Sony lanseerasi pelaamiseen suunnitellut InZone näytöt ja kuulokkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Sony lanseerasi pelaamiseen suunnitellut InZone näytöt ja kuulokkeet

Sony InZone

on lanseerannut uusia pelikäyttöön suunnattuja näyttöjä sekä kuulokkeita uuden brändin alaisuudessa.

Näytöt on suunniteltu erityisesti :lle, mutta tukevat myös ja -konsoleiden ominaisuuksia. Näyttöjä on kaksi mallia 27 tuuman 4K IPS -paneelilla oleva M9 sekä edullisempi M3, jossa on 240 Hz.

Kuulokkeita on kolmea mallia, joista paras H9 käyttää 2,4 GHz langatonta ja Bluetooth yhteyttä samanaikaisesti. Akunkestoa on luvattu 32 tuntia yhdellä latauksella. Kuulokkeissa on myös digitaalinen melunvaimennus. Lisäksi saatavilla on edullisemmat H7 -kuulokkeet sekä langalliset H3 -kuulokkeet.

Vielä ei ole varmaa milloin InZone tuotteita saadaan Suomen markkinoille.

Motorola esitteli uuden huippupuhelimensa: motorola signature 27 lupaa hurjaa suorituskykyä ja tekoälyä Kommentit pois päältä artikkelissa Motorola esitteli uuden huippupuhelimensa: motorola signature 27 lupaa hurjaa suorituskykyä ja tekoälyä

on esitellyt Summit -tapahtumassa uuden -huippupuhelimen. Kyseessä on yhtiön mukaan sen edistynein älypuhelin tähän mennessä, ja laitteen sydämenä toimii ensimmäistä kertaa esitelty Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 -järjestelmäpiiri. Puhelimen luvataan tarjoavan lisää tehoa pelaamiseen, kuvaamiseen ja tekoälytoimintoihin.

Suorituskyvyn rinnalla Motorola panostaa erityisesti laitteen lämmönhallintaan. ArcticMesh-jäähdytysjärjestelmä yhdistää muun muassa timantilla vahvistettua lämpögeeliä, nestemäistä metallia, kupariverkkoa ja uudistetun höyrykammion. Jäähdytysratkaisu on peräti 40 prosenttia suurempi kuin edellisessä sukupolvessa. Lisäksi Motorola lupaa puhelimelle seitsemän vuoden käyttöjärjestelmäpäivitykset.

Tekoälypuolella mukana on , jota hyödynnetään esimerkiksi sisällön luomiseen ja arjen tehtäviin. Gemini Omni voi muuttaa tekstikehotteita ja kuvia videoiksi, kun taas mahdollistaa musiikin ja ääniraitojen luomisen. Motorola ei myöskään ole unohtanut kameroita. Pääkamera käyttää 50 megapikselin LYTIA 910 -sensoria ja periskooppiteleobjektiivi tarjoaa peräti 200 megapikselin tarkkuuden. Videokuvauksessa hyödynnetään tekoälyä sekä kuvanvakausta.

Myös ääniosastolla on luvassa jotain uutta, sillä motorola signature 27 on Motorolan ensimmäinen B&O:n eli Bang & Olufsenin äänitekniikkaa hyödyntävä puhelin. Ulkoisesti laite puolestaan käyttää alumiinirunkoa, keraamisia yksityiskohtia ja tekstiilimäisiä pintamateriaaleja. Värivaihtoehdoiksi on kerrottu PANTONE Coal Smoke ja PANTONE Capulet Olive.

Motorola signature 27 on vasta esittelyvaiheessa, joten kaikkia laitteen ominaisuuksia tai hintaa ei ole vielä paljastettu. Puhelimen odotetaan saapuvan markkinoille maailmanlaajuisesti vuoden 2026 aikana. Lisää tietoja luvataan lähempänä julkaisua.

Lähde: MotorolaNews

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan Switch 2 vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.