Sony ilmoitti PlayStation Plus -kuukausipelit lokakuulle 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ilmoitti PlayStation Plus -kuukausipelit lokakuulle 2024

Sony on ilmoittanut PlayStation Plus -kuukausipelit lokakuulle 2024 tänään järjestetyssä State of Play -lähetyksessä, jotka ovat saatavilla 1. lokakuuta – 4. marraskuuta 2024 asti.

Sarjan suurin lisäys on WWE 2K24 PS4:lle ja PS5:lle, ja seuraavaksi on viime vuoden Dead Space -remake PS5:lle.

Lopuksi PS Plus -käyttäjät pääsevät käsiksi Doki Doki Literature Club -peliin PS5:llä ja PS4:llä, peliin, jolla on söötti ulkokuori mutta hyvin pahaenteinen lähtökohta. Doki Doki Literature Club julkaistiin PC:llä vuonna 2017 ja on nopeasti muodostunut rakastetuksi indie-helmeksi, josta tuli yksi myydyimmistä indie-peleistä Switchillä vuonna 2021, kun se julkaistiin järjestelmässä uuden sisällön mukana.

Samassa esityksen osiossa PlayStation ilmoitti, että sekä Blood Omen: Legacy of Kain että Dino Crisis liittyvät pian PlayStationin Classics Catalog -palveluun PS Plus Premium -tilaajille.

Ja lopuksi, The Last of Us päivän 26. syyskuuta juhlistamiseksi Naughty Dog ja PlayStation tuovat The Last of Us Part 1 -pelin PS Plus -pelikatalogiin PS Plus Premium- ja Extra-jäsenille.

Syyskuun lähestyessä loppua on enää muutamia päiviä jäljellä, jotta voit noutaa syyskuun kuukausipelit, joihin kuuluvat Harry Potter Quidditch Champions, MLB The Show 24 ja Little Nightmares 2.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.

Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle

Grand Theft Auto VI

Pelikansa kuiskii jälleen, ja tällä kertaa puheenaiheena on Grand Theft Auto 6:n mahdollinen saapuminen Nintendo Switch 2:lle. Rockstar Games on toistaiseksi luvannut pelin julkaistavan marraskuussa 2026 vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta kaksi tunnettua alan vuotajaa väittävät studion testaavan pelin suorituskykyä myös Nintendon tulevalla konsolilla.

Tietojen mukaan Rockstarin Switch 2 -testit eivät liity GTA 6:n julkaisuviiveeseen, eikä mahdollinen Switch-versio ilmestyisi samaan aikaan muiden alustojen kanssa. Toisin sanoen, vaikka ovi ei ole kiinni, se ei ole myöskään kovin leveästi auki. Vuotajat muistuttavatkin, että testit eivät automaattisesti tarkoita toteutuvaa porttausta.

Switch 2 -konsoli on kuitenkin merkittävä tekninen harppaus. Laitteen kerrotaan kykenevän 4K-resoluutioon ja 60 FPS -suorituskykyyn telakkatilassa sekä hyödyntävän Nvidian DLSS-teknologiaa. Se on taso, joka mahdollistaisi GTA 6:n kaltaisten graafisten jättiläisten tuomisen kannettavalle alustalle, ainakin teoriassa.

Tällä hetkellä Rockstarin ainoa varma panostus Switch 2:een on Red Dead Redemptionin uusi versio, jota kehitetään yhteistyössä Double Elevenin ja Cast Iron Gamesin kanssa. GTA 6:n kohtalo jää toistaiseksi ilmaan, mutta kuten aina näissä huhumyllyissä, fanien kannattaa pitää odotukset realistisina, vaikka toivo elääkin.