Sony kompuroi live service -pelien kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony kompuroi live service -pelien kanssa

Sony

PlayStationin kunnianhimo live service -pelien saralla on kohdannut jälleen takaiskun. Jade Raymond, tunnettu pelialan veteraani ja Haven Studiosin perustaja, on jättänyt studion. Haven kehittää Sonylle -nimistä verkkoräiskintäpeliä, jonka julkaisu viivästyy nyt keväälle 2026. Alun perin peli oli tarkoitus julkaista syksyllä 2025.

Lähteenä toimivan Bloombergin mukaan Raymondin lähtö tapahtui pian sen jälkeen, kun Fairgamesia testattiin ulkoisesti – eikä palaute ollut mairittelevaa. Vaikka virallista syytä ei ole kerrottu, testin vastaanotto herätti huolta pelin tilasta kehittäjien keskuudessa.

jatkaa kuitenkin projektin tukemista. Haven Studiosin johdossa jatkavat nyt Marie-Eve Danis ja Pierre-François Sapinski.

Tämä tapaus on osa laajempaa ongelmaa: Sonyn live service -strategia näyttää olevan kriisissä. Vaikka oli myyntimenestys, muut live service -projektit ovat epäonnistuneet – pahimpana esimerkkinä , joka vedettiin pois käytöstä vain viikkojen jälkeen surkeiden pelaajamäärien vuoksi. Myös Naughty Dogin -moninpelihanke sekä kaksi muuta nimeämätöntä projektia on peruttu.

Sony ilmoitti vuonna 2022 tavoitteekseen julkaista yli 10 live service -peliä maaliskuuhun 2026 mennessä. Nyt se aikoo tuoda markkinoille vain kuusi, keskittyen entistä enemmän pelien laatuun.

jatkaa edelleen Destiny 2:n parissa ja valmistelee Marathonia, ja uusia live service -yrityksiä on vireillä – mutta toistaiseksi PlayStationin tulevaisuus verkkopelien saralla on epävarma.

The Last of Us – TV sarja saattaa päättyä jo kolmanteen kauteen Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us – TV sarja saattaa päättyä jo kolmanteen kauteen

-sarja saattaa olla tulossa päätökseensä yllättävän pian. HBO ja Maxin sisältöjohtaja Casey Bloys kertoo uskovansa, että sarjan kolmas kausi on showrunner Craig Mazinin suunnitelmissa viimeinen.

Bloys vahvisti samalla Deadline-lehdelle, että The Last of Usin kolmas kausi nähdään vuonna 2027. Tarkkaa julkaisupäivää ei kuitenkaan vielä ole tiedossa. Hän ei suoraan vahvistanut kauden olevan sarjan viimeinen, vaan totesi uskovansa Mazinin suunnitelleen sen päätöskaudeksi.

Asia ei kuitenkaan ole aivan näin yksinkertainen. Mazin sanoi vielä toukokuussa 2025, ettei The Last of Usin tarinaa olisi mahdollista saada päätökseen kolmannella kaudella. Tuolloin hän piti neljättä kautta todennäköisimpänä tapana saattaa kokonaisuus loppuun. Nyt näyttää siis siltä, että suunnitelmat ovat ainakin jossain määrin muuttuneet.

Kolmas kausi julkistettiin jo ennen toisen kauden alkua. Vaikka HBO-sarja saattaa päättyä kolmanteen kauteen, itse The Last of Us -pelisarjan tarina ei ole Naughty Dogin mukaan vielä paketissa. Studion johtaja Neil Druckmann kertoi aiemmin tässä kuussa, että Naughty Dogilla on työn alla useita The Last of Us -projektiin liittyviä hankkeita, joista kerrotaan lisää myöhemmin. Ellien televisioseikkailu saattaa siis olla päättymässä, mutta sienimaailmasta ei näytä olevan vielä kiire pois.

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.