Sony ilmaisi huolensa: ”Microsoft mahdollisesti sabotoi Call of Dutya PlayStation-alustalle” Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ilmaisi huolensa: ”Microsoft mahdollisesti sabotoi Call of Dutya PlayStation-alustalle”

Call of Duty: Warzone

Sony on toimittanut uusia asiakirjoja koskien Microsoftin suunniteltua Activision Blizzardin ostoa ja ilmaissut huolensa Ison-Britannian kilpailu- ja markkinaviranomaiselle Call of Duty -pelin mahdollisesta sabotoinnista PlayStationilla.

Sonyn mainitsemassa mahdollisessa skenaariossa kauhukuvat toteutuisivat niin, että Microsoft voisi julkaista PlayStationilla Call Of Duty-versioinnin, jonka laatu ja suorituskyky olisivat heikompia Xbox-versioon verraten.

”Microsoft saattaa julkaista Call of Duty -pelistä PlayStation-version, jossa viat ja virheet tulevat esiin vasta pelin viimeisellä tasolla tai myöhempien päivitysten jälkeen. Vaikka tällaiset virheet havaittaisiinkin nopeasti, korjaukset tulisivat todennäköisesti liian myöhään, jolloin peliyhteisö olisi jo menettänyt luottamuksensa PlayStationiin Call of Duty -pelien pelipaikkana. Kuten Modern Warfare II todistaa, Call of Duty -pelit ostetaan useimmiten vain muutaman ensimmäisen viikon aikana julkaisusta. Jos tiedettäisiin, että pelin suorituskyky PlayStationilla on huonompi kuin Xboxilla, Call of Duty -pelaajat voisivat päättää siirtyä Xboxille pelätessään pelaavansa suosikkipeliään toisen luokan tai vähemmän kilpailukykyisessä pelipaikassa.” Sony selittää asiakirjoissaan

Sony ei suoranaisesti syyttänyt Microsoftia tahallisesta sabotaasin suunnittelusta, mutta yhtiö pelkää, että sen kilpailija voisi strategisesti suistaa Call of Duty -pelin vauhdin raiteiltaan PlayStationilla.

Lähde: VGC

Battlefield 6 -päivitys suututti pelaajat – “muutokset” jäivät lähes näkymättömiksi Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -päivitys suututti pelaajat – “muutokset” jäivät lähes näkymättömiksi

Battlefield 6 -yhteisö ei ole vakuuttunut EA:n ja Battlefield Studiosin uusimmasta päivityksestä. Uusi patch 1.1.3.6 lupasi korjata kaksi paljon kritisoitua kosmeettista esinettä, mutta pelaajien reaktio on ollut lähinnä: Missä ne muutokset ovat? Monen mielestä erot ovat niin pieniä, että ne hädin tuskin näkyvät.

Eniten huomiota on saanut Objective Ace -skini, jota syytettiin aiemmin Call of Duty: Ghosts -logon kopioimisesta. Uudessa versiossa on hieman sirompi ulkoasu ja uusia yksityiskohtia, mutta fanien odottamaa kunnollista uudistusta ei tullut. Pelaajien kommenteissa toistuu ajatus, että vahinko on jo tapahtunut ja luottamus horjuu.

Vasemmalla vanha Objective Ace Battlefield 6 skin ja oikealla päivitetty versio,

Toinen kohu liittyy Winter Warning -tarraan, jonka epäiltiin olevan tekoälyn luomaa. Päivitys ei muuttanut sitä käytännössä lainkaan, mikä sai pelaajat epäilemään koko korjauslupausta. Kehittäjät kuitenkin myönsivät, että aikataulu oli väärä ja tarra korjataan vasta Season 2:n yhteydessä 17. helmikuuta.

Battlefield 6 julkaistiin lokakuussa 2025 vahvalla startilla, mutta viime viikot ovat olleet kivikkoisia. Sisältöpäivitykset, viivästykset ja nyt tämä kosmeettinen farssi ovat kiristäneet ilmapiiriä. Season 2 tuo uuden kartan ja lisää sisältöä, mutta on selvää, että pelaajien kärsivällisyys ei ole loputon ja luottamus ei korjaannu yhtä pienillä muutoksilla kuin nämä skinit.

Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun

PlayStation Plus

PlayStation Plus -jäsenet saavat helmikuussa neljä uutta peliä pelattavaksi 3. helmikuuta alkaen aina maaliskuun 2. päivään asti. Valikoima on monipuolinen ja sisältää nyrkkeilyä, selviytymistä, scifiä ja lentokoneiden hurjaa lentelyä.

Undisputed vie pelaajan nyrkkeilykehään PS5:llä. Tässä realistisessa nyrkkeilysimulaattorissa voi rakentaa oman hahmon, säätää tyylin ja ominaisuudet 70+ lisensoidulla nyrkkeilijällä ja nousta amatööristä maailmanmestaruuteen Career Modessa. Kehässä riittää jännitystä ja kolhuja!

Subnautica: Below Zero sukeltaa arktisen planeetan kylmiin vesiin PS5:llä ja PS4:llä. Pelaajan tehtävä on selviytyä, tutkia ja rakentaa, kun hän yrittää selvittää, mitä tapahtui hänen siskolleen. Vaarallisia otuksia ja jäätäviä yllätyksiä riittää, joten tarkkaavaisuus on pakollista.

Ultros yhdistää tieteisfiktiota, omaperäistä taidetta ja rauhoittavaa puutarhanhoitoa. Lähitaistelu avaruusolioita vastaan yhdistyy kasvien hoitoon ja uusien reittien avaamiseen tarinan eri vaiheissa. PS4 ja PS5 saavat nauttia tästä eklektisestä kokemuksesta.

Ace Combat 7: Skies Unknown antaa PS4-pelaajille mahdollisuuden hypätä lentokoneen ohjaimiin ja taistella taivaalla henkeäsalpaavissa dogfight-taisteluissa. Valitse moderni tai futuristinen hävittäjä ja koe adrenaliinia täynnä oleva lentoseikkailu, jossa taito ratkaisee.

Helmikuu tarjoaa siis PlayStation Plus -jäsenille monipuolisen paketin niin nyrkkeilyn, seikkailun, scifin kuin lentopelien ystäville kotisohvalta.