Sony lahjoittaa 5 miljoonaa Los Angelesin maastopalojen avustustyöhön Kommentit pois päältä artikkelissa Sony lahjoittaa 5 miljoonaa Los Angelesin maastopalojen avustustyöhön

Sony

on lahjoittanut 5 miljoonaa dollaria tukeakseen Etelä-Kalifornian maastopalojen avustustyötä. Lahjoituksella tuetaan pelastustyöntekijöitä, yhteisöjen jälleenrakennusta sekä avustusohjelmia niille, jotka ovat kärsineet tammikuun 7. päivänä alkaneesta kriisistä.

Los Angeles on ollut viihdebisneksemme koti yli 35 vuoden ajan. Jatkamme yhteistyötä paikallisten johtajien kanssa selvittääksemme, miten Sony voi parhaiten tukea avustustyötä ja jälleenrakennusta tulevina päivinä. – Sony Groupin puheenjohtaja ja toimitusjohtaja Kenichiro Yoshida sekä presidentti Hiroki Totoki ilmaisivat myötätuntonsa lausunnossaan.

Tällä hetkellä kolme laajaa maastopaloaluetta aiheuttaa edelleen tuhoa Los Angelesin alueella, ja BBC:n mukaan 24 ihmistä on kuollut ja 23 kadonnut. Palomiehet valmistautuvat kriittisiin päiviin, sillä tuulien odotetaan jälleen voimistuvan.

Sony ei ole ainoa yhtiö, joka osallistuu avustustyöhön. CNBC:n raportin mukaan on lahjoittanut 15 miljoonaa dollaria, ja kumpikin 10 miljoonaa, 5 miljoonaa, 2,5 miljoonaa ja 1 miljoona.

Sonyn merkittävä lahjoitus korostaa yritysten roolia kriisiavussa ja yhteisöjen tukemisessa vaikeina aikoina. Tämä ele toimii esimerkkinä siitä, miten yritykset voivat vaikuttaa myönteisesti yhteiskuntaan silloin, kun apua tarvitaan kipeimmin.

Sony nostaa jälleen PS5:n hintoja – myös Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony nostaa jälleen PS5:n hintoja – myös Euroopassa

on ilmoittanut uusista hinnankorotuksista 5 -konsoleille Euroopassa, Australiassa ja Uudessa-Seelannissa. Tämä on jo toinen hinnannousu kolmen vuoden sisällä. Syynä ovat yhtiön mukaan haastava taloustilanne, korkea inflaatio ja valuuttakurssien vaihtelut.

Huhtikuun 14. päivästä alkaen Digital Edition maksaa Euroopassa 500 euroa ja Isossa-Britanniassa 430 puntaa. Australiassa perusmallin hinta nousee 830 dollariin ja Uudessa-Seelannissa 950 dollariin. Digitaaliset versiot kallistuvat vieläkin enemmän: jopa 150 Australian dollaria ja 210 Uuden-Seelannin dollaria verrattuna julkaisuhintoihin.

Sen sijaan -mallin hinta ei muutu. Myös PS5:n erillinen levyasema halpenee – esimerkiksi Euroopassa sen hinta laskee 80 euroon.

Sony vahvisti hinnankorotukset PlayStation Blogissa.

PlayStation Portal saa merkittäviä päivityksiä – nyt mukana myös pelitallennus pilvestä Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation Portal saa merkittäviä päivityksiä – nyt mukana myös pelitallennus pilvestä

on julkaissut uuden päivityksen Portal -laitteelle, joka tuo mukanaan useita parannuksia pilvipelauksen beetaversioon. Päivitys tekee pilvitoistosta entistä käytännöllisempää ja monipuolisempaa -jäsenille.

Yksi näkyvimmistä uudistuksista on mahdollisuus järjestellä pilvipelikirjastoa nimen, julkaisupäivän ja uusimpien lisäysten mukaan. Tämä helpottaa pelien selaamista ja valintaa suoratoistettavasta valikoimasta.

Toinen iso uudistus on pelikuvausten tallentaminen suoraan pilvipelaamisen aikana. Pelaajat voivat nyt ottaa kuvakaappauksia tai tallentaa jopa kolmen minuutin mittaisia pelivideoita 1080p-tarkkuudella – aivan kuten tavallisessa -pelissä.

Lisäksi pelit keskeytyvät automaattisesti, kun käyttäjä avaa Portalin valikon, asettaa laitteen lepotilaan tai saa virheilmoituksen. Lepotilan keskeytys kestää 15 sekuntia – jos laite pysyy lepotilassa pidempään, yhteys pilvipalvelimeen katkeaa. Toiminto ei kuitenkaan toimi verkkomoninpeleissä.

Muita uudistuksia ovat mm. jonotus täysille palvelimille, passiivisuusilmoitukset ja käyttäjäpalautteen keruu. Sony kertoo kehittävänsä ominaisuuksia aktiivisesti pelaajien palautteen perusteella.

toimii tavallisesti PS5:n etätoistoon, mutta viime vuoden päivitysten myötä siitä on tullut yhä enemmän itsenäinen pilvipelauslaite. Uusien ominaisuuksien myötä siitä voi tulla tärkeä osa Sonyn pilvipelistrategiaa tulevaisuudessa.