Sony osti Bungien 3,6 miljardilla dollarilla Kommentit pois päältä artikkelissa Sony osti Bungien 3,6 miljardilla dollarilla

Destiny 2

on vastannut Microsoftin hiljattaiseen ostoon nappaamalla Destiny 2 -pelin kehittäjän Bungien 3,6 miljardilla dollarilla.

Sonyn mukaan tulee toimimaan itsenäisenä tytäryhtiönä Sony Interactive Entertainment yhtiön alla ja sen kehittämät pelit tulevat ilmestymään monialustaisena.

Parhaillaan Bungiella on Destiny 2 -pelin lisäksi täysin uusi peli kehitteillä, joka ilmestyy alustavasti vuonna 2025.

Alunperin vuonna 1991 perustetun Bungien osti vuonna 2000 ja kehittäjän hittipeli ilmestyi seuraavan vuonna yksinoikeudella Xboxille. Vuonna 2007 Bungie lähti Microsoftin siipien alta ja sopi vuonna 2010 julkaisusopimuksen Activision Blizzardin kanssa. Tämä sopimus purettiin kahdeksan vuotta myöhemmin.

Oblivion-remasterointi viimein virallisesti julki? Bethesda vihjaa isolla ilmoituksella Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion-remasterointi viimein virallisesti julki? Bethesda vihjaa isolla ilmoituksella

Vuosien huhut ja vuodot näyttävät viimein konkretisoituvan: on vihdoin valmis paljastamaan uudelleenjulkaisun – virallisesti.

Yhtiö julkaisi /X:ssä kuvan, jossa suuri roomalainen ”IV” hallitsee näkymää taustakuvalla, joka muistuttaa häkellyttävän paljon alkuperäisen Oblivionin promotaidetta. Ilmoituksen mukaan virallinen paljastus nähdään huomenna 22. huhtikuuta klo 18 Suomen aikaa, suorana YouTubessa ja Twitchissä.

Huhut -remasterista ovat kiertäneet jo vuosia, mutta varmistuksia alkoi tippua vasta viime kuukausina. Vuotanut Bethesda-aikataulu vuodelta 2020 mainitsi projektin, ja tuoreimmat vuodot – muun muassa kuvat Virtuos-studion verkkosivuilta – näyttivät jo pelimateriaalia tulevasta versiosta.

Mikäli vuodot pitävät paikkansa, julkaistaan :lle, Xboxille ja PlayStationille. Mukana on sekä perusversio että Deluxe Edition – kyllä, legendaarinen hevospanssari tekee paluun.

Nyt kysymys kuuluu: onko huomenna vihdoin se päivä, jolloin pääsemme virallisesti takaisin Cyrodiiliin?

Doom pelataan nyt laatikosta – Limited Run Games julkaisee erikoispainoksen Kommentit pois päältä artikkelissa Doom pelataan nyt laatikosta – Limited Run Games julkaisee erikoispainoksen

Klassisen –pelisarjan ystäville on luvassa todellinen herkkupala. on ilmoittanut julkaisevansa useita fyysisiä versioita Doom + -kokoelmasta – mutta yksi niistä vie koko ilmiön uudelle tasolle.

Erikoisin julkaisu kantaa nimeä ”Will It Run Edition”, viitaten Doom-fanien ikoniseksi vitsiksi muodostuneeseen tapaan saada peli toimimaan mitä oudoimmilla laitteilla. Ja kyllä – tämä versio sisältää laatikon, joka voi oikeasti pyörittää Doomia.

Hintaa tällä helmiäisharvinaisuudella on 666,66 dollaria ja kappalemäärä on rajoitettu juuri 666:een – luonnollisesti.

Paketti sisältää:

  • Doom + Doom II -pelit kaikille alustoille (, , + -koodi)
  • Keräilykortteja
  • Kasettisoundtrackin
  • Cacodemon-patsaan
  • Käsikonsolin, joka toimii ja pyörittää Doomia
  • Sekä itse laatikon, joka myös kykenee pyörittämään peliä

Jos tämä kuulostaa liikaa hyvältä (tai hullulta) ollakseen totta – niin siltä se vähän vaikuttaakin. Rajoitettu määrä ja huima hinta tarkoittavat, että kokoelma myydään todennäköisesti loppuun välittömästi.

Ennakkotilaukset avautuvat perjantaina 18. huhtikuuta ja sulkeutuvat 18. toukokuuta.