Sony ilmoitti PlayStation Plus -kuukausipelit lokakuulle 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ilmoitti PlayStation Plus -kuukausipelit lokakuulle 2024

on ilmoittanut Plus -kuukausipelit lokakuulle 2024 tänään järjestetyssä State of Play -lähetyksessä, jotka ovat saatavilla 1. lokakuuta – 4. marraskuuta 2024 asti.

Sarjan suurin lisäys on PS4:lle ja :lle, ja seuraavaksi on viime vuoden -remake PS5:lle.

Lopuksi PS Plus -käyttäjät pääsevät käsiksi Doki Doki Literature Club -peliin PS5:llä ja PS4:llä, peliin, jolla on söötti ulkokuori mutta hyvin pahaenteinen lähtökohta. Doki Doki Literature Club julkaistiin PC:llä vuonna 2017 ja on nopeasti muodostunut rakastetuksi indie-helmeksi, josta tuli yksi myydyimmistä indie-peleistä Switchillä vuonna 2021, kun se julkaistiin järjestelmässä uuden sisällön mukana.

Samassa esityksen osiossa PlayStation ilmoitti, että sekä että Dino Crisis liittyvät pian PlayStationin Classics Catalog -palveluun PS Plus Premium -tilaajille.

Ja lopuksi, The Last of Us päivän 26. syyskuuta juhlistamiseksi ja PlayStation tuovat -pelin PS Plus -pelikatalogiin PS Plus Premium- ja Extra-jäsenille.

Syyskuun lähestyessä loppua on enää muutamia päiviä jäljellä, jotta voit noutaa syyskuun kuukausipelit, joihin kuuluvat Harry Potter Quidditch Champions, ja .

GTA 6 traileri sai kansalaiset epäilemään – onko se oikeasti taltioitu tavallisella PS5:llä? Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 traileri sai kansalaiset epäilemään – onko se oikeasti taltioitu tavallisella PS5:llä?

Games on vahvistanut huhut vääriksi: GTA 6:n toinen traileri on oikeasti kuvattu tavallisella 5:llä, ei tehokkaammalla Pro:lla tai huippuluokan :llä. Tämä paljastus tuli vastauksena epäilyksiin, joiden mukaan traileri olisi liian hienoa ollakseen totta.

Rockstar kertoi sosiaalisessa mediassa, että traileri koostuu täysin pelin sisäisestä materiaalista – puolet pelattavuudesta ja puolet välinäytöksistä. Tämä tarkoittaa, että huikeat visuaalit, joita fanit ovat kehuneet, eivät ole huijausta tai jälkikäsittelyä, vaan oikeasti PS5:llä saavutettua laatua.

Traileri on saanut yhteisön pohtimaan, mitkä kohtaukset ovat varsinaista pelaamista. Erityisesti on spekuloitu kohtauksesta, jossa päähenkilö Jason astuu asuntoonsa – onko se hetki, jossa pelattavuus alkaa?

Kun GTA 6 julkaistaan 26. toukokuuta 2026, PS5-konsoli on jo yli viisi vuotta vanha. Silti Rockstar näyttää, että se pystyy edelleen venyttämään konsolin rajoja ja tarjoamaan uuden sukupolven pelikokemuksen – vanhalla raudalla.

Entinen PlayStation-pomo: ”Pelastin osittain Gran Turismon epäonnistumiselta” Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen PlayStation-pomo: ”Pelastin osittain Gran Turismon epäonnistumiselta”

PlayStationin entinen johtaja Shuhei Yoshida paljasti PlayStationInside-haastattelussa uskovansa pelastaneensa alkuperäisen -pelin osittaiselta epäonnistumiselta – ehdottamalla, että pelin realistista ajotuntumaa kevennettäisiin.

Vuonna 1997 julkaistu Gran Turismo oli vielä kehitysvaiheessa, kun Yoshida pääsi testaamaan varhaista versiota. Pelin luoja Kazunori Yamauchi halusi tehdä siitä mahdollisimman realistisen ajosimulaattorin, mutta Yoshidan mukaan peli oli aluksi ”liian vaikea”.

Yoshida ehdotti ohjattavuuden helpottamista, mutta Yamauchi halusi varmistaa asian pelaajatestillä. Testissä noin 30 osallistujaa kokeili peliä – ja kaikki ajoivat ulos ensimmäisessä mutkassa. Tulos sai Yamauchin myöntämään, että realismia oli liikaa, ja hän muokkasi pelin ajomekaniikkaa saavutettavammaksi.

Gran Turismo julkaistiin myöhemmin 1:lle ja nousi kriitikoiden ylistämäksi hitiksi.

Haluan uskoa, että pelastin pelin kohtalon osittain – ja olin pieni osa sen menestystä. – Yoshida kertoo leikillisesti.