Sony ilmaisi huolensa: ”Microsoft mahdollisesti sabotoi Call of Dutya PlayStation-alustalle” Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ilmaisi huolensa: ”Microsoft mahdollisesti sabotoi Call of Dutya PlayStation-alustalle”

Call of Duty: Warzone

Sony on toimittanut uusia asiakirjoja koskien Microsoftin suunniteltua Activision Blizzardin ostoa ja ilmaissut huolensa Ison-Britannian kilpailu- ja markkinaviranomaiselle Call of Duty -pelin mahdollisesta sabotoinnista PlayStationilla.

Sonyn mainitsemassa mahdollisessa skenaariossa kauhukuvat toteutuisivat niin, että Microsoft voisi julkaista PlayStationilla Call Of Duty-versioinnin, jonka laatu ja suorituskyky olisivat heikompia Xbox-versioon verraten.

”Microsoft saattaa julkaista Call of Duty -pelistä PlayStation-version, jossa viat ja virheet tulevat esiin vasta pelin viimeisellä tasolla tai myöhempien päivitysten jälkeen. Vaikka tällaiset virheet havaittaisiinkin nopeasti, korjaukset tulisivat todennäköisesti liian myöhään, jolloin peliyhteisö olisi jo menettänyt luottamuksensa PlayStationiin Call of Duty -pelien pelipaikkana. Kuten Modern Warfare II todistaa, Call of Duty -pelit ostetaan useimmiten vain muutaman ensimmäisen viikon aikana julkaisusta. Jos tiedettäisiin, että pelin suorituskyky PlayStationilla on huonompi kuin Xboxilla, Call of Duty -pelaajat voisivat päättää siirtyä Xboxille pelätessään pelaavansa suosikkipeliään toisen luokan tai vähemmän kilpailukykyisessä pelipaikassa.” Sony selittää asiakirjoissaan

Sony ei suoranaisesti syyttänyt Microsoftia tahallisesta sabotaasin suunnittelusta, mutta yhtiö pelkää, että sen kilpailija voisi strategisesti suistaa Call of Duty -pelin vauhdin raiteiltaan PlayStationilla.

Lähde: VGC

Microsoft-pomo antoi kovan varoituksen tekoälyn energiankulutuksesta Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft-pomo antoi kovan varoituksen tekoälyn energiankulutuksesta

Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella antoi Davosissa selkeän viestin tekoälyalalle, jos tekoäly ei paranna ihmisten arkea, sen oikeutus valtavaan sähkönkulutukseen murenee nopeasti. Nadellan mukaan yhteiskunta ei hyväksy sitä, että niukkaa energiaa poltetaan “tokeneihin”, ellei vastineeksi synny parempaa terveydenhuoltoa, koulutusta, tehokkaampaa julkista sektoria ja kilpailukykyisempiä yrityksiä.

Nadellan ydinajatus on yksinkertainen, mutta painava. Tekoälyä ei pidä kehittää vain siksi, että se on teknisesti mahdollista, vaan siksi, että se muuttaa ihmisten ja yhteisöjen lopputuloksia parempaan suuntaan. Muuten koko ala menettää niin sanotun sosiaalisen toimiluvan, eli kansalaisten hiljaisen hyväksynnän.

Ratkaisuksi Nadella peräänkuuluttaa sekä infrastruktuuria että käyttöä. Ensin tarvitaan massiivinen energia- ja laskentaverkko, mutta sen jälkeen vastuu siirtyy yrityksille ja työntekijöille. Tekoälyä pitäisi alkaa käyttää arjessa, ei vain puhua siitä. Nadella kuvaa tekoälyä kognitiiviseksi vahvistimeksi, joka tekee ihmisestä tehokkaamman, vähän kuin Excel aikoinaan. Kuulostaa arkiselta, mutta vaikutus voi olla suuri.

Konkreettisena esimerkkinä Nadella nostaa terveydenhuollon. Jos tekoäly hoitaa lääkärin puolesta litteroinnin, potilastietojen kirjaamisen ja laskutuskoodit, lääkäri voi keskittyä siihen olennaiseen, eli potilaaseen. Tämä on hänen mukaansa juuri sellaista hyötyä, jonka ihmiset ymmärtävät ja hyväksyvät.

Skeptikoita ei silti puutu. Moni huomauttaa, että suuri osa tekoälyn nykykäytöstä pyörii yhä tekstien tiivistämisen ja puheen puhtaaksikirjoituksen ympärillä, eikä mullista maailmaa. Nadella ei tästä hätkähdä. Hänen mukaansa tekoäly ei ole kupla, jos se onnistuu oikeasti parantamaan tuottavuutta ja tuomaan kasvua laajasti, ei vain teknologiayhtiöiden PowerPoint-kalvoille.

Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman: World of Assassinationsaa viimein cross-progressionin

IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.

Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.

Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.

Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.

Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.