Sony julkaisee uudet PSVR 2 -virtuaalilasit ensi vuoden alussa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkaisee uudet PSVR 2 -virtuaalilasit ensi vuoden alussa

PSVR 2

on julkaisemassa uuden sukupolven PSVR 2 -virtuaalilasit ensi vuoden alussa. Yhtiö paljasti asian PlayStation Instagram -tilillään.

Uusissa laseissa on OLED-näytöt joissa kummallekkin silmälle on 2000×2040 pikselin resoluutio. Päivitysnopeutena on 90 ja 120 Hz. Näkökenttä on puolestaan 110 astetta.

Liikkeentunnistimia laseissa on yhteensä kuusi, joista kolme on gyroskooppeja ja kolme kiihtyvyysmittareita. Läheisyysanturi toimii infrapunalla. Laite kommunikoi PS5:n kanssa USB-C -kaapelin välityksellä. Laseissa on myös värinä sekä sisäänrakennettu mikrofoni. ohjaimet puolestaan kulkevat nimellä Sense.

Alustalle on tulossa myös täysin uusi Horizon -pelisarjaan sijoittuva peli . Sen kehittäjänä toimivat sekä , joka on aiemmin tehnyt mm. -pelin.

PSVR2 -lasit ilmestyvät vuoden 2023 alussa.

Sony nostaa jälleen PS5:n hintoja – myös Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony nostaa jälleen PS5:n hintoja – myös Euroopassa

on ilmoittanut uusista hinnankorotuksista PlayStation 5 -konsoleille Euroopassa, Australiassa ja Uudessa-Seelannissa. Tämä on jo toinen hinnannousu kolmen vuoden sisällä. Syynä ovat yhtiön mukaan haastava taloustilanne, korkea inflaatio ja valuuttakurssien vaihtelut.

Huhtikuun 14. päivästä alkaen PS5 Digital Edition maksaa Euroopassa 500 euroa ja Isossa-Britanniassa 430 puntaa. Australiassa perusmallin hinta nousee 830 dollariin ja Uudessa-Seelannissa 950 dollariin. Digitaaliset versiot kallistuvat vieläkin enemmän: jopa 150 Australian dollaria ja 210 Uuden-Seelannin dollaria verrattuna julkaisuhintoihin.

Sen sijaan -mallin hinta ei muutu. Myös PS5:n erillinen levyasema halpenee – esimerkiksi Euroopassa sen hinta laskee 80 euroon.

Sony vahvisti hinnankorotukset PlayStation Blogissa.

PlayStation Plus:n huhtikuun pelitarjonta paljastettu – mukana Hogwarts Legacy ja Battlefield 1 Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation Plus:n huhtikuun pelitarjonta paljastettu – mukana Hogwarts Legacy ja Battlefield 1

PlayStation Plus

on vahvistanut huhtikuun 2025 Game Catalogin uutuuspelit, ja lista tarjoaa paljon kiinnostavaa sekä uusille että vanhoille peliharrastajille. Suurimpiin nimiin kuuluvat Hogwarts Legacy, Battlefield 1 ja kriitikoiden ylistämä Blue Prince.

PlayStation Plus Extra- ja Premium-jäsenet saavat yhteensä kuusi uutta peliä, joista kaksi julkaistaan suoraan palvelussa niiden ilmestymispäivänä: Blue Prince 10. huhtikuuta ja Lost Records: Bloom & Rage Tape 2 15. huhtikuuta.

Premium-jäsenille on luvassa myös kaksi klassikkopeliä: Alone in the Dark 2 ja War of the Monsters.

Tässä koko huhtikuun lista:

PlayStation Plus Extra & Premium (saatavilla 10. huhtikuuta alkaen):

  • Hogwarts Legacy (PS4, PS5)
  • Blue Prince (PS5)
  • Lost Records: Bloom & Rage Tape 2 (PS5, julkaisu 15. huhtikuuta)
  • EA Sports PGA Tour (PS5)
  • Battlefield 1 (PS4)
  • PlateUp! (PS4, PS5)

Vain Premium-jäsenille:

  • Alone in the Dark 2 (PS4, PS5)
  • War of the Monsters (PS4, PS5)