Sony ja Playstation loistavat poissaolollaan E3 2020 -messuilla Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ja Playstation loistavat poissaolollaan E3 2020 -messuilla

Playstation

Sony aikoo jättää myös tämän vuoden E3 messut väliin. Yritystä loisti poissaolollaan messuilta ensimmäistä kertaa viime vuonna. E3 messut järjestetään tänä vuonna kesäkuun 9 – 11. päivä Los Angelesissa.

E3 messujen sijaan yritys aikoo osallistua satoihin kuluttajatapahtumiin ympäri maailman. Yrityksellä on useita uusia julkaisuja tulossa Playstation 4 -konsolille sekä seuraavan sukupolven Playstation 5 -konsolin lanseeraus.

Xboxin Phil Spencer on varmistanut Twitterissä, että Xbox tullaan näkemään E3 2020 -messuilla.

Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta Kommentit pois päältä artikkelissa Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta

Rock Band 4 täyttää 5. lokakuuta 2025, pyöreät kymmenen vuotta, mutta juhlan sijaan fanit saavat karvaan yllätyksen. Peli poistuu PlayStationin ja Xboxin digikaupoista, kun sen alkuperäisten kappaleiden lisenssit päättyvät.

Epic Gamesin tuottaja Kyle Wynn kertoo, että kaikki, jotka ovat jo ostaneet Rock Band 4:n ja sen lisäsisällöt (DLC), voivat edelleen käyttää peliä ja ladata sen uudelleen yhteensopiville laitteille. Toisin sanoen, digikaupoista katoaa uusi ostomahdollisuus, mutta jo hankittu sisältö pysyy tallessa.

Rock Band 4 on ollut viimeisen vuosikymmenen aikana rytmipelien kuningas, tarjoten esimerkiksi Nine Inch Nailsin ja Hoobastankin kappaleita. Nyt fanit ryntäävät viime hetkellä ostamaan DLC:tä, ennen kuin mahdollisuus katoaa, jotta voi edelleen soittaa muovikitaralla kaikkien suosikkibiisien tahtiin.

Uutinen on aiheuttanut fanien keskuudessa tunteita. Redditissä eräs pelaaja kuvaili poistumista jopa “rikokseksi pelihistoriaa vastaan”. Kymmenen vuoden klassikko saa siis digitaalisessa muodossa arvoisensa jäähyväiset, ainakin kaupoista katsottuna.

Bluey tanssii Just Dance 2026:ssa – koko perhe mukaan iloiseen menoon Kommentit pois päältä artikkelissa Bluey tanssii Just Dance 2026:ssa – koko perhe mukaan iloiseen menoon

Ubisoft on julkistanut uuden, koko perheelle suunnatun yhteistyön: Just Dance 2026 Edition saa oman Bluey”Tuuri” -pelikokemuksen, jossa pelaajat pääsevät tanssimaan yhdessä rakastetun sinisen australiankarjakoiran ja hänen perheensä kanssa.

Bluey on Australiassa syntynyt ja Suomessa nimellä Tuuri tunnettu animaatiosarja, joka on noussut valtavaan suosioon lasten ja vanhempien keskuudessa. Nyt sarjan hahmot ja tutut miljööt tuodaan osaksi Just Dancea, jossa koreografiat seuraavat Blueyn ja kumppaneiden hassutteluja. Tavoitteena on tehdä tanssimisesta hauskaa ja helposti lähestyttävää kaikenikäisille pelaajille.

Just Dance 2026 sisältää 40 uutta kappaletta sekä kaksi uutta pelitilaa. Party Mode muuttaa tanssimisen joukkuekisaksi yllättävillä käänteillä, kun taas Camera Controller Mode hyödyntää älypuhelimen kameraa koko kehon seurantaan ilman, että laitetta tarvitsee pitää kädessä. Mukana ovat myös sarjan klassikkotilat Workout Mode ja Challenge Mode.

Pelisarja on houkutellut jo yli 135 miljoonaa pelaajaa liikkumaan hittien tahtiin, ja nyt Bluey-yhteistyö tuo mukaan lisää iloa erityisesti nuoremmille faneille. Just Dance 2026 Edition julkaistaan 14. lokakuuta 2025 Nintendo Switchille, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle. Ikärajaksi on määritelty PEGI 3, eli koko perhe voi hypätä tanssilattialle.