategisesti suistaa Call of Duty -pelin vauhdin raiteiltaan PlayStationilla.

Lähde: VGC

Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027

Xbox 2042

Xboxin seuraavan sukupolven konsoli, työnimeltään , näyttää tähtäävän joulumarkkinoille 2027. Tieto nousi esiin Xboxin toimitusjohtajan Asha Sharma muistiossa, jossa käsiteltiin yhtiön tulevia suunnitelmia ja laitteistomarkkinoita ravistelevaa komponenttikriisiä.

Viime kuukausina pelialalla on spekuloitu, voiko kallistunut elektroniikka siirtää kokonaan seuraavan konsolisukupolven julkaisua. Komponenttien hintojen nousu on jo näkynyt nykyisten laitteiden hinnoissa, ja korotuksia ovat kokeneet muun muassa Series X, , sekä . Tästä huolimatta vaikuttaa pitävän kiinni vuoden 2027 suunnitelmastaan.

Muistion kiinnostavin yksityiskohta liittyy juuri joulusesonkiin 2027, jonka ympärille Microsoftin kerrotaan jo rakentavan laitteistostrategiaansa. Monien tulkinnan mukaan tämä viittaa siihen, että Project Helix on tarkoitus julkaista tuolloin. Samalla Sharma kuitenkin varoitti, että konsolien tallennuskomponenttien hinnat voivat olla vuonna 2027 jopa viisinkertaiset viime syksyyn verrattuna. Se ei lupaa hyvää mahdollisen hintalapun kannalta.

Microsoft julkisti Project Helixin virallisesti aiemmin tänä vuonna. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että laite pystyy pyörittämään sekä Xbox- että -pelejä. Sen sijaan avoimeksi jää vielä, saavatko käyttäjät käyttöönsä myös muita pelialustoja vai pysyykö kaikki Microsoftin omassa ekosysteemissä.

Lisätietoja konsolista odotetaan vielä tämän vuoden aikana. Kesän Xbox-tapahtumassa siitä ei kuultu sanaakaan, mutta marraskuussa vietettävä Xbox-brändin 25-vuotisjuhla tai joulukuinen The Game Awards voisivat tarjota sopivan näyttämön Project Helixin seuraavalle esittelylle. Vuosi 2027 näyttää joka tapauksessa olevan Xboxille poikkeuksellisen tärkeä etappi.

Star Wars: Galactic Racer esittelee kiivaita kilpailusuhteita Summer Game Fest -tapahtumassa Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars: Galactic Racer esittelee kiivaita kilpailusuhteita Summer Game Fest -tapahtumassa

Galaksin nopeimmat kiiturit ovat taas liikkeellä. sai Summer Game Festissä -tapahtumassa uuden trailerin, joka syventää pelin tarinaa, kilpailuasetelmia ja vauhdikkaita podrace-kisoja. Julkaisu on luvassa 6. lokakuuta 2026 :lle, Series X|S:lle ja :lle.

Pelin ytimessä on kiristynyt valtataistelu Galactic Leaguen sisällä. Hallitseva mestari Kestar Bool ei aio luopua kruunustaan helpolla, ja hänen vastaansa asetetaan salaperäinen haastaja Shade. Taustalla pyörii myös koko liigan perustaja Darius Pax, joka yrittää epätoivoisesti korjata järjestelmän, joka näyttää kääntyneen omaa luojaansa vastaan.

Tarinakampanja ei kuitenkaan ole pelkkää suoraa kaahausta, vaan “runs-based” -rakenteinen kokonaisuus, jossa jokainen yritys on vähän erilainen. Pelaaja tekee valintoja eri kilpailujen välillä, ja virheet voivat koitua kalliiksi. Liikaa kolareita ja koko kierros päättyy, jolloin matka alkaa alusta. Pienet edut ja avatut ominaisuudet siirtyvät kuitenkin mukaan seuraaville kierroksille, mikä antaa yrityksille jatkuvaa kehityksen tuntua.

Mukana nähdään myös uusia ympäristöjä, kuten Derven Acos -areena, joka on käytännössä koko galaksin “koetinkivi”. Siellä yhdistyvät kaikki aiemmin nähtyjen ratojen olosuhteet yhdeksi armottomaksi testiksi. Lisäksi pelaajat pääsevät entistä syvemmälle podracingin maailmaan, kun legendaariset kiiturit nähdään nyt myös Mos Espa -radan ulkopuolella ja moninpelimuodoissa.

Pelin kehityksestä vastaavat Fuse Games ja julkaisemisesta Secret Mode yhteistyössä Lucasfilm Ltd. kanssa. Luvassa on siis tuttua -estetiikkaa, mutta selvästi aiempaa kilpailuhenkisempi ja riskipitoisempi tulkinta – jossa jokainen mutka voi olla joko voiton tai romuttuneen haaveen alku.