Sony lanseeraa uuden Starship Troopers -elokuvan Kommentit pois päältä artikkelissa Sony lanseeraa uuden Starship Troopers -elokuvan

Sony on vahvistanut työstävänsä uutta Starship Troopers -elokuvaa. Ohjaajaksi ja käsikirjoittajaksi on kiinnitetty Neill Blomkamp, joka tunnetaan elokuvista District 9, Elysium ja Chappie. Uusi elokuva ei ole jatkoa vuoden 1997 Paul Verhoevenin ohjaamalle kulttiklassikolle, vaan täysin uusi sovitus Robert A. Heinleinin vuonna 1959 julkaistusta romaanista.

Verhoevenin alkuperäinen elokuva sai mainetta satiirisuudestaan, mutta Heinleinin kirjaa on usein pidetty vakavamielisenä militaristisena tieteisromaanina. Blomkampin projekti lupaa olla uskollisempi alkuperäisteokselle.

Sonylla on nyt käynnissä myös toinen samankaltainen projekti: live-action-elokuva Helldivers-pelistä. Helldivers on saanut runsaasti vaikutteita Verhoevenin Starship Troopers -elokuvasta, ja se kuvaa fasistisen Super Earth -järjestelmän sotilaita taistelemassa avaruusötököitä vastaan.

On mielenkiintoista nähdä, kuinka Sony tasapainottelee kahden sotaisaa avaruustoimintaa kuvaavan elokuvan välillä. Toistaiseksi kumpikaan projekti ei ole saanut julkaisuaikataulua.

God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa” Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa”

God of Warin luoja David Jaffe ei säästele sanojaan uusimmasta sarjan pelistä, 2D-sidescrollerista Sons of Sparta. Pelissä seurataan nuoria Kratosta ja hänen veljeään Deimosta Spartan Agogessa, mutta Jaffen mukaan lopputulos on kaukana siitä, mitä hän God of Warilta odottaisi.

Videollaan YouTubessa Jaffe kutsuu peliä muun muassa tyhmäksi, idioottimaiseksi ja jopa roskaksi. Vaikka pelattavuus hänen mukaansa on kohtalainen, hän ei ymmärrä, miksi peli ylipäätään on olemassa. Hänen mielestään Kratosta on muutettu pelissä tylsäksi, geneeriseksi lapseksi, mikä riistää sarjan tunnistettavan ytimen.

Jaffe myös kritisoi pelin tuotantoarvoa ja tarinankerrontaa. Hahmot juttelevat loputtomasti, ääninäyttely ei vakuuta, ja peli ei hänen mukaansa tavoita alkuperäisen God of Warin veristä ja intensiivistä tunnelmaa. Hän vertaa Sons of Spartaa jopa Blasphemous-tyyppisiin Metroidvania-peleihin, joita fanit olisivat mieluummin nähneet God of Warin 2D-versiona.

Vaikka Jaffe on suivaantunut, Sony jatkaa sarjan menneisyyden vaalimista, sillä alkuperäisen kreikkalaisen trilogian remake on työn alla. Toivottavasti se saa fanit innostumaan, eikä Jaffen kommenttien kaltaista närää aikaan.

Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa

Amazonin ja Sonyn tuleva live-action God of War -sarja on saanut yhden tärkeimmistä rooleistaan, kun Callum Vinson on valittu esittämään Atreusta, Kratoksen poikaa. Vinson nähdään Prime Videon sarjassa Ryan Hurstin rinnalla, joka esittää ikonista soturijumala Kratosta, mutta tarkkaa julkaisupäivää sarjalle ei vielä ole paljastettu.

Vinson ei ole mikään tuntematon nimi. Hänet on nähty sarjoissa kuten Chucky, Poker Face ja Long Bright River, ja seuraavaksi hän esiintyy myös nuorena Jason Voorheesina tulevassa Friday the 13th -spinoffissa Crystal Lake. Atreuksen rooli tuo hänet suoraan keskelle pohjoismaista mytologiaa, hirviöitä, jumalia ja yhtä pelihistorian pelottavimmista isähahmoista.

Atreus on tarinassa 10-vuotias poika, joka on kasvanut eristyksissä metsämökissä äitinsä kanssa. Äidin kuoleman jälkeen hän joutuu kohtaamaan etäisen ja kylmän isänsä Kratoksen ja yrittämään todistaa olevansa tarpeeksi vahva selviytymään julmassa maailmassa. Jousi kädessä, uteliaisuus mielessä ja hyväksynnän tarve sydämessä.

Sarjan näyttelijäkaarti on muutenkin kovaa luokkaa, sillä mukana ovat jo muun muassa Mandy Patinkin (Odin), Ólafur Darri Ólafsson (Thor), Teresa Palmer (Sif) ja Alastair Duncan (Mimir). Peli-fanien iloksi iso osa Ragnarökin hahmoista on nyt kasassa, mutta vielä odotetaan esimerkiksi Freyan ja Baldurin roolivalintoja. God of War -sarja rakentuu pala palalta ja hype kasvaa jokaisella nimellä.