Sony julkisti PlayStation 30-vuotisjuhlamalliston mennyttä kunnioittaen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkisti PlayStation 30-vuotisjuhlamalliston mennyttä kunnioittaen

Sonyn -brändi juhlistaa tänä vuonna 30-vuotista taivaltaan. Tämän merkkipaalun kunniaksi yritys julkaisee rajoitetun erän PlayStation 30-vuotisjuhlamalliston, joka yhdistää PlayStationin menneisyyden ja nykyisyyden.

Uusi mallisto on kunnianosoitus 30 upealle pelivuoden matkalle, joka on ollut mahdollista PlayStation-fanien ja lahjakkaiden pelinkehittäjien intohimon ja tuen ansiosta. Rajoitettu erä muistuttaa ulkoasultaan alkuperäistä PlayStation-konsolia, joka julkaistiin 3. joulukuuta 1994. Nyt tämä klassinen muotoilu tuodaan osaksi uusinta PS5-laitteistoa.

PlayStation 30-vuotisjuhlamallisto tulee myyntiin rajoitetussa erässä ja sisältää seuraavia tuotteita:

  • Pro -konsoli – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erän paketti sisältää rajoitetun erän PS5 Pro -konsolin 2 TB SSD-levyllä, Wi-Fi 7:llä (tuetuilla alueilla) sekä väriltään siihen sopivat rajoitetun erän lisävarusteet: DualSense-ohjain, DualSense Edge -ohjain, DualSense-lataustelakka ja levyaseman suojakotelo (levyasema myydään erikseen). Pakettiin sisältyy myös pystyasentoteline ja erityisiä keräilyesineitä:
    • Alkuperäisen PlayStation-ohjaimen tyyliä mukaileva johdon liitin
    • Neljä PlayStation-symbolien muotoista kaapelipantaa
    • PlayStation-tarra
    • Rajoitetun erän PlayStation-juliste (30 mahdollista designia)
    • PlayStation-paperiklipsi
  • PlayStation 5 Digital Edition – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erän paketti sisältää rajoitetun erän PS5 Digital Edition -konsolin 1 TB SSD-levyllä sekä väriltään siihen sopivan rajoitetun erän DualSense-ohjaimen ja levyaseman suojakotelon (levyasema myydään erikseen). Pakettiin sisältyy myös pystyasentoteline ja erityisiä keräilyesineitä:
    • Alkuperäisen PlayStation-ohjaimen tyyliä mukaileva johdon liitin
    • Neljä PlayStation-symbolien muotoista kaapelipantaa
    • PlayStation-tarra
    • Rajoitetun erän PlayStation-juliste (30 mahdollista designia)
    • PlayStation-paperiklipsi
  • PlayStation Portal -etätoistolaite – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erä (erillinen tuote)
  • DualSense Edge -ohjain – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erä (erillinen tuote)
  • DualSense-ohjain – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erä (erillinen tuote)

PlayStation 30-vuotisjuhlamallisto julkaistaan 21. marraskuuta. PlayStation 5 Pro -konsolin 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettua erää on saatavilla vain 12 300 kappaletta maailmanlaajuisesti. Konsoliin on kaiverrettu rajoitetun erän numero, joka viittaa ensimmäisen PlayStation-konsolin julkaisupäivään.

Tiedotteessa kerrotaan myös PlayStationin kehityksestä vuosien varrella. Ensimmäisessä PlayStationissa oli noin 300 000 pikseliä, kun nykyisissä PS5-konsoleissa on yli 8 miljoonaa pikseliä mahdollistaen 4K-tarkkuuden. Äänentoisto on kehittynyt stereosta surround-ääneen ja nykyään käytössä on 3D-ääni. Myös peliohjain on muuttunut yksinkertaisista painikkeista analogiseen ohjaussauvaan ja värinään.

Ennakkotilaukset

Alueilla, joissa direct.playstation.com on saatavilla, PlayStation Network -tilin omaavat pelaajat voivat ennakkotilata seuraavat juhlamalliston tuotteet yksinomaan PlayStationilta alkaen 26. syyskuuta. Alueilla, joissa direct.playstation.com ei ole saatavilla, ennakkotilaukset alkavat 26. syyskuuta valtuutetuilta jälleenmyyjiltä.

  • PlayStation 5 Pro -konsoli – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erän paketti
  • PlayStation Portal -etätoistolaite – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erä (erillinen tuote)
  • DualSense Edge -ohjain – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erä (erillinen tuote)

*Alueilla, joissa direct.playstation.com on saatavilla, PlayStation Network -tilin omaavat pelaajat voivat ennakkotilata seuraavat PlayStation 30-vuotisjuhlamalliston tuotteet suoraan PlayStationilta alkaen 26. syyskuuta ja myös muilta valtuutetuilta jälleenmyyjiltä, kuten alla on mainittu.

  • PlayStation 5 Digital Edition – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erän paketti
    • Ennakkotilaukset valtuutetuilta jälleenmyyjiltä alkavat 10. lokakuuta.
  • DualSense-ohjain – 30-vuotisjuhlamalliston rajoitettu erä (erillinen tuote)
    • Ennakkotilaukset valtuutetuilta jälleenmyyjiltä alkavat 26. syyskuuta.

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.

The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Part 2:n PvP-projekti sai Sonylta turpaan

PC-versiolle kehitetty fanien tekemä PvP-moninpelimodi ei näekään päivänvaloa. Modin kehittäjä Speclizer kertoo saaneensa Interactive Entertainmentilta kirjeen, jossa yhtiö pyysi, ettei projektia julkaistaisi.

Modia oli kehitetty tammikuusta 2026 lähtien, ja sen oli tarkoitus valmistua tämän kuukauden aikana. Speclizer ehti kuitenkin julkaista kesäkuussa noin 25 minuuttia pelikuvaa, joten projekti ei ollut enää mikään pieni salainen autotalliviritys. Modissa The Last of Us Part 2 maailmaan olisi tuotu pelaajien välinen PvP-moninpeli.

Projektilla oli myös Patreonin kautta toimiva maksullinen komponentti, mikä tuskin helpotti sen pysymistä Sonyn tutkan ulkopuolella. Speclizer kertoo olevansa erittäin pettynyt siihen, ettei projekti koskaan pääse julkisuuteen, mutta aikoo jatkaa seuraavan projektinsa parissa. Tällä kertaa tarkoituksena on tehdä jotain täysin omaa.

The Last of Us Part 2 moninpelihaaveet ovat muutenkin olleet melkoinen vuoristorata. Sonyn virallinen -projekti peruttiin vuonna 2023, ja nyt myös fanien tekemä vaihtoehto päätyi samaan lopputulokseen, joskin tällä kertaa Sonyn pyynnöstä.