Sony lanseerasi pelaamiseen suunnitellut InZone näytöt ja kuulokkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Sony lanseerasi pelaamiseen suunnitellut InZone näytöt ja kuulokkeet

Sony InZone

on lanseerannut uusia pelikäyttöön suunnattuja näyttöjä sekä kuulokkeita uuden brändin alaisuudessa.

Näytöt on suunniteltu erityisesti :lle, mutta tukevat myös ja -konsoleiden ominaisuuksia. Näyttöjä on kaksi mallia 27 tuuman 4K IPS -paneelilla oleva M9 sekä edullisempi M3, jossa on 240 Hz.

Kuulokkeita on kolmea mallia, joista paras H9 käyttää 2,4 GHz langatonta ja Bluetooth yhteyttä samanaikaisesti. Akunkestoa on luvattu 32 tuntia yhdellä latauksella. Kuulokkeissa on myös digitaalinen melunvaimennus. Lisäksi saatavilla on edullisemmat H7 -kuulokkeet sekä langalliset H3 -kuulokkeet.

Vielä ei ole varmaa milloin InZone tuotteita saadaan Suomen markkinoille.

GTA 6 saattaa ottaa ison ominaisuuden Red Dead Redemption 2:sta Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ottaa ison ominaisuuden Red Dead Redemption 2:sta

saattaa tuoda mukanaan suuren pelimekaniikan lainauksen -pelistä. Uusien tietojen perusteella Rockstar voi olla rajoittamassa sitä, kuinka paljon aseita pelaaja voi kantaa mukanaan kerralla.

:n Ultimate Editioniin kuuluva autotalli sisältää asekaapin, jonka kerrotaan mahdollistavan varusteiden muokkaamisen eri tilanteisiin. Tämä pieni yksityiskohta on saanut fanit epäilemään, että peli käyttää Red Dead Redemption 2:n kaltaista järjestelmää, jossa kaikkia aseita ei enää kuljeteta mukana kuin taikurin loputtomasta taskusta.

Red Dead Redemption 2:ssa pelaaja pystyi kantamaan vain rajatun määrän suuria aseita ja käsiaseita. Loput jäivät esimerkiksi hevosen varusteisiin. Ratkaisu teki pelistä realistisemman, mutta jakoi pelaajien mielipiteitä, kun osa rakasti harkittua varustautumista ja taas osa kaipasi vapaampaa räiskintää -tyyliin.

Myös aiemmin vuotaneissa GTA 6 -pelikuvissa nähtiin viitteitä siitä, että aseita voisi kuljettaa esimerkiksi selässä olevassa asehihnassa tai laukussa. Lisäksi pelin huhutaan sisältävän enemmän ryöstämiseen ja tavaroiden keräämiseen liittyviä ominaisuuksia, mikä muistuttaisi jälleen Red Dead Redemption 2:n maailmaa.

Rockstar ei ole vielä vahvistanut, miten lopullinen asejärjestelmä toimii, joten kyse on vielä arvailuista. Jos GTA 6 kuitenkin todella ottaa vaikutteita lännenelokuvamaisesta sisaruksestaan, pelaajat saattavat joutua miettimään varusteensa tarkemmin, eikä jokaiseen tilanteeseen enää lähdetä taskut täynnä raketinheittimiä.

GTA 6 julkaistaan 19. marraskuuta 2026 :lle ja |S:lle. Sitä ennen Rockstar pitää pelaajat kiireisinä pienillä yksityiskohdilla, joista jokainen tuntuu käynnistävän uuden huhumyllyn.

Valven Steam Machine tähtää 4K-pelaamiseen, mutta löytää tasapainon 1440p-resoluutiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Valven Steam Machine tähtää 4K-pelaamiseen, mutta löytää tasapainon 1440p-resoluutiosta

Corporation on vihdoin julkaissut odotetun -laitteensa, ja yhtiö on avannut tarkemmin sen hintaa, suorituskykyä sekä sitä, kuinka helposti pelaajat pääsevät käsiksi uuteen mini-:n ja konsolin välimuotoon. Hintalapuksi muodostui noin 1 049 euroa, mikä on enemmän kuin alun perin odotettiin, mutta Valven mukaan kyseessä on silti kilpailukykyinen hinta vastaavaan pelitietokoneeseen verrattuna.

Valven insinöörit Pierre-Loup Griffais ja Yazan Aldehayyat kertovat, että laitteen koon, hiljaisuuden ja hinnan tasapainottaminen vaati paljon suunnittelua. Yhtiö pystyi pitämään kulut kurissa tekemällä itse muun muassa emolevyn, virtalähteen ja jäähdytysratkaisut. Pieni laatikko ei siis ole vain kutistettu tietokone, vaan sen sisällä on tehty paljon kompromissien metsästystä.

Suurin kysymys monille pelaajille on kuitenkin saatavuus. Valven mukaan ensimmäisten erien kysyntää on vaikea ennustaa, ja aivan kuten aiempien laitejulkaisujen kohdalla, alkuerät voivat loppua nopeasti. Yhtiö hyödyntää Steam Deckistä tuttua varausjärjestelmää, jotta ostajat eivät joudu jatkuvasti päivittämään verkkosivuaan kuin yrittäisivät napata konserttilippuja viimeisellä sekunnilla.

Suorituskyvyn osalta Valve korostaa 4K-pelaamista, mutta myöntää samalla, että 1440p voi olla monille peleille se paras tasapaino kuvanlaadun ja suorituskyvyn välillä. Tulevat päivitykset, ajurit ja AMD:n FSR-teknologia voivat myös parantaa laitteen suorituskykyä ajan myötä.

Valve ei vielä lupaa tehokkaampaa -mallia, mutta yhtiö vihjaa, että tulevaisuudessa vaihtoehtoja voidaan arvioida markkinoiden ja teknologian kehittymisen mukaan. Samalla :n tavoitteena on tehdä PC-pelaamisesta helpompaa: käynnistä laite, lataa peli ja pelaa, kaikki tämä ilman perinteistä -PC:n ajuri- ja asetussäätörumbaa. Eli pieni laatikko olohuoneessa yrittää tehdä PC-pelaamisesta vähän vähemmän “insinööriprojektin” ja enemmän sohvalta alkavan peli-illan.