Sony kieltää huhut – Days Gone ja Gran Turismo eivät ole tulossa PC:lleKommentit pois päältä artikkelissa Sony kieltää huhut – Days Gone ja Gran Turismo eivät ole tulossa PC:lle
Hiljattain Ranskan Amazonin listoille ilmestyi myynti-ilmoituksia joiden mukaan suositut PlayStation -yksinoikeuspelit Days Gone ja Gran Turismo olisivat saapumassa PC:lle.
Sony on kuitenkin ampunut huhut alas kertomalla ilmoitusten olevan virheellisiä. Yrityksen mukaan myös Blooborne ja Uncharted: The Nathan Drake Collection -peleistä oli liikkellä samanlaisia ilmoituksia. Firmalla ei kuitenkaan ole aikeita julkaista kyseisiä pelejä PC:lle.
Yksi Playstation -yksinoikeuspeli on kuitenkin saapumassa PC:lle kun Horizon Zero Dawn ilmestyy myöhemmin tänä kesänä Steam -palvelun kautta.
Lego tekee uuden tempun ja julkaisee pelin, joka vie hauskanpidon aivan uudelle tasolle. Lego Party on neljän pelaajan hauskapeli, joka muistuttaa vahvasti Mario Partya, mutta tällä kertaa mukana ovat legopalikat! Pelaajat heittävät noppaa ja liikkuvat pelilaudalla keräten kultaisia legopalikoita, samalla kilpaillen hauskoissa ja toisinaan melko hassuissa minipeleissä.
Pelin parasta antia ovat yli 60 Lego-teemaista minipeliä, jotka vaihtelevat perinteisistä kilpailuista erikoisempiin haasteisiin. Yksi testattavista peleistä oli jopa tasapainottelua yhdellä pyörällä, ei mikään helppo nakki! Pelin kartat muuttuvat pelin edetessä, ja pelaajat voivat rakentaa esimerkiksi merirosvolaivan kartalle, mikä tuo lisää vaihtelua ja luovuutta.
Lego Party on värikäs, villi ja erittäin leikkisä, aivan kuten legolelujen maailmaan sopii. Peli sopii hyvin kaikille, jotka kaipaavat yhteisöllistä pelailua, varsinkin PlayStation- ja Xbox-pelaajille, joille Mario Party ei ole vaihtoehto. Jos loput pelin minipelit ovat yhtä koukuttavia kuin testikierrokset, Lego Party voi hyvinkin ottaa paikkansa juhlapelien suosikkina.
GIANTS Software julkaisee uuden ajosimulaatiopelin Project Motor Racing marraskuun 25. päivä, ja mukana on kaikki, mitä vakavaan kilpa-ajoon voi toivoa – mukaan lukien haastava uratila ja kattava modaustuki.
Modaus hoituu tutulla GIANTS-tyylillä
Jos olet koskaan pelannut Farming Simulatoria, tiedät miten tärkeässä roolissa modit ovat GIANTS Softwaren peleissä. Sama linja jatkuu Project Motor Racingissa: pelin mukana julkaistaan tuttu GIANTS Editor -modaustyökalu, jolla pelaajat voivat luoda ja jakaa sisältöä pelin sisäisen UGC-portaalin kautta.
Kaikki modit käyvät läpi kehittäjien hyväksynnän ennen julkaisua, ja peli hyödyntää jo ennestään massiivista ModHub-alustaa, jota on ladattu yli 4,5 miljardia kertaa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että jos haluat säätää autosi suorituskykyä, lisätä uusia ratoja tai rakentaa täysin omanlaisen pelikokemuksen, siihen on tarjolla kaikki työkalut heti alusta lähtien.
Simulaatiota vakavalla otteella
Vaikka modaaminen ei kiinnostaisi lainkaan, peli tarjoaa valmiiksi sisältöä, joka vetoaa kokeneempiinkin kuskeihin. Ajofysiikka on rakennettu simulaatiopohjalta, ja erityisesti yksinpelin uratila laittaa kuljettajat koville: pelissä ei vain ajeta kisoja – siellä yritetään selviytyä urasta, jossa jokainen sijoitus merkitsee.
Uratilan lisäksi mukana on tietenkin moninpeli, joka tuo mukaan oman kilpailujännityksensä.
Paljon autoja, ratoja ja vaihtelevat olosuhteet
Peli sisältää yli 70 erilaista autoa kymmenestä eri luokasta sekä 27 rataa, jotka kattavat useita vuosikymmeniä moottoriurheilun historiaa. True2Track-ominaisuus tuo mukaan dynaamiset sääolosuhteet, vuorokauden vaihtelun ja älykkäät ajolinjat, jotka muokkautuvat kisojen edetessä. Tavoitteena on tarjota mahdollisimman aito ajokokemus, jossa yksikään kisa ei tunnu samalta.
Project Motor Racing julkaistaan 25. marraskuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X:lle ja PC:lle. Ikäraja: PEGI 3.