Sony ja Playstation loistavat poissaolollaan E3 2020 -messuilla Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ja Playstation loistavat poissaolollaan E3 2020 -messuilla

Playstation

Sony aikoo jättää myös tämän vuoden messut väliin. Yritystä loisti poissaolollaan messuilta ensimmäistä kertaa viime vuonna. E3 messut järjestetään tänä vuonna kesäkuun 9 – 11. päivä Los Angelesissa.

E3 messujen sijaan yritys aikoo osallistua satoihin kuluttajatapahtumiin ympäri maailman. Yrityksellä on useita uusia julkaisuja tulossa 4 -konsolille sekä seuraavan sukupolven -konsolin lanseeraus.

Xboxin Phil Spencer on varmistanut Twitterissä, että tullaan näkemään E3 2020 -messuilla.

Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa Kommentit pois päältä artikkelissa Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa

8: Wings of Theve on lähtenyt lentoon vauhdilla. Bandai Namcon lentotaistelupeli on myynyt maailmanlaajuisesti yli miljoona kappaletta hieman yli viikossa julkaisunsa jälkeen. Samalla siitä tuli koko Ace Combat -sarjan nopeimmin myynyt osa.

Menestys näkyy myös arvosteluissa. Metacritic-palvelussa peli on saavuttanut 87 pisteen keskiarvon, mikä nostaa sen sarjan toiseksi parhaiten arvioiduksi osaksi. Edelle jää ainoastaan vuonna 2001 julkaistu .

Sarjan vetovoima ei kehitysjohtaja Kazutoki Konon mukaan perustu pelkästään ilmataisteluihin. Hän kertoi aiemmin VGC-sivustolle, että Ace Combatin vahvuuksia ovat kolmen vuosikymmenen aikana karttunut kokemus tarinankerronnasta sekä laaja valikoima lentokoneita. Monissa muissa lentotaistelupeleissä keskitytään lähinnä ilmataisteluihin, mutta Ace Combat pyrkii tarjoamaan pelaajalle sankarillisen matkan, jonka aikana tämä kasvaa haastavien tehtävien kautta todelliseksi ässäpilotiksi.

Vuonna 1995 alkanut pelisarja on siis onnistunut löytämään yleisönsä myös uusimman osansa kohdalla. Yli miljoonan kappaleen myynti näin nopeasti on vahva alku, ja jos vastaanotto jatkuu yhtä hyvänä, voi nousta sarjan tähän asti menestyneimpien osien joukkoon myös kokonaismyynnissä.

Peli on saatavilla , ja Series X|S -konsoleille.

Nintendo lupaa kuunnella keräilijöitä eikä aio luopua fyysisistä peleistä Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo lupaa kuunnella keräilijöitä eikä aio luopua fyysisistä peleistä

Pelien keräilijöille ja fyysisiä pelikopioita suosiville kuuluu vaihteeksi hyviä uutisia. ei aio ainakaan tällä hetkellä luopua fyysisistä peleistä, vaikka peliala näyttää kulkevan yhä vahvemmin digitaalisten julkaisujen suuntaan.

Nintendon Latinalaisen Amerikan varatoimitusjohtaja ja pääjohtaja Bill van Zyll kommentoi yhtiön linjausta -kanava Coelho no Japão -haastattelussa. Hänen mukaansa Nintendo seuraa tarkasti kuluttajien mieltymyksiä ja tekee ratkaisujaan niiden perusteella. Yhtiö tiedostaa myös, kuinka paljon pelaajat arvostavat fyysisiä peliversioita.

Van Zyll nosti esiin myös hiljattain julkaistun -konsolin, joka tukee sekä fyysisiä että digitaalisia pelejä. Hän vahvisti suoraan, ettei Nintendolla ole suunnitelmia hylätä fyysisiä pelijulkaisuja. Tämä on tervetullut viesti aikana, jolloin muiden pelialan jättien ratkaisut ovat herättäneet huolta pelien säilyvyydestä ja omistamisesta.

Fyysisten pelien asema on puhuttanut viime aikoina erityisesti Sonyn ja Rockstar Gamesin päätösten vuoksi. Rockstarin odotettu on tiettävästi tulossa fyysisenä julkaisuna, jossa pakkauksen mukana toimitetaan vain latauskoodi varsinaisen levyn sijaan. puolestaan on ilmoittanut suunnitelmistaan lopettaa uusien -pelien levytuotanto vuonna 2028.

Nintendon linjaus ei tietenkään takaa, että fyysiset pelit säilyvät valikoimassa ikuisesti. Toistaiseksi yhtiön toiminta antaa kuitenkin aihetta optimismiin ja lähes kaikki sen omat Switch 2 -pelit ovat ilmestyneet perinteisinä fyysisinä julkaisuina niin sanottujen Game Key Card -korttien sijaan. Näissä korteissa ei ole itse peliä, vaan ne toimivat käytännössä latauksen käynnistävinä avaimina. Fyysisiä pelejä suosiville tämä merkitsee sitä, että pelikokoelman voi edelleen rakentaa myös hyllyyn, eikä kaikkea tarvitse jättää digitaalisen kauppapaikan varaan.